REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Takiej monety świat jeszcze nie widział. Tak, stworzyła ją Mennica Polska. I można nią płacić

Czy ktoś z was słyszał kiedyś o latającej monecie? Nie przecierajcie oczu, tylko zobaczcie, na jaki pomysł wpadła Mennica Polska, która stworzyła pierwszą na świecie monetę unoszącą się w powietrzu. Inspiracją dla autorów nowatorskiego projektu UFO MP-1766 było hasło: The sky is not the limit. Co ciekawe prototyp monety miał już międzynarodową premierę podczas Forum Technicznego w Berlinie, odbywającego się w ramach World Money Fair 2024.

06.02.2024
19:15
Takiej monety świat jeszcze nie widział. Tak, stworzyła ją Mennica Polska
REKLAMA

Pierwszą na świecie latającą monetę stworzyła Polska Mennica. Autorskie rozwiązanie wzbudziło ogromne zainteresowanie śród znawców i ekspertów.

REKLAMA

Prototyp monety zrobił furorę w Berlinie

Moneta UFO MP-1766 potwierdziła, że Mennica Polska nie bez powodu uznawana jest obecnie za jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie – konsekwentnie wyznacza trendy i tworzy rynkowy benchmark.

Nasza moneta to efekt wytężonej pracy szerokiego grona ekspertów Mennicy Polskiej, którzy potrafią realizować najbardziej ambitne koncepty. UFO wprawiamy w ruch dzięki silnikowi ukrytemu w jego wnętrzu. Pole elektromagnetyczne wytwarzane między specjalną podstawką a wspomnianym silnikiem tworzy swego rodzaju tunel, w którym nasz statek kosmiczny unosi się w powietrzu – mówi Łukasz Karda, Dyrektor Działu Planowania Technicznego i Produkcyjnego w Mennicy Polskiej.

I dodaje, że zaprezentowana podczas Forum Technicznego w Berlinie moneta to prototyp. Do szerszego grona odbiorców UFO MP-1766 trafi najpewniej w drugim kwartale tego roku.

Pionierski projekt Mennicy Polskiej wzniósł twórców na zupełnie inny poziom sztuki menniczej, zarówno jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnej technologii, jak i artystyczną wizję.

 class="wp-image-2405998" width="496"

Poza wdrożeniem autorskiego rozwiązania, na uwagę zasługują także forma oraz design.

 class="wp-image-2406001" width="540"

UFO to nie tylko obiekt latający, ale również świecący w ciemności, efekt ten został uzyskany dzięki wykorzystaniu farby fluorescencyjnej utwardzanej światłem UV. W celu pełniejszego podkreślenia walorów estetycznych w procesie produkcji zastosowano druk cyfrowy i selektywne powlekanie miedzią.

 class="wp-image-2406004" width="562"

Więcej wiadomości na temat monet kolekcjonerskich można przeczytać poniżej:

Latająca moneta wzbudza ogromne zainteresowanie w branży

W unikalnym na skalę światową projekcie UFO MP-1766 połączono bogate doświadczenie w produkcji, zdobywane od blisko 260 lat (stąd rok 1766 w nazwie), z zaawansowaną technologią i futurystyczną estetyką. Śmiałe koncepcje artystyczne oraz innowacyjność w produkcji to niekwestionowane wyróżniki działalności Mennicy Polskiej.

REKLAMA

Ponad dekadę temu jako pierwsi na świecie wyprodukowaliśmy monetę przestrzenną. Potem systematycznie zaskakiwaliśmy kolejnymi ambitnymi projektami w niestandardowej formie. Teraz na nowo zapisujemy się na kartach historii, mogąc pochwalić się wykorzystaniem naszego know-how do stworzenia pierwszej na świecie latającej monety – uważa Katarzyna Budnicka-Filipiuk, Prezes Zarządu Mennicy Polskiej.

Tłumaczy też, że ich autorskie rozwiązanie wzbudziło ogromne zainteresowanie w branży. Tak duży sukces podczas międzynarodowych targów menniczych, które są uznawane za jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych, napawa ogromną dumą. Pierwsze na świecie latające mennicze dzieło zostało wykonane z siedmiu uncji srebra najwyższej próby. Pomimo niestandardowej formy moneta jest legalnym środkiem płatniczym, choć realna wartość jest istotnie wyższa niż nominalna.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA