Dni wolne w 2024 r. Kiedy zaplanować urlop?
Pod koniec roku kalendarzowego pracownicy chętnie sprawdzają, jakie dni będą ustawowo wolne w roku następnym. Oto wykaz tych, które zgodnie z przepisami są wolne od pracy w 2024 roku.
Dni wolne od pracy – jak je definiować?
Zgodnie z Ustawą o dniach wolnych od pracy w Polsce obowiązuje 13 dni wolnych zwanych świętami – obejmują one zarówno święta kościelne, jak i państwowe. Warto jednak pamiętać, że nie dotyczą one wszystkich grup zawodowych. W miejscu pracy musi, zgodnie z przyjętych harmonogramem, stawić się osoba, która:
- prowadzi akcję ratowniczą celem ochrony zdrowia lub życia ludzkiego,
- pracuje w ruchu ciągłym lub w trybie zmianowym,
- wykonuje niezbędne remonty,
- jest zatrudniona w zakładach straży pożarnej i w zakładowych służbach ratowniczych,
- pilnuje mienia lub osób,
- jest zatrudniona w rolnictwie,
- wykonuje prace użyteczne społecznie.
Pracownik, który wykonuje obowiązki zawodowe w święta, ma prawo do innego dnia wolnego. Jeśli nie zostanie on udzielony, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. zasadniczego wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.
Dni wolne od pracy 2024
Dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku to:
- 1 stycznia (Nowy Rok),
- 6 stycznia (Trzech Króli),
- 31 marca (Niedziela Wielkanocna),
- 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny),
- 1 maja (Święto Pracy),
- 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja),
- 19 maja (Zielone Świątki),
- 30 maja (Boże Ciało),
- 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny),
- 1 listopada (Wszystkich Świętych),
- 11 listopada (Święto Niepodległości),
- 25 grudnia (Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia),
- 26 grudnia (Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia).
Warto pamiętać, że wbrew temu, co powszechnie sądzą pracownicy, 24 grudnia (Wigilia) oraz 31 grudnia (Sylwester) są zgodnie z przepisami dniami roboczymi. Tymczasem w przypadku, gdy dzień ustawowo wolny przypada w sobotę, pracodawca ma obowiązek obniżyć wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o osiem godzin. Najczęściej za ten dzień przysługuje inny dzień wolny.
Więcej informacji z rynku pracy przeczytasz na Bizblog.pl:
Jak przedłużyć sobie wolne od pracy?
Dni wolne od pracy wypadają w różne dni tygodnia, jednak jeśli w jakiś sposób łączą się z weekendem, często zastanawiamy się, jak przedłużyć sobie odpoczynek. Wystarczy umiejętnie wybrać urlop wypoczynkowy, tak aby niskim kosztem zyskać długi weekend.
Styczeń 2024
1 stycznia przypada w poniedziałek, natomiast 6 stycznia w sobotę. Wystarczy więc wybrać dzień wolny za 6 w dniu 5 stycznia, a 2-4 wybrać urlop wypoczynkowy, aby zyskać dziewięć dni wolnego. Warto jednak pamiętać, że w niektórych zakładach pracy dzień wolny za święto przypadające w sobotę przyznawany jest dopiero po tym święcie.
Marzec i kwiecień 2024
Przełom marca i kwietnia to czas Świąt Wielkanocnych, w czasie których wolne zawsze przypada na niedzielę i poniedziałek. Niestety, aby zyskać dłuższy urlop, trzeba by wziąć aż cztery dni wolnego w dniach 2-5 kwietnia.
Maj 2024
Zdecydowanie więcej możliwości daje maj 2024 – wraz z początkiem miesiąca będziemy mieli okazję udać się na dłuższy urlop, gdyż 1 maja przypada w środę, natomiast 3 maja w piątek. Wystarczy więc wybrać urlop 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja, aby cieszyć się dziewięcioma dniami przerwy w pracy. Kolejną dobrą okazją do wypoczynku jest Boże Ciało, które zawsze przypada w czwartek. W kolejnym roku będzie to 30 maja, więc aby przedłużyć sobie weekend, należy wybrać wolne 31 maja.
Sierpień 2024
15 sierpnia przypada w 2024 roku w czwartek, zatem dobrym rozwiązaniem będzie wybranie urlopu w piątek, 16 sierpnia. Dzięki temu zyskamy dłuższy, bo aż czterodniowy weekend.
Listopad 2024
W nadchodzącym roku 1 listopada przypada w piątek, natomiast 11 listopada – w poniedziałek. Jeśli chcemy przedłużyć sobie wolne, możemy wybrać urlop w dniach 28-31 października oraz 12-15 listopada.
Grudzień 2024
25 i 26 grudnia przypadają w 2024 roku w środę i w czwartek. Warto więc wziąć wolne w dniach 23-24 grudnia oraz 27 grudnia, aby zyskać dziewięć dni wolnego. Mając na uwadze fakt, iż 1 stycznia 2025 roku także będzie dniem wolnym od pracy, rozważmy dodatkowy urlop w dniu 30-31 grudnia.