Nowe pompy powietrza hitem w Polsce? „Są najbardziej efektywne”
Gruntowe pompy ciepła, w zgodnej opinii fachowców, to jedne z najefektywniejszych urządzeń grzewczych, które najlepiej też dbają o portfel właścicieli. Na rynku pojawiły się właśnie nowe modele, jeszcze bardziej zaawansowane i przyjaznymi dla środowiska. Czy to wystarczy, żeby pompy ciepła odwróciły złą tendencję w programie Czyste Powietrze? Czas pokaże.

Spierający się o certyfikaty i znaki jakości urządzeń grzewczych, wpisywanych na listę ZUM, w jednym się zgadzają. Jednym z najbardziej efektywnych źródeł ciepła są gruntowe pompy ciepła. Właśnie w przypadku tych urządzeń, licząc razem z termomodernizacją, najwyższe dofinansowanie w odwieszonym programie Czyste Powietrze dla III grupy beneficjentów wynosi ponad 170 tys. zł.
Eksperci przekonują, że jest to technologia będąca bardzo dobrym rozwiązaniem dla dużych obiektów, które wymagają odpowiedniej mocy ze źródeł szczytowych oraz domów jednorodzinnych, szczególnie pozbawionych dostępu do sieci gazowej. A wykonanie przyłącza gazowego to koszt porównywalny z odwiertami na potrzeby gruntowych pomp ciepła, które są znacznie tańsze w użytkowaniu.
W moim przekonaniu każdy, kto planuje budowę domu jednorodzinnego, powinien dokonać analizy, czy w jego przypadku montaż gruntowej pompy ciepła ma sens. Koszty jakie będziemy ponosić przy użytkowaniu będą zdecydowanie niższe, porównaniu do każdego innego rodzaju ogrzewania. A jeśli dodatkowo niezbędne byłoby wykonanie przyłącza gazowego, to wybór gruntowej pompy ciepła będzie miał dodatkowe uzasadnienie ekonomiczne - przekonuje Rafał Krasowski, dyrektor sprzedaży dystrybucyjnej w Stiebel Eltron Polska.
Pompy ciepła z zerowym wpływem na środowisko
Stiebel Eltron informuje o wprowadzeniu na rynek nowej generacji gruntowych pomp ciepła. Dzięki naturalnemu czynnikowi chłodniczemu R290 i zoptymalizowanym obiegom chłodniczym są one wydajniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Ich atutem ma być również łatwa i intuicyjna instalacja. Najnowsza technologia od Stiebel Eltron pozwala dzięki 1 kWh pobranej energii elektrycznej dostarczyć ponad 5 kW energii cieplnej. Dodatkowo gruntowe pompy ciepła zapewniają możliwość chłodzenia pasywnego, co jest istotne latem. Transport chłodu z gruntu, bez pomocy kompresora wiąże się również z minimalnymi kosztami.
Nie zapominajmy, że roczny bilans wydatków na energię obejmuje ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Doświadczamy coraz większej liczby gorących, wręcz upalnych dni, więc udział tej części kosztów ogólnym w rachunku będzie wzrastał. Gruntowa pompa ciepła z rekuperacją pomoże je zniwelować - zwraca uwagę Tomasz Tchórzewski, dyrektor ds. inwestycji w Stiebel Eltron Polska.
Dzięki wykorzystywaniu przez nowy typ pomp ciepła naturalnego i ekologicznego czynnika chłodniczego - R290 (propanu), te urządzenia mają bardzo niski współczynnik GWP (Global Warming Potential - wskaźnik służący do ilościowej oceny wpływu danej substancji na efekt cieplarniany, porównuje ilość ciepła zatrzymanego przez określoną masę gazu do ilości ciepła zatrzymanego przez podobną masę CO2). Tym samym ma praktycznie zerowy wpływ na środowisko. Ich atutem jest również niewielkie zapotrzebowanie na przestrzeń, dzięki kompaktowej i zintegrowanej budowie.
Więcej o pompach ciepła przeczytasz w Bizblogu
Wszystkie istotne dla systemu komponenty jednostek wewnętrznych i zewnętrznych są zintegrowane. Podłączenie elektryczne jest bezpośrednie i proste dzięki nowym połączeniom zaciskowym - twierdzi Rafał Krasowski.
Będzie odrodzenie w programie Czyste Powietrze?
Czy nowe modele gruntowych pomp ciepła a także najwyższe poziomy dofinansowania przypisane do tych urządzeń poprawią ich sytuację w odwieszonym programie Czyste Powietrze? Do tej pory nie było z tym najlepiej. Ogólnie w październiku ub.r. tylko 23 proc. składanych wniosków o dofinansowanie dotyczyło pomp ciepła. Na te odbierające ciepło w gruntu lub z wody złożono raptem 180 wniosków, a na pompy ciepła powietrzne - 3905. Dla porównania: wniosków na kotły na biomasę było w tym miesiącu 9485.