REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Nowa srebrna moneta NBP. Już można ją dostać

Od 7 marca br. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolejną serię monety kolekcjonerskiej. Tym razem są to srebrne monety upamiętniające przystąpienie Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

10.03.2024
22:02
Nowa srebrna moneta NBP. Już można ją dostać
REKLAMA

Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 32 milimetry i masę 14,14 grama. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 200 zł.

REKLAMA

Jak wygląda i kto zaprojektował monetę upamiętniającą wejście Polski do NATO

Projektantem monety upamiętniającej przystąpienie  Polski do NATO jest Robert Kotowicz, który współpracuje z Mennicą Państwową od 1989 r. Jest on projektantem wielu kolekcjonerskich monet.

Na każdej polskiej monecie kolekcjonerskiej znajdują się:

  • nominał
  • wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej
  • napis: Rzeczpospolita Polska
  • rok emisji

Na rewersie zostały przedstawione sylwetki pięciu żołnierzy Wojska Polskiego reprezentujących nowoczesne formacje wojskowe wchodzące w skład NATO oraz symbol NATO.

Awers przedstawia kompozycję uzbrojenia będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego: samobieżną armato haubicę Krab, wyrzutnię rakietową M142 HIMARS oraz czołg M1A1 Abrams.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

 class="wp-image-2430346" width="501"

Więcej wiadomości na temat monet kolekcjonerskich można przeczytać poniżej:

Srebrna moneta z historią w tle

Warto przypomnieć, że NATO, to Organizacja Traktatu, która została powołana w 1949 r. jako międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa mająca przeciwdziałać realnemu zagrożeniu ze strony Związku Sowieckiego wobec Europy Zachodniej. Naczelną zasadę działania paktu można streścić maksymą: Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Na stronach NBP można wyczytać, że zniewolona porządkiem jałtańskim Polska aż do 1991 r. była zmuszona do uczestnictwa w układzie wojskowym podporządkowanym interesom Moskwy. Dopiero wyzwolenie się spod jej dominacji umożliwiło przyjęcie doktryny obronnej i budowę sił zbrojnych właściwych niepodległemu państwu. Wraz z politycznym i gospodarczym powrotem do świata zachodniego Polska rozpoczęła także proces dołączania do jego struktur militarnych.

W kwietniu 1991 r. Rada Północnoatlantycka przyjęła deklarację o partnerstwie z Polską oraz innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. W grudniu tego samego roku premier Jan Olszewski zadeklarował wolę pełnego członkostwa Polski w NATO, a minister obrony narodowej Jan Parys uruchomił procedury dostosowania polskiej armii do standardów zachodnich – podaje NBP.

Wskazuje też, że w Wojsku Polskim dokonano wielkich zmian organizacyjnych, personalnych, a sprzęt sowieckiej produkcji stopniowo zastępowano wyposażeniem dopasowanym do nowych wyzwań. Kadry reorganizowanego gruntownie wojska kształciły się m.in. na uczelniach amerykańskich oraz podczas ćwiczeń i manewrów przeprowadzanych wspólnie z formacjami NATO. We wrześniu 1993 r. dobiegło końca wycofywanie stacjonujących w Polsce przez 49 lat wojsk radzieckich. W lipcu 1997 r. Polska, Czechy i Węgry zostały zaproszone do członkostwa w sojuszu. Formalne wstąpienie naszego kraju do NATO nastąpiło 12 marca 1999 r.

W 2023 r. do Sojuszu Północnoatlantyckiego należało 31 państw, a w trakcie procedury przyjęcia były Szwecja oraz Bośnia i Hercegowina. Obecnie NATO to najsilniejszy pakt wojskowy we współczesnym świecie. Pozycja Polski w NATO istotnie wzrosła w ostatnich latach w wyniku znacznych inwestycji w naszą armię, która stoi na straży wyjątkowo ważnej, wschodniej flanki sojuszu. Jednym z zadań pełnionych rotacyjnie przez Siły Powietrzne Wojska Polskiego jest patrolowanie wschodnich granic trzech innych państw członkowskich NATO: Litwy, Łotwy i Estonii.

REKLAMA

Przez wieki Rzeczpospolita odgrywała rolę jednego z głównych gwarantów bezpieczeństwa Europy. Dziś taką funkcję pełni Sojusz Północnoatlantycki, którego potęga bazuje także na siłach zbrojnych naszej ojczyzny – podkreśla NBP.

11 kwietnia 2024 roku Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie do obiegu srebrnej monety o nominale 10 zł „100. rocznica utworzenia Banku Polskiego S A”.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA