REKLAMA

Nowa pompa ciepła. Argument, że tu się nie nada, już nie przejdzie

Rynek odnawialnych źródeł energii rozwija się bezustannie. Powstają panele fotowoltaiczne, po których można chodzić, a także nowe pompy ciepła, które dzięki pokonywaniu kolejnych barier technologicznych mogą z powodzeniem być źródłem ciepła w najróżniejszych miejscach. Nowym tego typu urządzeniem, pompą powietrze-woda, chwali się japoński potentat systemów grzewczych Daikin.

pompy-ciepla-hotele-szpitale-przemysl
REKLAMA

Jednym z argumentów, jakie stawiane są przeciwko pompom ciepła, jest twierdzenie, że tego typu urządzenia nie wszędzie się nadają. I nie chodzi tutaj o kłopoty z montażem, a bardziej o wydajność tych urządzeń grzewczych. Tylko że rynek coraz częściej i głośniej podpowiada, że to nieuzasadnione obawy, a producenci co chwilę dosłownie pokonują kolejne bariery technologiczne. Tak jak ma to miejsce w przypadku japońskiego potentata systemów grzewczych Daikin, który wprowadza właśnie do sprzedaży pompy ciepła powietrze-woda z inwerterem do zastosowań mieszkaniowych i nie tylko. 

REKLAMA

Jest najlepszym rozwiązaniem do ogrzewania domów i obiektów komercyjnych o niskiej emisji dwutlenku węgla. Zaprojektowana i wyprodukowana w Europie, ma potencjał, aby całkowicie zdefiniować rozwiązania grzewcze - zapewnia japońska spółka.

Pompy ciepła z inwerterem też dla hoteli i szpitali

Nowa pompa ciepła powietrze-woda od Daikin Wyposażona w technologię sprężarki Inverter Scroll. Wykorzystuje czynnik chłodniczy R-454C o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego, żeby w ten spełniać standardy najwyższej klasy w zakresie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Jest dostępna w ośmiu rozmiarach: od 16 do 70 kW. Zakres roboczy zapewnia temperaturę ciepłej wody od 20 do 70 st. C, skutecznie działając w różnych warunkach środowiskowych i działając w temperaturach otoczenia od -25 do +40 st. C.

Dodatkowo może działać przy znacznej różnicy temperatur między wodą wchodzącą i wychodzącą z systemu, zapewniając, że gorąca woda może być dostarczana do różnych zastosowań grzewczych w systemie. Jest doskonałym rozwiązaniem dla szpitali, hoteli i budynków mieszkalnych - zapewnia Daikin.

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

Nowe pompy ciepła mają systemy obejmujące również wtrysk pary z ekonomizerem, który ma umożliwiać dostarczanie gorącej wody o wysokiej temperaturze. 

Charakteryzując się wysoką wydajnością, urządzenie wymaga minimalnej powierzchni podłogi, dzięki czemu idealnie nadaje się do obszarów o ograniczonej przestrzeni. Wersja o niskim poziomie hałasu jest dostępna dla obszarów wrażliwych na hałas - twierdzą Japończycy.

To sposób na dekarbonizację europejskiego przemysłu?

Tymczasem Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) przekonuje, że pompy ciepła mogą okazać się receptą dla wyzwań stawianych przed przemysłem UE. Urządzenia na dużą skalę mogą przekształcać ciepło odpadowe w cenne zasoby, wspierając system energetyczny o obiegu zamkniętym. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w papierni Weissenborn, jednym z największych zakładów przetwórstwa papieru w Niemczech, który produkuje około 100 tys. ton papieru rocznie.

 class="wp-image-2619535"
Nowe pompy ciepła od Daikin występują w różnych rozmiarach.
REKLAMA

Rezultat? Znaczne oszczędności energii, przy zmniejszeniu zużycia gazu ziemnego o 453 000 metrów sześciennych i rocznej emisji CO2 o 231 ton - wylicza EHPA.

Inny przykład: zakład przetwórstwa metali produkujący nakrętki kosmetyczne i perfumy w hiszpańskiej Katalonii. Jak przekonuje EHPA ten system pokazał potencjał integracji miejskich systemów energetycznych z procesami przemysłowymi. Projekt pozwolił zaoszczędzić 13 tys. megawatów energii cieplnej rocznie i zredukować emisję CO2 o 1200 ton.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA