Największa pompa ciepła na świecie. Jej rozmiary to nic w porównaniu z tym, do czego będzie służyła
Na rynku pomp ciepła nie może wiać nudą. Po tym, jak Duńczycy pokazali urządzenie z polem magnetycznym, Chińczycy chwalili się nowym czynnikiem chłodzącym na bazie dwutlenku węgla, a naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali elastyczną pompę ciepła z możliwością wykonywania rozmrażania, czas przyszedł na Niemców. Spółka BASF planuje wybudować największą na świecie przemysłową pompę ciepła. Prace mają ruszyć już w pierwszym kwartale 2025 r.
Nie ma praktycznie ostatnio tygodnia, żeby z rynku pomp ciepła nie napływały wiadomości o jakimś przełomie technologicznym, czy kolejnych udoskonaleniach naukowców. Spółka BASF dostała zgodę na finansowanie budowy największej na świecie przemysłowej pompy ciepła do wytwarzania pary bez CO2. Federalne Ministerstwo Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu zapewni do ok. 310 mln dol. finansowania - w ramach programu Carbon Contracts for Difference.
Włączenie nowych technologii do naszych procesów produkcji chemicznej jest jednym z kluczowych elementów zielonej transformacji w BASF. A nasza pompa ciepła ma nawet unikalną cechę: planowana instalacja będzie pierwszą tego typu instalacją wykorzystywaną do wytwarzania pary – nigdzie na świecie nie ma porównywalnych projektów pilotażowych dla przemysłu - przekonuje Markus Kamieth, prezes zarządu BASF SE.
Zielona transformacja chemicznego giganta
BASF dzięki tej inwestycji ma dokonać kroku milowego jeżeli chodzi o redukcję emisji CO2. Dzięki zielonemu światłu od rządu federalnego prace przygotowawcze w siedzibie BASF w Ludwigshafen mogą ruszyć już w nadchodzących miesiącach. Planowana potężna pompa ciepła będzie miała wydajność do 500 tys. ton pary rocznie.
Ciepło odpadowe, które jest wykorzystywane jako źródło energii cieplnej, jest generowane podczas chłodzenia i oczyszczania gazów procesowych w jednym z dwóch krakerów parowych w zakładzie. Zasilana energią elektryczną ze źródeł odnawialnych, wytwarzana jest para wolna od CO2, a większość tej pary ma być wykorzystywana do produkcji kwasu mrówkowego - tłumaczy BASF.
Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:
Nowa pompa ciepła ma być uruchomiona w 2027 r. Ale to tylko jeden z elementów zielonej strategii BASF. Na którą składają się m.in. elektrolizer wody, który jest obecnie w budowie, oraz instalacja demonstracyjna dla elektrycznie ogrzewanych krakerów parowych - uruchomiona w kwietniu 2024 r.
Niemiec inżynierowie apelują w sprawie pomp ciepła
Tymczasem Stowarzyszenie Inżynierów Niemieckich (VDI) wzywa rząd federalny do większego wsparcia rynku pomp ciepła. Bo, jak przekonują, te urządzenia nie tylko przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla, ale także oferują wydajne rozwiązania w zakresie zrównoważonego chłodzenia i ogrzewania budynków. Plan niemieckich inżynierów względem rozwoju rynku pomp ciepła obejmuje cztery punkty:
• pompy ciepła jako narzędzie adaptacji do klimatu,
• pompy ciepła są ważną technologią dla zasobów budowlanych, aby osiągnąć cele klimatyczne
• pompy ciepła zmniejszają zależność od paliw kopalnych,
• niezbędne jest zwiększenie politycznego poparcie dla pomp ciepła.