REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pompa ciepła wciąż jest najtańsza. Węgiel, gaz, a nawet drewno nie mają żadnych szans

Polacy nie chcą wydawać fortuny na węgiel. Najchętniej całą zimę przetrwaliby również w towarzystwie jak najefektywniejszego i przy okazji najtańszego źródła ciepła. Tylko jak dokonać takiego wyboru, w dobie kryzysu energetycznego, przy szalejących cenach surowców i wyhamowanej też transformacji? Swoje wyliczenia ma Paweł Lachman, szef Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zgodnie z nimi wybór jest tylko jeden.

16.10.2022
14:43
pompy-ciepla-cena-gazu
REKLAMA

Wszyscy szukamy oszczędności. Inflacja nie pozwala o sobie zapominać przy każdej wizycie w sklepie. Do tego dochodzi jeszcze kryzys energetyczny, który winduje ceny surowców i przy okazji wysokość rachunków do niespotykanych poziomów. Co wybrać w takiej sytuacji? Stawiać na węgiel, do którego rząd dopłaca najwięcej? A może jednak lepszy będzie gaz, który wydaje się mieć już za sobą największe zwyżki cenowe?

REKLAMA

No, chyba że jednak należy stawiać na drewno, wszak Lasy Państwowe ruszyły ostatnio z jakąś inicjatywą. Przez astronomicznie drogi prąd w tym zestawieniu pompy ciepła wydają się na szarym końcu. Takie zestawienie, porównując różne źródła ciepła, wykonał Paweł Lachman, szef PORT PC. Wyliczenia są dla rodziny 4-osobowej (2+2), która żyje w domu o powierzchni 150 m kwadr. Zdecydowany zwycięzca jest tylko jeden. To pompa ciepła.

Jednym z najsilniejszych argumentów za stosowaniem pomp ciepła jest fakt, że jest to najbardziej efektywna energetycznie technologia (z klasami A++, A+++) co można znaczenie w przypadku podwyżek nośników energii - uważa szef PORT PC.

Pompa ciepła zdecydowanie tańsza od innych źródeł

Na potrzeby swoich wyliczeń prezes PORT PC wziął pod uwagę różne źródła ciepła: kocioł energetyczny, kocioł kondensacyjny na olej, kocioł gazowy, kocioł węglowy, kocioł na kawałki drewna i na palet drzewny oraz pompę ciepła. Jak ma się to teraz, przy obecnej taryfie G12? Najdroższa ciepła woda będzie z kotła węglowego: koszty roczne to blisko 12,5 tys. zł. Na drugim miejscu plasuje się kocioł kondensacyjny na olej (11 850 zł) a na trzecim kocioł na palet drzewny (10 060 zł). Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem (w przypadku podgrzania wody i ogrzewania podłogowego) jest pompa ciepła. W takim przypadku roczne koszty to raptem 2 520 zł. Prawie pięć razy mniej niż w przypadku grzania węglem. 

We wszystkich przykładach założono brak podwyżek cen gazu w 2023 r., mimo tego, że cena giełdowa jest kilkukrotnie wyższa - tłumaczy Paweł Lachman.

Jest też jeszcze jedna opcja. To połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną (przy założeniu 3000 kWh rocznie i średniej cenie odkupu energii na poziomie 788 zł za 1 MWh). Wtedy ciepła woda i ogrzewanie podłogowe kosztują nas rocznie ledwie 374 zł (SCOP na poziomie 4,43, czyli stosunek ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu, do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w określonym czasie, np. w ciągu roku). W przypadku grzejników jest drożej, bo 967 zł (SCOP - 3,51).

A jak będą wyglądać rachunki za prąd po dopłatach?

Jak te ceny ciepłej wody i ogrzewania mają się, biorąc pod uwagę wszelkie dopłaty, takie jak dodatek węglowy czy dodatek energetyczny? Różnice są podobne. Najdrożej jednak wtedy, zgodnie z wyliczeniami Pawła Lachmana, wypada kocioł elektryczny (roczny koszt to 9 990 zł). Niewiele ustępuje mu kocioł kondensacyjny na olej (9 850 zł) oraz kocioł węglowy (9 460 zł). W przypadku kotła na kawałki drewna (przy średniej sprawności na poziomie 84 proc.) roczne koszty są na poziomie 3 010 zł. Pompa ciepła (przy ogrzewaniu podłogowym i SCOP równym 4,43) to zaś wydatek rzędu 1 830 zł. 

REKLAMA

Analizując prognozowane koszty ogrzewania w przypadku typowego budynku widać, że dopłata do ogrzewania z pompą ciepła (najczęściej będzie to 1500 zł) znacząco ograniczy skutki podwyżki cen energii poza zamrożonym limitem - komentuje Paweł Łachman.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA