REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

To będzie najwyższa estakada w Polsce. Auta pojadą na wysokości Wieży Mariackiej

W najwyższym miejscu będzie mierzyć 80 metrów, a to niemal tyle, ile maksymalnie mierzy Wieża Mariacka w Krakowie. Estakada ES-26 na trasie drogi ekspresowej S19 z Rzeszowa do południowej granicy Polski to obecnie najwyższa konstrukcja tego typu, która jest budowana w naszym kraju. Cała trasa zapowiada się niezwykle malowniczo, ponieważ różnej wielkości estakad będzie na niej dużo więcej.

15.02.2024
15:21
To będzie najwyższa estakada w Polsce. Auta pojadą na wysokości Wieży Mariackiej
REKLAMA

Estakada ES-26 powstaje na południe od Rzeszowa i będzie częścią powstającej drogi ekspresowej S19, która połączy stolicę województwa podkarpackiego z granicą ze Słowacją. Nowa konstrukcja powstanie w sąsiedztwie Strzyżowa i znajdzie się pomiędzy wsiami Żarnowa i Godowa.

REKLAMA

Najwyższa estakada w Polsce

Zarządzająca tym projektem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zwraca uwagę, że odcinek S19 między Babicą a Jawornikiem przechodzi przez obszar pagórkowaty, co wymusiło zaprojektowania aż 17 obiektów inżynierskich, które umożliwią poprowadzenie drogi tej klasy poprzez jary i doliny sięgające kilkudziesięciu metrów głębokości i długości przekraczającej kilometr.

Ośmioprzęsłowa konstrukcja o długości całkowitej 1082 m i szerokości 29 m łagodnie wpisuje się w otaczający teren. Jednak to nie długość czy szerokość są parametrami, które wyróżniają ten obiekt najbardziej. Takim parametrem jest wysokość całej konstrukcji w jednej z osi, która przekracza 80 m. Można ją porównać do wyższej wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie – pisze GDDKiA.

GDDKiA zwraca uwagę, że projektowanie takiej konstrukcji w niełatwym terenie stanowiło wyzwanie pod względem posadowienia. W najbardziej niekorzystnych warunkach przewidziano konieczność wykonania pali o średnicy 1,5 m i długości 42 m. Wykonanie tego obiektu będzie wymagało wbudowania ponad 80 tys. m3 mieszanek betonowych różnych klas oraz 16 tys. ton stali, zarówno konstrukcyjnej, jak i sprężającej.

 class="wp-image-2413705"

W ramach budowy odcinka S19 Babica-Jawornik powstanie 11,6 km drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach plus pas awaryjny. Wybudowany zostanie również węzeł Żarnowa-Strzyżów, zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R.

Koniec budowy w 2026 roku

Powstanie też miejsce obsługi podróżnych Jawornik w kierunku Rzeszowa, a także osiem estakad, pięć wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt. Droga zostanie też wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne. Powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik.

Więcej o inwestycjach drogowych w Polsce przeczytacie w tych tekstach:

REKLAMA

Zgodnie z podpisaną umową roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie mają zostać ukończone w ciągu 26 miesięcy, czyli we wrześniu 2026 r. GDDKiA zaznacza, że do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych od 1 grudnia do 31 marca każdego roku. Odcinek S19 od węzła Babica do Jawornika realizowany jest w systemie projektuj i buduj. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wartość umowy wynosi 1 253 370 000 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA