REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Pracodawcy osiwieją. Polacy chcą mieć trzy dni weekendu

A gdyby wprowadzić w Polsce czterodniowy tydzień pracy? Większości Polaków podoba się takie rozwiązanie, ale niektórzy są zdecydowanie na nie. Dlaczego? Bo boją się, że będą mieć za dużo do zrobienie w ciągu jednego dnia pracy.

19.03.2024
16:33
Pracodawcy osiwieją. Polacy chcą mieć trzy dni weekendu
REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy rozbudza wyobraźnię Polaków, bo trzydniowy weekend co tydzień, a nie tylko, gdy nastąpi kumulacja ze jakimś świętem, to kusząca alternatywa dla obecnego systemu. Innowacyjne gospodarki już jakiś czas temu podchwyciły ten trend, a firmy, które wdrożyły go u siebie, zachwalają wypoczętych i bardziej zmotywowanych pracowników. Z kolei eksperci mówią wprost: nie uciekniemy przed krótszym czasem pracy, o czym pisała Ewa Karendys.

REKLAMA

Czy w Polsce jest to możliwe na szeroką skalę, nie tylko w wersji testowej przez kilka prywatnych biznesów? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeprowadziło analizy, z których wynika, że model czterodniowego tygodnia byłby łatwiejszy do wdrożenia niż skrócenie tygodniowego wymiaru godzin z 40 do 35. Natomiast szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewniła, że bez względu na wybór, pracownicy zachowaliby dotychczasowy poziom wynagrodzeń.

Z kolei platforma do webinarów ClickMeeting postanowiła sprawdzić, jaką opinię na temat ewentualnych zmian mają Polacy.

Trzydniowy weekend? Większość Polaków jest za

Z najnowszego badania CliclMeeting wynika, że Polscy pracownicy wykazują się dużą otwartością na innowacje w zakresie organizacji czasu wykonywania obowiązków służbowych. Większość z nich (66 proc.) jest za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest 19 proc. respondentów. Pozostałe 15 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania.

Respondenci, pytani w badaniu o to, jak praca wykonywana przez cztery dni w tygodniu wpłynęłaby na ich poziom satysfakcji, ocenili w większości (65 proc.), że uległaby ona poprawie. Z kolei 16 proc. uważa, że pozostałaby ona bez zmian, a 11 proc. nie ma zdania na ten temat. Natomiast 7 proc. respondentów stwierdziło, że poziom naszej satysfakcji z pracy byłby mniejszy niż obecnie, gdybyśmy chodzili do pracy cztery dni w tygodniu.

Polacy pracują więcej niż Europejczycy

I jest to fakt odnotowany przez Eurostat: Polacy pracują niemal najwięcej w Europie, a wyprzedzają nas jedynie Grecy. W 2022 r. w krajach Unii Europejskiej przeciętny pracownik spędzał w firmie 37,5 godz. tygodniowo. Polacy zawyżając średnią stanęli na podium z wynikiem 40,4 godz. w tygodniu. Więcej pracują tylko Grecy - 41 godz.

Najnowsze badanie ClickMeeting wskazuje, że nawet jeśli Polacy nie znają wyników Eurostatu, to podskórnie czują, że pracują więcej niż inni mieszkańcy Europy. 70 proc. ankietowanych twierdzi, że pracujemy więcej, 18 proc. sądzi, że tyle samo, co inni Europejczycy, 8 proc. nie jest pewna, a tylko 5 proc. uważa, że jako naród pracujemy mniej niż inni.

Więcej o czterodniowym tygodniu pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Co w takim razie z czterodniowym tygodniem pracy, skoro Polacy już teraz są przeciążeni? Czy skrócenie dni pracy wpłynąłby na poziom obciążenia obowiązkami zawodowymi? Zdaniem większości badanych (53 proc.) przy takim rozwiązaniu liczba zadań do wykonania w trakcie dnia pozostałaby bez zmian. Z kolei 29 proc. uważa, że ich liczba by się zwiększyła, 12 proc. ocenia, że moglibyśmy mieć mniej obowiązków służbowych, natomiast 6 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Pomocna w ograniczeniu ilości obowiązków mogłaby być automatyzacja, która zdaniem 80 proc. badanych pomaga wykonywać zadania w firmach. Z kolei 4 proc. ankietowanych sądzi, że utrudnia ona pracę, a zdaniem 8 proc. nie ma ona wpływu na wykonywanie obowiązków. Opinii w tej kwestii nie ma 8 proc. badanych.

Zdaniem Pawła Łaniewskiego, Content Marketing Expert - ClickMeeting, to, że niemal 70 proc. Polaków entuzjastycznie przyjmuje pomysł przejścia na czterodniowy tydzień pracy, jest odzwierciedleniem zmieniającej się kultury, gdzie równowaga między życiem zawodowym a prywatnym oraz wydajność pracy nabierają nowego znaczenia.

To także silny sygnał, że jesteśmy gotowi traktować nowe technologie jako klucz do większej efektywności i lepszego samopoczucia w pracy. Zmniejszenie liczby dni pracy w tygodniu przy zachowaniu lub nawet zwiększeniu produktywności może wydawać się trudnym celem. Jednak z odpowiednim wsparciem technologicznym, wkrótce może stać się to nową rzeczywistością - komentuje.

REKLAMA

I wskazuje, że wykorzystanie cyfrowych narzędzi do efektywniejszego zarządzania czasem i zadaniami, pracy zdalnej oraz hybrydowej pomaga również w zachowaniu work-life balance oraz realizacji obowiązków w ramach modelu workation.

Efektywniejsza i bardziej satysfakcjonująca praca jest tuż za rogiem – dodaje Paweł Łaniewski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA