REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Polacy to bogaty naród. Kupują mieszkania bez kredytu

Narodowy Bank Polski przeprowadził badanie, według którego Polacy, którzy kupują lokalne na użytek własny, coraz częściej rezygnują z dodatkowego finansowanie. Eksperci RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się szerzej tym badaniom i sprawdzają, w jakim celu Polacy kupowali nieruchomości oraz skalę tzw. gotówkowych transakcji na rynku pierwotnym w 2023 r.

26.05.2024
22:01
Polacy to bogaty naród. Kupują mieszkania bez kredytu
REKLAMA

Wyniki badania ankietowego NBP wskazują, że w 2023 r. około jedna trzecia nowych lokali była kupowana inwestycyjnie głównie pod wynajem. To właśnie z transakcjami inwestycyjnymi kojarzą się tak zwane zakupy gotówkowe, czyli dokonane bez bankowego finansowania.

REKLAMA

Inne dane NBP sugerują, że czasem osoby kupujące nowe lokale na potrzeby własne też nie korzystają ze wsparcia banku. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się tym statystykom.

W jakich celach Polacy kupują nowe mieszkania?

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl przypomina, że Narodowy Bank Polski w ramach swojego badania ankietowego dotarł do niemal jednej czwartej deweloperów budujących w Polsce bloki i apartamentowce.

Deweloperzy z grupy dużych, średnich i małych firm byli pytani między innymi o sposób finansowania zakupu przez osoby nabywające nowe mieszkania w różnych celach. Informacje zebrane przez NBP sugerują, że w 2023 r. sytuacja zaczęła wracać do normy po kredytowym załamaniu z 2022 r. skutkującym również ponadprzeciętnym udziałem transakcji inwestycyjnych.

Na poniższym wykresie widzimy między innymi, że względem 2022 r. spadł udział bezkredytowych transakcji związanych z zakupem nowego lokum na potrzeby własne lub członka rodziny z 35 proc. do 27 proc. – komentuje ekspert RynekPierwotny.pl.

I dodaje, że udział transakcji na własne potrzeby z wkładem mniejszym niż 50 proc. wyraźnie wzrósł z 40 proc. do 52 proc., ale nie wrócił jeszcze do poziomu 60 – 62 proc. notowanego w latach 2019 - 2021.

Więcej wiadomości na temat zakupu nieruchomości można przeczytać poniżej:

Sposób finansowania zakupu nowych mieszkań

Andrzej Prajsnar wskazuje, że w przypadku nabywania nowych mieszkań pod wynajem, czyli drugiego najważniejszego celu ubiegłorocznych transakcji też widzimy pewną normalizację. Spadł bowiem z 68 proc. do 59 proc. udział zakupów nowych lokali, w przypadku których przyszły wynajmujący obywał się bez pomocy banku.

REKLAMA
 class="wp-image-2477350"

Warto odnotować, że nawet w czasach lepszej dostępności kredytów, które przypadały na lata 2019 - 2021, odsetek zakupów pod wynajem z wkładem własnym do 50 proc. nie przekroczył 24 proc.- podsumowuje ekspert RynekPierwotny.pl.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA