REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

W 2024 r. coraz trudniej będzie o kompromis. Polacy stawiają na odważne decyzje zawodowe

Okres noworoczny to dobry czas nie tylko na podsumowania, ale również na podejmowanie nowych wyzwań, w tym zawodowych. Pracuj.pl w przeprowadzonym badaniu: Świąteczne plany zawodowe wykazuje, że aż 80 proc. osób deklaruje chęć podjęcia ważnych kroków na drodze do rozwoju swojej kariery w 2024 r. A skąd taka potrzeba zmian? Według danych Polacy słabo oceniają poprzedni rok pod względem pracy.

03.01.2024
22:27
W 2024 r. coraz trudniej będzie o kompromis. Polacy stawiają na odważne decyzje zawodowe
REKLAMA
  • Tylko 4 na 10 badanych przez Pracuj.pl pod względem zawodowym pozytywnie lub zdecydowanie pozytywnie ocenia 2023 r., 34 proc. jest przeciwnego zdania.
  • 56 proc. respondentów uważa, że noworoczne postanowienia mogą skutecznie motywować do zmiany pracy.
  • 81 proc. planuje w przyszłym roku podjąć ważne kroki w swojej karierze.
  • 73 proc. postanowień noworocznych związanych z karierą dotyczy zmiany pracy.
  • 65 proc. spodziewa się wyzwań w obszarze zawodowym wynikających z trudnej sytuacji gospodarczej.
REKLAMA

Święta to dobry czas na przemyślenia dotyczące pracy

Okres świąt to dobry czas na zastanowienie się nad zawodową przyszłością — takiego zdania jest ¾ osób posiadających zatrudnienie, które wzięły udział w badaniu Pracuj.pl. To również dobry czas na refleksję nad minionym rokiem. W kontekście zawodowym ocenia go pozytywnie 4 na 10 respondentów. Podobny odsetek (34 proc.) jest jednak dokładnie przeciwnego zdania.

 class="wp-image-2311702"

Tylko połowa badanych uważa, że w 2023 r. rozwinęła się zawodowo, a 33 proc. nie ma w tym zakresie zdania. Nic zatem dziwnego, że respondenci deklarują, że 2024 r.  jest dla nich czasem na ważne decyzje na polu zawodowym.

Wydaje się jednak, że potrzeba poprawienia sytuacji zawodowej jest u badanych przez Pracuj.pl na tyle silna, że aż 8 na 10 z nich uważa, że w bieżącym roku warto podejmować odważne kroki związane z pracą. To nieco więcej niż rok temu, kiedy jak ujawniło badanie Pracuj.pl, podobnego zdania było 7 na 10 respondentów.

Wzrost o około 10 proc. liczby osób, które uważają, że w 2024 r. należy podejmować odważne decyzje na polu zawodowym, pokazuje, że potrzeba zmian rośnie. Mogą one dotyczyć wielu obszarów — od zupełnej zmiany zawodu po staranie się o podwyżkę. Cieszy jednak, że wyżej od tego drugiego wśród noworocznych postanowień pracowników znajduje się chęć utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.

Według niej oznacza to, że coraz więcej osób zaczyna postrzegać pracę nie jako źródło sensu, lecz jako dopełnienie satysfakcjonującego życia. I jak twierdzi, to z pewnością dobra wiadomość.

Więcej wiadomości o pracy można przeczytać poniżej:

Czego dotyczą noworoczne postanowienia?

Podejmowanie odważnych kroków zawodowych, szczególnie w trudnych warunkach makroekonomicznych, wymaga rozsądnego planowania, podejmowania przemyślanych decyzji i, przede wszystkim, silnej motywacji. Zdaniem 56 proc. respondentów, w jej znalezieniu mogą pomóc noworoczne postanowienia związane z pracą. 51 proc. deklaruje, że je posiada. Czego dotyczą?

 class="wp-image-2311705"

Najwięcej, bo aż 73 proc. postanowień noworocznych dotyczy zmiany pracy. Na drugim miejscu plasują się te związane z rozwojem zawodowym i nabywaniem nowych kompetencji — obiecuje to sobie 55 proc. badanych. Trzecia z kolei jest dbałość o równowagę między pracą i życiem osobistym, którą jako postanowienie na 2024 r. deklaruje 39 proc. respondentów.

Co ciekawe, staranie się o podwyżkę znajduje się dopiero na czwartym miejscu listy najczęstszych noworocznych postanowień związanych z pracą — deklaruje je 35 proc. osób, które takie postanowienia posiadają. Listę najpopularniejszych noworocznych postanowień zawodowych zamyka staranie się o zupełną zmianę zawodu, które zadeklarowało w badaniu Pracuj.pl 24 proc. badanych.

 class="wp-image-2311708"

Wielu planuje podjęcie istotnych kroków w swojej karierze

Według serwisu Pracuj.pl 65 proc. badanych podchodzi do swojej pracy w 2024 r. pozytywnie, ale zdaje sobie sprawę z wyzwań, które pojawiają się na horyzoncie. Są one związane przede wszystkim z niezbyt napawającą optymizmem sytuacją gospodarczą.

Zachowawcze podejście do sytuacji na rynku pracy widać było już w pierwszej części noworocznego badania Pracuj.pl. Okazało się wówczas, że w stosunku do 2022 r. znacząco spadła liczba osób, które spodziewają się otrzymać od swojego pracodawcy świąteczny benefit w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki. Mogło to wynikać z trzeźwej oceny sytuacji makroekonomicznej i spodziewanej większej tendencji do oszczędzania ze strony pracodawców – tłumaczy Jolanta Lewandowska-Bitkowska.

 class="wp-image-2311711"
REKLAMA

Spodziewane trudności na szczęście nie zniechęcają jednak respondentów do podejmowania prób na drodze do rozwoju zawodowego. Jest wręcz przeciwnie, wydaje się, że potrzeba poprawienia sytuacji zawodowej jest u respondentów na tyle silna, że aż 81 proc. z nich planuje w 2024 r. podjęcie istotnych kroków w swojej karierze.

Badanie: Świąteczne plany zawodowe zostało przeprowadzone w listopadzie 2023 r. wśród 784 użytkowników serwisu Pracuj.pl. Pomiar został wykonany metodą CAWI. Celem badania było poznanie świątecznych zwyczajów firm oraz planów urlopowych pracujących osób, związanych ze świętami Bożego Narodzenia, a także ich noworocznych postanowień dotyczących kariery.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA