REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Startupy pod ścianą. Inwestycje w dół o 27 procent. Wróciliśmy do poziomu sprzed dwóch lat

W pierwszym kwartale 2023 roku w polskie startupy zainwestowano 446 mln zł. To mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, ale spadki za granicą są jeszcze bardziej dotkliwe. W Stanach Zjednoczonych zainwestowano o 54 proc. mniej, a w Europie o 66 proc. mniej.

26.04.2023
16:34
Startupy pod ścianą. Inwestycje w dół o 27 procent. Wróciliśmy do poziomu sprzed dwóch lat
REKLAMA

Spowolnienie gospodarcze i koniec unijnej perspektywy dopadły również rynek nowych technologii i VC. Spadki widać na całym świecie, więc nie oparła się im również Polska. Jak widać na poniższym wykresie, inwestycje w pierwszym kwartale 2023 roku są najniższe od dwóch lat.

REKLAMA
 class="wp-image-2115337"
Inwestycje VC w Polsce 2019 – Q1 2023

Obserwujemy mniejsze zainteresowanie funduszy zagranicznych, które zwyczajowo dostarczały kapitał w rundach A+. Tym samym, spada również średnia wartość inwestycji. Polskie fundusze VC wciąż posiadają kapitał zalążkowy dla innowacyjnych projektów. Wyzwaniem dla założycieli spółek będzie przekonanie zagranicznych inwestorów – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

Mokrzycki odnotowuje wysoką liczbę rund w zakończonym kwartale. Spadła jednak średnia większość transakcji, gdyż większość z nich bazuje na krajowym kapitale zalążkowym.

 class="wp-image-2115343"

Wśród 127 transakcji NCBiR wziął udział w aż 68

Na drugim miejscu znalazł się PFR Ventures z 20 transakcjami. W sumie kapitał publiczny odpowiada jednak za mniejszą część wartości transakcji - 39 proc.

 class="wp-image-2115340"

Spółki najczęściej pozyskiwały finansowanie od polskich funduszy. W ośmiu przypadkach zaangażowane były jednak również zagraniczne fundusze. Największą z inwestycji okazał się startup Vue Storefront, który zamknął rundę na 94,2 mln zl. W sumie startup pozyskał ponad 170 mln zł w ciągu dwóch lat.

BRIdge Alfa będzie wychodził z inwestycji

Fundusze BRIdge Alfa (wsparcie z Funduszy Europejskich w ramach POIR) zwykle wspierają spółki w fazie seed. Zdaniem Małgorzaty Ziemińskiej, p.o. działu funduszy kapitałowych w NCBiR, w najbliższych miesiącach można się spodziewać wychodzenia z inwestycji tego wehikułu.

Fundusze BRIdge Alfa koncentrują się głównie na zarządzaniu swoim portfelem inwestycyjnym, aby efektywnie wyprowadzić spółki z fazy seed. Dlatego spodziewamy się w najbliższych kwartałach zwiększenia liczby procesów dezinwestycyjnych, co powinno przełożyć się na zainteresowanie tymi projektami w kolejnych fazach inwestycji - mówi Ziemińska.

REKLAMA

Może to podnieść średnią wartość inwestycji w kolejnych latach. Koniec budowy portfeli funduszy podkreśla też Paweł Chorąży, dyrektor w BGK.

Możemy oczekiwać spadku liczby inwestycji, który w głównej mierze będzie wynikał z zakończenia okresu budowy portfeli inwestycyjnych Funduszy. Obecny poziom stóp procentowych oraz inflacja mogą utrudniać funkcjonowanie przedsiębiorców oraz funduszy VC. Pamiętajmy jednak, że jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja projektów kapitałowych w ramach FENG, co pozwoli polskiemu rynkowi VC złapać drugi oddech i osiągnąć kolejne rekordy - kończy z entuzjazmem Chorąży.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA