REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Fundusz NATO otworzy biuro w Warszawie. Każdy kraj członkowski dołożył się do jego budżetu

NATO chce wspierać nowoczesne technologie - nie tylko wojskowe, ale również cywilne. Sojusz właśnie powołał w tym celu nowy fundusz, którego inwestorem w imieniu Polski został Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem PFR Ventures. Kwota inwestycji opiewa na 42 mln euro (ok. 190 mln zł).

12.07.2023
6:27
no fluff jobs
REKLAMA

Fundusz Innowacji wspierają 23 państwa członkowskie, które wspólnie wyłożyły około miliard euro na inwestycje. Polski wkład sięga więc 5 proc. Wysokość wsparcia zależała od wielu czynników ekonomicznych, w tym PKB.

REKLAMA

Fundusz ma zapewnić bezpieczną przyszłości dla miliarda obywateli państw NATO

Wojna w Ukrainie uwypukla potrzebę rozwoju nowoczesnych technologii, które mogą być wykorzystywane przez wojsko. Nie chodzi tylko o technologie czysto zbrojeniowe, ale także innowacje np. w obszarze rozpoznania lub komunikacji. To dziedziny, które często rozwijane są na rynku cywilnym, a mogą być z pożytkiem wdrażane również w wojsku – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Fundusz będzie posiadał lokalne biuro, co ma pomóc w inwestowaniu w polskie projekty. Zespół poszukujący innowacji będzie szczególnie zainteresowany obszarami takimi, jak sztuczna inteligencja, quantum computing, sektor kosmiczny i biotechnologia.

Drugie biuro regionalne zlokalizowane będzie w Londynie, natomiast kwatera główna zostanie ulokowana w Amsterdamie.

PFR już współpracuje z MON

PFR Ventures to inwestycyjne ramię Polskiego Funduszu Rozwoju, które zainwestowało już w ponad 70 funduszy venture capital i private equity. Do współpracowników PFR Ventures w ostatnim czasie dołączyło również Ministerstwo Obrony Narodowej.

REKLAMA

Doświadczenia z niesprowokowanej rosyjskiej agresji na Ukrainę jednoznacznie wskazują, że skuteczna obrona wymaga użycia zaawansowanych technologii. Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest odpowiednie tempo implementacji nowoczesnych rozwiązań w systemach wojskowych. Jest to możliwe m.in. poprzez adaptację rozwiązań z rynku cywilnego – powiedział Sekretarz Stanu w MON p. Marcin Ociepa.

Jak czytamy w informacji prasowej, instytucje mają współpracować m.in. w obszarze rozwoju polskich młodych technologii i informowania przedsiębiorców o możliwościach związanych z projektami NATO: akceleratorem DIANA i Funduszem Innowacji NATO.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA