REKLAMA

Nieprędki koniec ropy i gazu. Gigant zapowiada zwiększenie produkcji

Zbliża się zmierzch ery paliw kopalnych? W to z pewnością celuje Europejski Zielony Ład. Ale po drugiej stronie oceanu coraz wyraźniej czuć powiew drugiej kadencji prezydenta USA Donalda Trumpa, który nigdy za bardzo nie wierzył we wpływ człowieka na postępujące zmiany klimatu. A to może zwiastować nową koniunkturę na ropę naftową i gaz ziemny. Dlatego ExxonMobil zdecydował się na Plan Korporacyjny do 2030 r.

ropa-naftowa-gaz-ziemny-produkcja
REKLAMA

Przeciwnicy polityki klimatycznej poprzedniej i obecnej Komisji Europejskiej wskazują na węglową ekspansję w Chinach i Indiach, twierdząc, że odwrót Starego Kontynentu od paliw kopalnych globalnych zmian klimatu z pewnością nie zahamuje, o ile takie w ogóle występują. Teraz dostali w prezencie kolejny argument, czyli najnowszą strategię do końca dekady od amerykańskiego giganta naftowego ExxonMobil, który do tej pory nic sobie za bardzo nie robił z faktu, że przez lata należał do największych emitentów CO2 na świecie, a teraz zapowiada renesans zwłaszcza ropy naftowej i gazu ziemnego. 

REKLAMA

ExxonMobil ma unikalny zestaw niezwykle cennych przewag konkurencyjnych, które pozwalają nam robić to, co zrobiło niewiele firm – tworzyć rozwiązania na skalę światową dla największych wyzwań społecznych, dekada po dekadzie - przekonuje Darren Woods, prezes i dyrektor generalny ExxonMobil.

Ropa naftowa i gaz ziemny wrócą jeszcze do łask?

Plan Korporacyjny do 2030 r. ExxonMobil jest bardzo prosty. Zakłada przede wszystkich zwiększenie do końca dekady rocznych wydatków o 28–33 mld dol. Głównie po to, żeby zwiększyć w tym okresie wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego o 18 proc. I ma to tej spółce przynieść prawdziwe kokosy. Woods spodziewa się, że takie nakłady zwrócą się ze sporą nawiązką. 

Wygenerują zwrot na poziomie ponad 30 proc, w całym okresie trwania inwestycji - zapewnia.

Więcej o ropie naftowej przeczytasz na Spider’s Web:

Amerykański gigant celuje w potrojenie swojej produkcji z największego złoża łupów w USA Permian - do 2,3 mln baryłek dziennie do 2030 r. Z kolei w przypadku skroplonego gazu ziemnego ExxonMobil planuje produkować 40 mln ton metrycznych rocznie. Spółka tym samym przewiduje rosnące, a nie malejące zapotrzebowanie zarówno na ropę naftową i gaz ziemny w kolejnych latach. 

Gdybym był członkiem OPEC+, byłbym przerażony tym, o czym mówi dziś ExxonMobil i co powiedział, ogłaszając swoje stanowisko w sprawie globalnego popytu na ropę - komentuje na platformie X Javier Blas, energetyczny spec z Bloomberga.

REKLAMA

Co na to cena ropy?

Jak na taką strategię zareagował rynek ropy? Na razie cały czas, już od pary dni, zyskuje Brent, która jeszcze 6 grudnia br. potrafiła kosztować lekko ponad 71 dol. A teraz wycena jednej baryłki zbliża się wielkimi krokami do granicy 73 dol. To o kilka dolarów taniej niż rok temu i dwa lata temu. Od tego samego czasu zyskuje również ropa WTI, która jeszcze pod koniec pierwszego tygodnia grudnia kosztowała niewiele ponad 67 dol. Teraz jesteśmy na poziomie cenowym ponad 70 dol. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA