REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

NBP wypuścił srebrną monetę kolekcjonerską upamiętniającą 500. rocznicę urodzin Anny Jagiellonki

W 2023 r. przypada 500. rocznica urodzin Anny Jagiellonki. Z tej okazji Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską upamiętniającą ostatnią polską monarchinię z dynastii Jagiellonów. To kolejna propozycja NBP dla kolekcjonerów. Moneta jest już w sprzedaży i co ważne jej nakład jest limitowany.

08.10.2023
10:35
NBP wypuścił nową srebrną monetę kolekcjonerską
REKLAMA

Moneta o nominale 50 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 999, ma średnicę 45,00 milimetrów i masę 62,20 grama. Jej nakład wynosi do 7 000 sztuk. Srebrną monetę „500. rocznica urodzin Anny Jagiellonki” będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner w cenie 900 zł.

REKLAMA

Wizerunek oparty na miniaturze anonimowego autora

Rewers monety przedstawia wizerunek Anny Jagiellonki, który wykonany został na podstawie miniatury anonimowego autora, lata życia królowej oraz skrót: A.I.I.R.P. (ANNA IAGIELLONIA INFANS REGNI POLONIAE, co w tłumaczeniu oznacza: ANNA JAGIELLONKA INFANTKA KRÓLESTWA POLSKIEGO.

Na awersie umieszczono herb Anny Jagiellonki używany w późnym okresie jej życia. Herb pochodzi z tzw. wdowiego portretu autorstwa Marcina Kobera. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

 class="wp-image-2257246" width="262"
 class="wp-image-2257249" width="254"

Na każdej polskiej monecie kolekcjonerskiej znajdują się:

  • nominał
  • wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej
  • napis: Rzeczpospolita Polska
  • rok emisji

Pamiątka po córce Króla Zygmunta Starego i Królowej Bony

NBP przypomina historię życia Anny Jagiellonki, która urodziła się 18 października 1523 r. Była córką Zygmunta I Starego i Bony Sforzy.

We wpisach NBP można wyczytać, że wychowywała się na dworze królewskim w Krakowie, gdzie trzymała wszechstronną edukację. Po śmierci ojca w 1548 r. wciąż niezamężna Anna przeniosła się wraz z matką z Krakowa do Warszawy. Po wyjeździe Bony z Polski w 1556 r. otrzymała ona własny dwór i znaczne dochody z rozległych dóbr ziemskich a w następstwie śmierci brata Zygmunta Augusta w 1572 r. została jego główną spadkobierczynią.

W 1575 r. Anna została wybrana na królową przez stronnictwo średnioszlacheckie oraz przydano jej za małżonka i współwładcę Stefana Batorego, dotąd księcia siedmiogrodzkiego. Po śmierci Stefana Batorego w 1586 r. królowa zrezygnowała ze swoich praw do sprawowania rządów i w ten sposób doprowadziła do kolejnej elekcji, z której zgodnie z planem władczyni, zwycięsko wyszedł jej siostrzeniec, królewicz szwedzki Zygmunt Waza.

Anna Jagiellonka mieszkała w Warszawie do śmierci w 1596 r. W historii obecnej stolicy Polski zapisała się głównie tym, że sfinansowała zakończenie budowy pierwszego w mieście stałego mostu na Wiśle, konstrukcję, którego rozpoczęto w 1567 r. na polecenie Zygmunta Augusta.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

REKLAMA
 class="wp-image-2257252" width="482"

10 października 2023 r. jest zaplanowana kolejna emisja Narodowego Banku Polskiego, który wprowadzi do obiegu monetę kolekcjonerską „Odsiecz wiedeńska” – złotą o nominale 100 zł i srebrną o nominale 50 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA