Startupy pod ścianą. Inwestycje w dół o 27 procent. Wróciliśmy do poziomu sprzed dwóch lat
W pierwszym kwartale 2023 roku w polskie startupy zainwestowano 446 mln zł. To mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, ale spadki za granicą są jeszcze bardziej dotkliwe. W Stanach Zjednoczonych zainwestowano o 54 proc. mniej, a w Europie o 66 proc. mniej.
Spowolnienie gospodarcze i koniec unijnej perspektywy dopadły również rynek nowych technologii i VC. Spadki widać na całym świecie, więc nie oparła się im również Polska. Jak widać na poniższym wykresie, inwestycje w pierwszym kwartale 2023 roku są najniższe od dwóch lat.
Mokrzycki odnotowuje wysoką liczbę rund w zakończonym kwartale. Spadła jednak średnia większość transakcji, gdyż większość z nich bazuje na krajowym kapitale zalążkowym.
Wśród 127 transakcji NCBiR wziął udział w aż 68
Na drugim miejscu znalazł się PFR Ventures z 20 transakcjami. W sumie kapitał publiczny odpowiada jednak za mniejszą część wartości transakcji - 39 proc.
Spółki najczęściej pozyskiwały finansowanie od polskich funduszy. W ośmiu przypadkach zaangażowane były jednak również zagraniczne fundusze. Największą z inwestycji okazał się startup Vue Storefront, który zamknął rundę na 94,2 mln zl. W sumie startup pozyskał ponad 170 mln zł w ciągu dwóch lat.
BRIdge Alfa będzie wychodził z inwestycji
Fundusze BRIdge Alfa (wsparcie z Funduszy Europejskich w ramach POIR) zwykle wspierają spółki w fazie seed. Zdaniem Małgorzaty Ziemińskiej, p.o. działu funduszy kapitałowych w NCBiR, w najbliższych miesiącach można się spodziewać wychodzenia z inwestycji tego wehikułu.
Może to podnieść średnią wartość inwestycji w kolejnych latach. Koniec budowy portfeli funduszy podkreśla też Paweł Chorąży, dyrektor w BGK.