Pompy ciepła nie mają w Polsce konkurencji. W nowych domach jednorodzinnych wstyd ich nie mieć
Oferteo.pl opublikowało dane z formularzy zleceń na wykonanie lub wymianę instalacji grzewczych w 2022 r. Wynika z nich, że 51 proc. prac przy wymianie lub przebudowie instalacji grzewczej realizowano w kompleksowym zakresie, obejmującym zakup, transport i montaż nowego systemu. – Co warte podkreślenia, do nowo budowanych domów najczęściej wybierane są ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła – podkreśla serwis.
Prace przy instalacji centralnego ogrzewania mogą dotyczyć przebudowy istniejącego systemu lub wykonania całkowicie nowej instalacji. Zlecenia takie w obu wypadkach stanowiły odpowiednio po 26 proc. ze wszystkich zamówień z kategorii Ogrzewanie.
22 proc. dotyczyło montażu pieca lub kotła. 15 proc. ograniczały się do wykonania dodatkowej instalacji ogrzewania podłogowego, które jest coraz bardziej popularne wśród inwestorów, między innymi ze względu na walory ekonomiczne. Następne na liście były zlecenia dotyczące serwisu całej instalacji (5 proc.) lub samego kotła czy pieca (6 proc.).
Domy jednorodzinne z nową instalacją grzewczą
Oferteo.pl odnotowuje, że niektórzy użytkownicy samodzielnie kupują potrzebne materiały, próbując w ten sposób obniżyć koszty instalacji ogrzewania lub jego wymiany. Jednak w 2022 roku nie było to zbyt popularne rozwiązanie i stanowiło jedynie 18 proc. wszystkich zleceń.
Jak dodano, wielu inwestorów pozostawiało te kwestie do uzgodnienia na dalszym etapie inwestycji (31 proc.), najrzadziej odnotowywano zlecenia dotyczące samego zakupu materiałów czy pieca (1 proc.).
Następne w kolejności były mieszkania (17 proc.), domy szeregowe i bliźniaki (9 proc.) oraz w budynki wielorodzinne (5 proc.). Najczęściej prace prowadzono w budynkach 6-letnich lub starszych – 73 proc., rzadziej w 5-letnich i nowszych – 6 proc. Zlecenia na instalację CO w nowo wybudowanych obiektach stanowiły 21 proc.
Pompy ciepła popularniejsze niż tradycyjne piece
W nowych domach jako źródło ogrzewania Polacy najczęściej montują pompy ciepła. Dotyczyło ich aż ponad 83 proc. zleceń.
W kategorii piece i kotły 57 proc. zleceń dotyczyło w montażu klasycznych urządzeń. Następne były rozwiązania oparte na technologii kondensacyjnej (38 proc.) oraz zasilane energią elektryczną (5 proc.).
Największą popularnością wciąż cieszą się urządzenia na paliwa stałe – węgiel, pellet i drewno (67 proc.). Zdecydowanie rzadziej wybierano piece gazowe (32 proc.), te wykorzystujące paliwa płynne są prawdziwym ewenementem (1 proc.).