REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Tak kolorowej monety jeszcze w Polsce nie mieliśmy. NBP wypuszcza nowe dziesięć złotych

Od środy 10 maja Narodowy Bank Polski będzie miał coś specjalnego dla miłośników zbierania monet. Naprawdę ładnie zaprojektowaną i bardzo kolorową srebrną monetę kolekcjonerską, która zainauguruje nową serię kolekcjonerską „W Polskę wierzę – Polska rodzina”.

09.05.2023
17:47
Tak kolorowej monety jeszcze w Polsce nie mieliśmy. NBP wypuszcza nowe dziesięć złotych
REKLAMA

Moneta o nominale 10 zł wykonana jest ze srebra, ma średnicę 32 mm i masę 14,14 gr. Zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie dostępna w cenie 220 zł.

REKLAMA

Kolorowa moneta jak dziecięcy rysunek

Rewers monety przedstawia rodzinę w stylistyce dziecięcego rysunku, a na awersie nad sylwetkami rodziców z dziećmi umieszczono symbolicznie przedstawiony dom i serce w kolorach polskiej flagi. Wśród wielu projektów z ostatnich lat ten wyróżnia wielokolorowy motyw domu. Naprawdę nie pamiętam tak kolorowej monety wydawanej w naszym kraju.

 class="wp-image-2127025"

Na każdej polskiej monecie kolekcjonerskiej znajdują się:

  • nominał
  • wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej
  • napis: Rzeczpospolita Polska
  • rok emisji

Srebrną monetę „W Polskę wierzę – Polska rodzina” będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Nawiązania historyczne i słynne cytaty

REKLAMA

NBP tłumaczy, że zamysł monety nawiązuje do pojęcia ojczyzny, która zawiera w sobie wartości odnoszące się do uniwersalnych więzi społecznych i rodzinnych, ściśle związanych z kulturą, w której są wychowywane kolejne pokolenia. Bank centralny przywołuje cytat z kardynała Stefana Wyszyńskiego: Kolebką życia i rozwoju człowieka jest rodzina. Jej trwałość, wiara i siła moralna”. Rodzina – kochająca, wspierająca, w której trwałe więzi zapewniają poczucie bezpieczeństwa – staje się mocą Narodu.

Historia naszego kraju pokazuje, że rodziny wychowujące swe dzieci w poszanowaniu tradycji i wartości narodowych ochroniły Polskę przed germanizacją i rusyfikacją, a w minionym stuleciu – także przed komunizmem. „Ojczyzna – rodzina rodzin” – to słowa Prymasa umieszczone na monecie – czytamy w komunikacie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA