REKLAMA
 1. bizblog
 2. Poradniki
 3. Finanse osobiste - poradniki

Co to jest eurowinieta i gdzie obowiązuje

Elektroniczny pobór opłat, zwany eurowinietą, umożliwia korzystanie z autostrad w niektórych krajach Unii Europejskiej. Obowiązek ich uiszczania dotyczy samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 12 ton. Brak eurowiniety może wiązać się z mandatem sięgającym nawet kilkuset euro.

03.03.2024
22:22
Co to jest eurowinieta i gdzie obowiązuje
REKLAMA

Eurowinieta, zwana również winietą elektroniczną, umożliwia samochodom ciężarowym o masie przekraczającej 12 ton poruszanie się po autostradach oraz drogach szybkiego ruchu. Nie jest to żadna nowość – opłaty zostały wprowadzone już w 1999 roku, jednak początkowo sugerowano, że będą one obowiązywały w większości krajów unijnych. Stąd też pojawiła się myląca nazwa – eurowinieta. Obecnie wniesienie opłaty wymagane jest jedynie w:

REKLAMA
 • Szwecji,
 • Luksemburgu,
 • Danii,
 • Holandii.

Przed rozpoczęciem podróżowania po tych krajach należy wykupić eurowinietę. Jej brak może bowiem wiązać się z nałożeniem mandatu, którego kwota sięga kilkuset euro.

Jak wykupić eurowinietę?

Eurowinietę można zakupić zarówno stacjonarnie, jak i online, jednak ze względu na wygodę kierowcy najczęściej wybierają drugi sposób. Należy pamiętać, że płatności trzeba dokonać przed rozpoczęciem podróży – eurowiniety nie można zakupić z datą wsteczną. Kierowcy, którzy chcieliby dokonać płatności online, muszą wejść na stronę eurovignettes.eu, a następnie podać wszystkie dane dotyczące pojazdu. Wykupienie eurowiniety nie wymaga rejestrowania się w specjalnym programie ani pobierania aplikacji. Cała procedura nie powinna być problematyczna, zwłaszcza że strona dostępna jest w języku polskim. Można w niej znaleźć informacje dotyczące poszczególnych taryf – eurowinieta może być ważna od jednego dnia do 12 miesięcy. W zależności od tego, jak długo kierowca będzie przebywał na terytorium kraju, będzie zobligowany wnieść opłatę w innej kwocie. Eurowinietę można też zakupić stacjonarnie:

 • na stacjach benzynowych,
 • w punkcie odprawy granicznej,
 • w punkcie obsługi AGES, który jest dystrybutorem eurowiniet.

Po uiszczeniu opłaty dane pojazdu zostaną wprowadzone do systemu.

Więcej wiadomości Bizblog.pl o drogach, obwodnicach i autostradach

Dane niezbędne do zakupu eurowiniety

Eurowinieta jest systemem w pełni elektronicznym, dlatego kierowca, który wniesie wymaganą opłatę, nie ma obowiązku umieszczania na szybie naklejek ani przewożenia ze sobą dokumentów potwierdzających dokonanie płatności. Wprowadzając pojazd do systemu, musi natomiast podać dane dotyczące:

 • kraju rejestracji pojazdu,
 • numeru rejestracyjnego,
 • klasy emisji spalin,
 • liczby osi pojazdu,
 • długości planowanego pobytu – jest to czas, w którym obowiązuje eurowinieta.

Ile kosztuje eurowinieta?

Koszt eurowiniety uzależniony jest od:

 • długości pobytu na terenie kraju, w którym obowiązuje opłata,
 • rocznika pojazdu – im mniejsza emisji spalin, tym niższe koszty,
 • ilości osi pojazdu.

Eurowinieta jednodniowa kosztuje zawsze 12 euro, bez względu na klasę emisji spalin. Niemniej jednak różnice w cenach winiet długoterminowych są już odczuwalne. Wykupując ją na tydzień dla samochodu o klasie emisji EURO 0 trzeba zapłacić 37 lub 62 euro (w zależności od ilości osi), natomiast dla pojazdu o klasie emisji EURO 6 – 20 lub 33 euro.

Odzyskanie środków za niewykorzystaną winietę – czy jest możliwe?

Kierowcy mają obowiązek wykupić eurowinietę jeszcze zanim wyruszą w trasę. Niemniej jednak, jeśli z jakichkolwiek powodów nie zostanie ona w pełni wykorzystana, istnieje możliwość ubiegania się o zwrot środków. Muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

REKLAMA
 • eurowinieta jest ważna jeszcze przez co najmniej miesiąc,
 • kierowca złoży odpowiedni wniosek.

Dokumentację można przedłożyć stacjonarnie albo online, natomiast formularz dostępny jest na oficjalnej stronie eurowiniety. Zwracana kwota wypłacana jest w euro na rachunek wnioskodawcy. Należy jednak liczyć się z obowiązkiem uiszczenia opłaty manipulacyjnej, która wynosi 25 euro. Nie jest ona pobierana wyłącznie w przypadku podwójnego opłacenia winiety albo pojazdów, dla których winieta została wystawiona omyłkowo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA