REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Rozliczenie popularnej ulgi podatkowej. Skarbówka zmieniła zdanie, będą problemy

Wymieniłeś okna lub ociepliłeś dom, sprzedałeś go, a następnie wystąpiłeś o ulgę termoizolacyjną. Jeszcze do niedawna wielu właścicieli nieruchomości działało w ten sposób, ale niespodziewanie nastąpił zwrot. Krajowa Administracja Skarbowa właśnie wydała nową interpretację przepisów podatkowych, która stanowi, że o ulgę termoizolacyjną można wystąpić wyłącznie jako aktualny właściciel danego budynku. Dla wielu osób oznacza to konieczność pożegnania się z odliczeniem podatku, które było już na wyciągnięcie ręki.

13.09.2023
7:23
Rozliczenie ulgi termoizolacyjnej. Skarbówka zmieniła zdanie
REKLAMA

Ulga termoizolacyjna polega na odliczeniu od dochodu w zeznaniu rocznym wydatków na termomodernizację domu jednorodzinnego. Maksymalnie można odliczyć 53 tys. zł, a jeśli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to odliczamy wydaną kwotę wraz z tym podatkiem. Chodzi o zachęcenie właścicieli domów do inwestycji w domy jednorodzinne, by były mniej energochłonne.

REKLAMA

KAS zmienia interpretację przepisów podatkowych

Jak jednak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, 4 września dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej wydał nową interpretację w sprawie ulgi, która mocno komplikuje prawo do odliczenia podatkowego w przypadku, gdy do chwili złożenia zeznania rocznego przestaliśmy być właścicielem domu. Jeśli sprzedamy nieruchomość lub przekażemy ją w darowiźnie, tracimy możliwość odliczenia tych wydatków od podatku.

Więcej o zmianach podatków w Polsce przeczytacie w tych tekstach:

Można się domyślać, że fiskusowi chodzi o zniechęcenie podatników do flippowania domów, czyli prowadzenia inwestycji z myślą o szybkiej odsprzedaży nieruchomości z zyskiem. Problem polega jednak na tym, że zakazu sprzedaży domu przed rozliczeniem ulgi termoizolacyjnej nie ma w ustawie, a szef KAS dokonał daleko idącej zmiany wykładni przepisów. Eksperci podatkowi wskazują, że to rażący przykład nieprzewidywalności stosowania prawa w Polsce.

Ulga termoizolacyjna dotyczy sytuacji, gdy jako właściciele nieruchomości poniesiemy wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego. Cel ulgi uznaje się za spełniony, gdy w wyniku tych inwestycji zmniejsza się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie do budynków mieszkalnych lub zmniejszają się straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych, oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła. Można skorzystać z ulgi także wtedy, gdy wymienimy konwencjonalne źródło energii na źródło odnawialne, czy zlikwidujemy lokalne źródło ciepła i podłączymy się do scentralizowanego źródła.

Warunki skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej

REKLAMA

Oczywiście do skorzystania z ulgi potrzebne jest spełnienie określonych warunków formalnych. Odliczymy wydatki na ulgę termomodernizacyjną, jeśli:

  • są one wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
  • dotyczą przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek,
  • mamy fakturę wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług, który nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku,
  • nie zostały sfinansowane lub dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone w innej formie,
  • nie zaliczyliśmy ich do kosztów uzyskania przychodów, nie odliczyliśmy ich od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub nie uwzględniliśmy w związku z korzystaniem z ulg podatkowych zgodnie z Ordynacją podatkową.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA