REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka
  3. Środowisko

Nowy obowiązek dla właścicieli domów. Ten dokument będą musieli wyrobić wszyscy. Lepiej nie zwlekać

Do tej pory świadectwa energetyczne musieli wyrabiać właściciele domów wybudowanych po 2009 r. Teraz będą obowiązywać wszystkich. Nowy obowiązek wejdzie w życie za pół roku, a do nie lekceważenia go mają przekonać Polaków słone kary, wielokrotnie przewyższające opłaty za wydanie dokumentu.

05.10.2022
7:38
REKLAMA

Świadectwa energetyczne obejmą teraz wszystkich. Właściciele nieruchomości będą musieli udać się do urzędów po wydanie świadectw energetycznych. Dokument ma kosztować od kilkuset złotych wzwyż, ale jego posiadanie będzie obligatoryjne. Gapiostwo będzie wiązało się z wysokimi karami.

REKLAMA

Masz dom, musisz mieć świadectwo energetyczne. Ustawa zmieniająca przepisy dotyczące efektywności cieplnej budynków przeszła już przez głosowanie w Sejmie. Przepisy wejdą w życie wiosną 2023 r.

Co się zmieni? Do tej pory świadectwa energetyczne były wymagane wyłącznie od właścicieli nieruchomości zbudowanych po 2009 r. Po nowelizacji obowiązek będzie dotyczył wszystkich budynków, niezależnie od tego, czy mają w planach sprzedaż domu lub mieszkania, czy nie.

Za brak świadectwa energetycznego zapłacisz kilka tysięcy złotych

Dokument jest przygotowywany przez rzeczoznawcę i uszczupli kieszeń wnioskodawcy o kilkaset złotych. To jednak nic w porównaniu z karami za jego brak.

Za zlekceważenie przepisów lub przygotowanie świadectwa niezgodnego z wymogami ustawy właściciel nieruchomości może zapłacić grzywnę idącą w tysiące złotych. Kontrole mają być przeprowadzane raz na kilka lat.

Świadectwo potwierdzi, ile energii zużywasz i czy ją oszczędzasz

Paszport energetyczny jest obliczany na podstawie oceny zapotrzebowania budynku na energię potrzebną do jego oświetlania, utrzymywania odpowiedniej temperatury i podgrzewania wody.

REKLAMA

W tej chwili sporządzenie świadectwa jest wymagane wyłącznie przy akcie sprzedaży i najmu nieruchomości i jest dołączane do aktu notarialnego. Dokument jest ważne przez 10 lat, pod warunkiem, że w tym czasie nie prowadzi się robót, które wpływają na właściwości termiczne budynku.

Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA