REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Znasz już quiet quitting? Pracodawcy niech się boją

Pracodawcy mają problem - tylko co 10 pracownik w Polsce przyznaje, że czuje się zaangażowany w swoją pracę. Z drugiej strony nasi pracownicy niewiele robią, by poprawić swoją sytuację: nowego zatrudnienia aktywnie szuka 24 proc. badanych, co jest trzecim najsłabszym wynikiem w Europie.

14.06.2024
7:57
Znasz już quiet quitting? Pracodawcy niech się boją
REKLAMA

Z nowego raportu Gallupa - jednego z najbardziej znanych i jednocześnie najstarszych instytutów badania opinii społecznej na świecie - wynika, że tylko 10 proc. pracowników w Polsce przyznaje się do angażowania w swoją pracę. Oznacza to, że niechlubne zjawisko określane jako quiet quitting („cicha rezygnacja”), czyli minimalne angażowania się w pracownicze obowiązki, dotyczy dziś przygniatającej części Polaków. W dodatku wyniki są gorsze niż w ubiegłym roku, kiedy zaangażowanie – w tych samych analizach - deklarowało 14 proc. rodaków.  Najnowsze badanie „State of the Global Workplace 2024 ”, przeprowadzono wśród 128,2 tys. pracowników w ponad 160 krajach.

REKLAMA

Polska w ogonie zaangażowania

Wśród krajów, gdzie pracownicy wkładają najwięcej serca w wykonywaną pracę są Rumunia (zaangażowanie deklaruje 36 proc.), Albania (27 proc.) i Islandia (26 proc.). Niestety Polska – razem z Wielką Brytanią, Irlandią i Austrią zajmują czwarte miejsce od końca w Europie. Gorsze wyniki notują tylko Francja (7 proc.), Luksemburg i Włochy (po 8 proc.) oraz Szwajcaria i Hiszpania (9 proc.).

Polski wynik odbiega od globalnej średniej - zaangażowanych w pracę czuje się 23 proc. pracowników na świecie.

Więcej wiadomości na temat pracy można przeczytać poniżej:

Z badań wynika też, że co trzeci rodak utyskuje na stres w pracy, 17 proc. odczuwa złość., a 14 proc. – smutek. Jednocześnie nieco ponad połowa badanych ocenia, że czas na zmianę pracy jest dziś dobry.

Słona cena bimbania

REKLAMA

Jednocześnie – to bardzo ciekawe – mimo narzekań – w porównaniu do europejskich kolegów niewielu z nas na poważnie szuka pracy. Nowego zatrudnienia aktywnie szuka 24 proc. badanych, co jest trzecim wynikiem od końca (rzadziej za pracą rozglądają się tylko w Bułgarii, Austrii i Szwajcarii).

Niestety, praca na pół gwizdka ma swoje kosztowne konsekwencje. Gallup szacuje, że jest niskie zaangażowanie pracowników kosztuje gospodarkę światową 8,9 biliona dolarów, czyli 9 proc. światowego PKB.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA