1. bizblog
  2. Biznes

Jakie powinny być biura, aby pracownicy chcieli do nich wrócić? Elastyczne, nowoczesne i designerskie

Lokowanie produktu: Mindspace

Powiedzieć, że pandemia COVID-19 spowodowała wiele zmian, to jak nic nie powiedzieć. Efekty pandemii zostaną z nami na długie lata, przyspieszając trendy, na które odpowiadać mieliśmy dopiero za kilka lat. Pocovidową rzeczywistość definiują elastyczność i łączenie pracy z domu z pracą z biura. Jak zmienia to nasze podejście do pracy?

20.03.2023
12:06
Jakie powinny być biura, aby pracownicy chcieli do nich wrócić? Elastyczne, nowoczesne i designerskie

Słowem kluczem w kwestii organizacji pracy stała się elastyczność

W pierwszych miesiącach po rozluźnieniu koronawirusowych limitów zachłysnęliśmy się możliwością pracy z dowolnego miejsca o dowolnej porze. Pracodawcy mieli się na nią godzić tak długo, jak obowiązki były wykonywane bez zastrzeżeń. Część firm szła jeszcze dalej, pozwalając na urlopy bez ograniczeń czy transfery pomiędzy zespołami na życzenie. Rynek pracownika sprawił, że Karta Multisport czy opieka zdrowotna stały się standardem. Firmy musiały zdobyć się na coś ekstra, aby wyróżnić się w walce o talenty.

Na rozluźnieniu podejścia do miejsca wykonywania obowiązków służbowych zyskało nasze zdrowie psychiczne. W badaniu organizacji Great place to work z 2022 roku ze stwierdzeniem „moje miejsce pracy jest psychicznie zdrowie” zgodziło się 57 proc. respondentów pracujących zdalnie. W przypadku codziennej pracy z biura odsetek ten wyniósł 8 proc. mniej.

W pełni zdalna praca ma jednak swoje wyzwania związane ze społecznym aspektem życia zawodowego. Pracownicy, którzy nie pojawiają się w biurze uważają, że omijają ich awanse. Są oni również mniej związani z organizacją. Różnice pomiędzy firmami ograniczają się w końcu jedynie do laptopa i okienek w Zoomie. Ten ostatni prowadzi również do tzw. zoom fatigue, czyli zmęczenia codziennym wpatrywaniem się ekran komputera bez interakcji twarzą w twarz. Rozmyta granica pomiędzy pracą, a odpoczynkiem może zaś prowadzić do szybkiego wypalenia zawodowego, co negatywnie odbija się na wydajności.

undefined

Wszystko to sprawia, że coraz częściej obserwujemy powrót pracowników do biur.

Pomimo wielu zalet pracy zdalnej, jest ona wyzwaniem m. in. w zakresie utrzymania kontaktów międzyludzkich i zapewnienia dobrego samopoczucia. Odpowiedzią jest praca hybrydowa, kiedy pracownicy dzielą czas między pracę z domu i biura - mówi Michał Kwinta, szef Mindspace w Polsce (na zdjęciu poniżej).

Jak wynika z badania Skanska z października 2022 roku, ponad 50 proc. polskich pracowników biurowych z dużych miast pracuje w modelu hybrydowym. To o 20 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej. Na rynku amerykańskim ten model pracy preferuje aż 83 proc. pracowników. Stosuje go zaś 63 proc. szybko rosnących firm.

Praca hybrydowa to idealny kompromis między wygodą pracy z domu a  podtrzymywaniem kultury korporacyjnej

Praca hybrydowa nie oznacza powrotu do biurowego status quo. Firmy nauczyły się już bowiem w jaki sposób mogą wykorzystać posiadaną przestrzeń w jak najlepszy sposób. Liderzy stawiają np. na comiesięczne specjalne dni, kiedy w jednym miejscu spotyka się cała firma. Pracownicy nie realizują wówczas tych samych zadań co każdego dnia, ale rozmawiają raczej o strategii, współpracy i przyszłości firmy. Integrują się, co procentuje w czasie pracy do domu.

Powracający pracownicy odkrywają, że biura oferują znacznie więcej, niż wcześniej

Dzieje się to dzięki zmianie podejścia do biura. Nowe przestrzenie mają się bowiem dostosowywać do potrzeb najemców, czyli być elastyczne. Powinny także pomagać pracodawcom w zachęcaniu ich pracowników do powrotu do biur, czyli muszą oferować znacznie więcej, niż tylko biurko do pracy. Mindspace na przykład raz w tygodniu organizuje różnego rodzaju Happy Hours - spotkania, warsztaty, a także tematyczne śniadania lub lunche, które pomagają członkom lepiej poznać się i... zintegrować.

Biura jeszcze niedawno służyły wyłącznie do wykonywania obowiązków służbowych, dzisiaj jednak muszą spełniać wiele innych funkcji. Nowoczesna przestrzeń do pracy powinna być przede wszystkim miejscem interakcji i inspiracji, które sprzyja kreatywności oraz pomaga nawiązywać relacje zarówno z klientami, jak i z zespołem - mówi Michał Kwinta.

Elastyczne biura dają firmom dostęp do nowej przestrzeni bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych. Świetnie sprawdza się to choćby w kontekście szybko rosnących startupów, które na bieżąco muszą dostosowywać liczbę biurek wobec wydłużającej się listy płac. Brak długoterminowych zobowiązań i krótki okres wypowiedzenia świetnie wpisują się w potrzeby elastycznego stylu pracy. Pozytywnie odbijają się również na finansach firmy, która w ramach jednej, comiesięcznej opłaty ma zapewnione nie tylko w pełni wyposażone miejsce do pracy, ale i dostęp do Internetu, wsparcie IT, obsługę recepcyjną, serwis sprzątający oraz codzienną opiekę Community Managerów

Oszczędności wynikają ze współdzielenia sal konferencyjnych, kuchni, holu, łazienek, a także ze znacznie niższych kosztów sprzątania, konserwacji, internetu, ubezpieczenia czy braku konieczności zakupu mebli i sprzętu biurowego - zauważa Michał Kwinta.

Już pod koniec kwietnia tego roku, w 42-piętrowym biurowcu Skyliner przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie zostanie otwarty drugi oddział Mindspace w Polsce (na zdjęciach powyżej i poniżej). W Mindspace Skyliner znajdzie się ponad 600 stanowisk do pracy.

Zależało nam na obiekcie premium, z łatwym do aranżacji układem pięter, doskonałą lokalizacją, korespondującym z naszymi wysokimi standardami i podejściem do designu. Przeanalizowaliśmy i odwiedziliśmy kilka budynków biurowych w Warszawie, jednak najlepsze relacje zbudowaliśmy z firmą Karimpol, właścicielem Skylinera – opisuje Michał Kwinta.

Już teraz firmy mogą wynająć tam przestrzenie do pracy na pojedyncze miesiące, jak i na dłuższe okresy. Mogą to być zarówno prywatne biura, jak i powierzchnie wspólne, dostępne dla wszystkich członków 24 godziny na dobę.

Biuro służy budowaniu charakteru organizacji i napędza innowacje, a w czasach spowolnienia gospodarczego, właściwe decyzje biznesowe mają o wiele wyższą wartość niż wcześniej - podsumowuje Kwinta.

Artykuł powstał we współpracy z Mindspace

Lokowanie produktu: Mindspace
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze