REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Widzieliście najnowsze dane o pompach ciepła? Polacy pokazali, co myślą o OZE. Rządzący w szoku

Szacunki wskazują, że jeszcze w tym roku globalna produkcja energii odnawialnej ma osiągnąć 320 GW, przy wzroście na poziomie 8 proc. przez najbliższe 12 miesięcy. Tylko Stany Zjednoczone zamierzają odłożyć aż 370 mld dol. na rozwój OZE w ciągu najbliższych 10 lat. W naszym kraju politykom z zieloną energią jest mocno nie po drodze, ale Polacy kompletnie się tym nie przejmują. Ba, chyba robią na złość rządzącym.

13.02.2023
6:15
Widzieliście najnowsze dane o pompach ciepła? Polacy pokazali, co myślą o OZE. Rządzący w szoku
REKLAMA

Pompy ciepła i fotowoltaika rozwijają się w Polsce w szalonym tempie. Znacząco odstaje od nich pozyskiwanie energii z wiatru. I niestety przepisy, które zostaną prawdopodobnie wprowadzone w miejsce zasady 10H, zakładające, że wiatraki nie staną w mniejszej odległości od zabudowań niż 700 m niewiele nam pomogą. Szkoda.

REKLAMA

Dobre i skuteczne prawo powinno eliminować złe pomysły lokalizacyjne i chronić interesy obywateli. Nie można jednak blokować rozwoju całego sektora dlatego, że kilku inwestorów popełniło błąd. Państwo musi przyjąć aktywną rolę, musi zadbać o akceptację społeczną dla wprowadzanych zmian w energetyce – uważa dr Joanna Pandera, prezeska Forum Energii.

Polska transformacja energetyczna trwa w najlepsze

Ale to co z trudem przepychane w parlamencie, znajduje pełną akceptację wśród Polaków. Już wcześniej think tank Ember wyliczał, że zdecydowanie największy wzrost w terawatogodzinach generacji słonecznej od 2018 r. nastąpił właśnie w Polsce. Urośliśmy pod tym względem aż 26-krotnie. To też przekładało się już na zmianę układu sił w naszym miksie energetyczny. Tutaj ciągle króluje węgiel kamienny (37 proc.), ale fotowoltaika (34 proc.) depcze mu coraz bardziej po piętach. 

undefined

Każda terawatogodzina energii słonecznej pomogła zmniejszyć nasze zużycie gazu, oszczędzając miliardy dla obywateli Europy - komentuje Paweł Czyżak z Ember, autor raportu.

Skalę tego fotowoltaicznego skoku Polski dobrze przedstawiają założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Wynika z nich, że milion prosumentów powinno być w naszym kraju dopiero w 2030 r. A jak wskazują to dane Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, już pod koniec listopada 2022 r. do sieci podłączonych było w Polsce 1 203 985 mikroinstalacji OZE. W tym roku ich liczba może przekroczyć 2 mln.

Pompa ciepła ulubionym źródłem energii Polaków

Ten fotowoltaiczny boom to nie przypadek, a dowód na to, że Polacy coraz częściej szukają na własną rękę najbardziej oszczędnych i tanich źródeł ciepła. Już nie czekają na rozwiązania centralne. I nie ma w tym krzty przypadku. Potwierdzają to również dane ze sprzedaży pomp ciepła. 

W ciągu ostatnich 5 lat rynek pomp ciepła powietrze/woda w Polsce wzrósł niemal 18 razy. Co ważne co roku był to wzrost bliski 100 proc. – zauważa Paweł Lachman, prezes Stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

W 2022 r. w Polsce sprzedano w sumie 203,3 tys. pomp ciepła, w tym 188.2 tys. szt. urządzeń typu powietrze/woda, ok. 7,2 tys. szt. gruntowych pomp ciepła oraz 7,9 tys. sztuk pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej. Tym samym udział pomp ciepła w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń grzewczych w ub.r. na polskim rynku wyniósł prawie 30 proc.

Pomógł program Czyste Powietrze

Co wpłynęło na to, że Polacy w 2022 r. dosłownie rzucili się na pompy ciepła? Jak wskazują eksperci z PORT PC korzystniejsze koszty ogrzewania w porównaniu do innych źródeł ciepła oraz coraz wyższe zaufanie do tej technologii, zarówno wśród użytkowników, jak i instalatorów. Istotne znacznie miała również ulga termomodernizacyjna oraz zmiany w programie Czyste Powietrze, zwiększające finansowe wsparcie dla tego typu urządzeń. Efekt? W grudniu 2022 r. udział pomp ciepła w programie Czyste Powietrze wyniósł aż 63 proc. w ogólnej liczbie wniosków na wymianę źródeł ciepła, podczas gdy w styczniu 2022 r. było to zaledwie 28 proc.

REKLAMA

Sporą różnice zrobił też program Moje Ciepło. Ta inicjatywa oprócz dofinansowania pomp ciepła na poziomie do 30 proc., pozwala też pośrednio na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowych na cały budynek, ze względu na spełnienie warunków taksonomii zrównoważonego finansowania. Zgodnie z danymi od NFOŚiGW od końca kwietnia 2022 r. do końca stycznia 2023 r. złożono ponad 15 tys. wniosków na dofinansowanie do montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych, w zielonym standardzie energetycznym. 

Inwazja Rosji na Ukrainę przyspieszyła transformację energetyczną Europy i plany odejścia od gazu ziemnego w ogrzewaniu budynków – nie mają wątpliwości eksperci z PORT PC.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA