REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Program Aktywny rodzic coraz bliżej. Nie każdy otrzyma świadczenie

Ustawa o programie Aktywny rodzic wprowadzającym świadczenie znane wcześniej jako babciowe została przyjęta przez Sejm i teraz trafi do Senatu. Obecna wersja tych przepisów przewiduje trzy rodzaje świadczeń uzależnionych od formy opieki nad małym dzieckiem, a ich celem jest ułatwienie powrotu matek na rynek pracy. Ustawa zawiera jednak dość wąską definicję aktywności zawodowej, co oznacza, że część rodziców nowego świadczenia nie otrzyma.

16.05.2024
18:03
Program Aktywny rodzic coraz bliżej. Nie każdy otrzyma świadczenie
REKLAMA

Projekt ustawy o programie Aktywny rodzic najpierw został jednogłośnie przez Sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny, a następnie został przyjęty przez Sejm przytłaczającą większością głosów. Za przyjęciem ustawy zagłosowało aż 405 posłów, przeciw było tylko 14. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA

Trzy rodzaje świadczeń w ramach programu Aktywny rodzic

Przypomnijmy, że program Aktywny rodzic wprowadza trzy rodzaje świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu dziecka:

  • aktywni rodzice w pracy,
  • aktywnie w żłobku,
  • aktywnie w domu. 

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie skierowane do aktywnych zawodowo rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie to będzie wynosić 1500 zł miesięcznie przez dwa lata. Beneficjenci będą mogli przeznaczyć te pieniądze na co tylko zechcą, nie będą z tego w żaden sposób rozliczani.

Świadczenie „aktywnie w żłobku” zastąpi funkcjonujące obecnie dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Świadczenie to wynosić będzie maksymalnie 1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Więcej o świadczeniach socjalnych przeczytacie w tych tekstach:

Świadczenie „aktywnie w domu” będzie z kolei stanowiło wsparcie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, którzy nie będą uprawnieni lub z własnej woli nie zdecydują się na skorzystanie z dwóch wyżej opisanych świadczeń. Będzie przysługiwało na podobnych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy, ale pojawi się jedna istotna różnica. Świadczenie to będzie dostępne wyłącznie w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące i nie będzie możliwości pobierania świadczenia w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy, jak ma to miejsce w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Świadczenia w ramach programu Aktywny rodzic mają być wypłacane od 1 października.

Babciowe nie dla wszystkich

REKLAMA

W uchwalonych przepisach jest jednak istotne ograniczenie, które wykluczy część rodziców z grona beneficjentów. Cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci zwracają uwagę na użytą w ustawie zawężającą definicję aktywności zawodowej. Z programu Aktywny rodzic nie skorzystają osoby, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne ze względu na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Warto, aby ustawodawca zastanowił się np. nad osobami pobierającymi świadczenie pielęgnacyjne, zwłaszcza na nowych zasadach. Ono jest substytutem rezygnacji z aktywności zawodowej w celu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. W ten sposób taka osoba de facto wyręcza państwo w jego zadaniach – stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA