REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Quiet quitting już jest passe, czas na nowy trend. Pracodawcy nie będą zadowoleni

Na rynku pracy widać nowy trend. Pracownicy coraz częściej widzą, jak kariera zawodowa wpływa na relacje rodzinne. Dlatego fajnie wysokie zarobki,choć nadal są ważne, to można zauważyć, że oczekują oni czegoś więcej. A co to dokładnie jest? Firma Mindspace zapytała pracowników z całego świata, jak postrzegają miejsca pracy. Zobaczcie, do jakich wniosków doszli.

28.09.2023
12:22
Quiet quitting już passe, czas na nowy trend. Pracodawcy nie będą zadowoleni
REKLAMA

Mindspace zaprezentował wyniki przeprowadzonego ostatnio badania wśród pracowników z różnych branż na całym świecie dotyczącego zmian w postrzeganiu miejsca pracy. Z raportu dotyczącego dobrostanu pracowników (Employee Wellbeing Data Report) wynika, że aż 9 na 10 z nich uważa udogodnienia i rozwiązania wspierające dobrostan za niezwykle istotne podczas wyboru miejsca pracy, a 82 proc. ankietowanych oczekuje, że ich pracodawca będzie podejmował działania na rzecz zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

REKLAMA

Quiet quitting już nie takie modne

Trend polegający na cichej rezygnacji jest w odwrocie, rośnie za to presja związana z powrotem pracowników do biur. Badanie Mindspace sugeruje, że podejście do miejsca pracy i zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym wciąż się zmienia. Większość pracowników kładzie szczególny nacisk na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz ogólny dobrostan. Dobrostan pracowników stał się kluczowym aspektem mającym wpływ na ich wydajność i chęć pozostania w danym miejscu pracy. To oznacza, że jeśli pracodawcy  chcą pozostać konkurencyjni, muszą wziąć ten aspekt pod uwagę.

W raporcie omówiono ponadto najbardziej skuteczne sposoby, na które według pracowników pracodawcy muszą zwrócić uwagę, chcąc wspierać ich ogólny dobrostan. I jest to:

 • elastyczne godziny pracy (43 proc.);
 • możliwość pracy z różnych miejsc (21 proc.);
 • bezpłatne, zdrowe posiłki (24 proc.);
 • więcej dni urlopowych (33 proc.);
 • szeroka oferta ubezpieczenia zdrowotnego (16 proc.);
 • siłownie w miejscu pracy. 

Na pytania dotyczące negatywnych skutków pracy w miejscu, gdzie dobrostan pracowników nie jest uwzględniany, 25 proc. uczestników badania odpowiedziało, że takie środowisko niekorzystnie wpływa na ich chęć do pozostania u danego pracodawcy, 50 proc. respondentów stwierdziła, że w takiej firmie najbardziej ucierpi motywacja pracowników, a tuż za nią wydajność (48 proc.) oraz kreatywność (28 proc.). 

Więcej wiadomości o work-life balance

Badania pokazują nastawienie pracowników

Jak wskazuje Mindspace, celem badania było pokazanie:

 • nastawienia pracowników do oferowanych przez pracodawców rozwiązań wspierających ich dobrostan
 • znaczącej roli pracodawcy w zapewnianiu dobrostanu zespołowi
 • jak istotny jest ten fakt w wyborze nowej pracy lub podejmowaniu decyzji o pozostaniu w obecnym miejscu pracy
 • konkretnych sposobów wspierania przez pracodawców dobrostanu pracowników

Dan Zakai, CEO i współzałożyciel Mindspace, wskazuje, że teraz, kiedy zarówno korporacje, jak i mniejsze firmy coraz częściej zachęcają pracowników do powrotu do biur, nadszedł najlepszy czas, by pracodawcy przemyśleli swoje strategie.

W mojej ocenie powinny one zakładać elastyczne podejście obejmujące godziny pracy i miejsce, z którego będzie można pracować, oraz kłaść większy nacisk na udogodnienia wspierające dobrostan pracowników – powiedział Dan Zakai, CEO i współzałożyciel Mindspace.

Udogodnienia dla pracowników to podstawa

Dan Zakai zauważa, że pracodawcy wypracowują podejście do miejsca pracy z uwagi na rosnące oczekiwania w zakresie pracy hybrydowej, udogodnień wspierających zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym oraz rozszerzonej ochrony ubezpieczeniowej.

REKLAMA

Przedsiębiorstwa, które wierzą w powrót do biur i pragną zatrzymać u siebie najbardziej wykwalifikowaną kadrę, muszą wybiegać myślami w przyszłość i mieć świadomość, że udogodnienia dostępne w miejscu pracy nie są luksusem, a koniecznością, dzięki której pracownicy będą mogli zadbać o swój dobrostan, przestaną rozważać zmianę pracodawcy, i w efekcie przyczynią się do jeszcze lepszych wyników firmy - dodaje Dan Zakai.

Ankieta powstała w wyniku rozmów z 2 tys. pracowników biurowych przeprowadzonych przez Mindspace w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Polsce, Rumunii i Izraelu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA