REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

NBP wprowadza nową monetę. Okazja jest szczególna

Narodowy Bank Polski poinformował, że od jutra będzie dostępna w sprzedaży nowa moneta kolekcjonerska „100. rocznica utworzenia Banku Polskiego SA”. Ma ona upamiętniać powstanie przedwojennego banku emisyjnego.

11.04.2024
17:07
NBP wprowadza nową monetę. Okazja jest szczególna
REKLAMA

Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

REKLAMA

Z czego wykonana jest moneta i czyj wizerunek ona przedstawia?

NBP podaje, że moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 999, ma średnicę 32 milimetry i masę 31,10 grama. Jej nakład wynosi do 11 000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 340 zł.

Awers monety prezentuje przedwojenną elewację frontową budynku Banku Polskiego SA, usytuowanego przy ul. Bielańskiej w Warszawie. Na rewersie monety przedstawiono wizerunek Stanisława Karpińskiego pierwszego prezesa banku, który pełnił tę funkcję do 1929 r., na tle portalu nad wejściem do głównej sali operacyjnej banku.

 class="wp-image-2451658" width="390"
 class="wp-image-2451664" width="423"

Na każdej polskiej monecie kolekcjonerskiej znajdują się:

  • nominał
  • wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej
  • napis: Rzeczpospolita Polska
  • rok emisji

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Więcej wiadomości na temat monet kolekcjonerskich można przeczytać poniżej:

Historia powstania Banku Polskiego SA

Jak można dowiedzieć się z folderu promującego monetę, powstanie Banku Polskiego Spółki Akcyjnej było związane z reformą walutową i uzdrowieniem finansów publicznych, które od grudnia 1923 r. do wiosny następnego roku przeprowadził rząd Władysława Grabskiego. Program działań naprawczych obejmował osiągnięcie stabilizacji budżetowej, uzyskanie równowagi na rynku pieniężnym oraz stabilizację kursu marki polskiej, aby następnie zastąpić ją nową walutą – złotym.

Bank Polski SA stał się bankiem emisyjnym, który zastąpił Polską Krajową Kasę Pożyczkową, instytucję powołaną jeszcze w 1916 r. przez okupanta niemieckiego. Umocowanie prawne banku zostało określone w Ustawie z dnia 11 stycznia 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej - podaje NBP.

I wskazuje, że statut Banku Polskiego jako spółki akcyjnej został podpisany przez Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego 20 stycznia 1924 r. Dokument określał uprawnienia instytucjonalne banku, regulował zasady związane z powoływaniem jego władz oraz zawierał warunki emisji waluty polskiej. Bankowi zapewniono prawo wyłączności emisji złotego do 31 grudnia 1944 r.

REKLAMA

Spotkanie założycielskie nowo powstałej instytucji zaplanowano na 15 kwietnia, a właściwą działalność zainaugurowano 28 kwietnia 1924 r. Władysław Grabski odsłonił tablicę umieszczoną w budynku wzniesionym pierwotnie dla carskiego Banku Państwa przy ul. Bielańskiej w Warszawie, na której znalazły się słowa: Państwo Polskie, powołując do życia w roku 1924 Bank Polski jako ostoję ładu pieniężnego w Kraju i jako wyraz duchowej łączności z przedwiekową instytucją tejże nazwy, wyraża wdzięczność tym licznym obywatelom, którzy nie szczędzili ofiar na Skarb Narodowy. Tego samego dnia rozpoczęto emisję nowej polskiej waluty – złotego.

Emisja kolejnej monety kolekcjonerskiej jest zaplanowana na 25 kwietnia 2024 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 1 zł „100. rocznica wprowadzenia złotego do obiegu”.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA