REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Sprzedaż drewna dla firm. Lasy Państwowe ustaliły nowe zasady, sprzedaż rusza w poniedziałek o godz. 10

Lasy Państwowe ustaliły cenę minimalną dla firm ze względu na nadmierną różnicę pomiędzy cenami w sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (dostępnej dla stałych klientów) i na aukcjach e-drewno. Dla drewna ogółem będzie to 269 zł za metr sześc. I właśnie od takiego pułapu cenowego przedsiębiorcy będą mogli składać oferty. 

10.10.2022
8:21
drewno-dla-energii-akcja
REKLAMA

Symulowana cena minimalna dla drewna ogółem jest aż o 21 proc. niższa od ceny uzyskanej w procedurach na 2022 r., dając kupującym możliwość znaczących obniżek cen

– twierdzą Lasy Państwowe.
REKLAMA

I przekonują, że aukcje cechują się wyższą konkurencyjnością, a osiągane ceny są wyższe.

W bieżącym roku na otwartych aukcjach, w wyniku konkurencyjnych zakupów przedsiębiorców, ceny osiągnęły poziom ponad dwukrotnie wyższy niż na rynku dla stałych nabywców – czytamy w komunikacie.

Sprzedaż drewna rozpocznie się już 10 października

Zgodnie z instrukcją Lasów Państwowych przedsiębiorcy oferty zakupu drewna na pierwsze półrocze 2023 r. mogą składać od 10 października, od godz. 10. Z zaznaczeniem, że oferta nie może dotyczyć większej partii drewna niż 35 proc. średniorocznej wielkości zakupu w okresie od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2022 r. Drugi etap sprzedaży ofertowej (tzw. dogrywka) rozpocznie się z kolei 18 października, o godz. 10 i potrwa do 20 października, do godz. 12. Na tym etapie nie obowiązuje już podział na grupy drewna.

Oferta zakupu w II etapie (dogrywce) stanowi różnice między 35 proc. średniorocznej wielkości zakupu drewna a ilością przypisu drewna uzyskanego w I etapie - tłumaczą Lasy Państwowe.

Sprzedaż drewna dla firm. Oficjalne wyniki 8 grudnia

Jak prezentuje się harmonogram? 24 października planowana jest publikacja wyników sprzedaży ofertowej na I półrocze. Z kolei na 27 października przewidywana jest publikacja aukcji internetowych w aplikacji e-drewno. Na 28 października zaś przygotowano rozpoczęcie licytacji w aukcjach systemowych, które mają zakończyć się 1 grudnia. Ogłoszenie ostatecznych wyników aukcji ma nastąpić 8 grudnia. 

REKLAMA

Ogłoszenie będzie miało formę komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Portalu Leśno-Drzewnego. Konsekwencją ogłoszenia komunikatu jest rozpoczęcie spisywania skonsolidowanych umów sprzedaży drewna an I półrocze 2023 r. - wyjaśniają Lasy Państwowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA