REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Polacy będą oczyszczali wodę w Holandii? Mają unikatową technologię

Ochrona jakości wód staje się problemem, przed którym nie można uciec. Polska spółka APRS specjalizuje się w usuwaniu nadmiaru biogennych pierwiastków poza ekosystem. Rozmawia z holenderskimi partnerami i idzie na giełdę po pieniądze na rozwój.

26.11.2023
22:01
Polacy będą oczyszczali wodę w Holandii? Mają unikatową technologię
REKLAMA

APRS SA. specjalizuje się w rekultywacji wód, narażonych na negatywne konsekwencje bliskiego sąsiedztwa obszarów rolniczych. Przekłada się to bowiem na zanieczyszczenie wody azotanami i fosforanami.

REKLAMA

Wcześniejsze rozwiązania opierały się na koncepcji rekultywacji samego zbiornika wodnego np. poprzez dodawanie chemii, która była skuteczna na bardzo krótki czas i jednocześnie nie było rozwiązań odcinających dopływy biogenów różnymi rzeczkami i rowami z pól uprawnych - mówi Grzegorz Brenk, prezes zarządu APRS SA. (na zdjęciu poniżej).

 class="wp-image-2293234"

Na trwale usuwają nadmiar biogennych pierwiastków poza ekosystem

Jak konkretnie się to odbywa?

Konstruujemy sekwencyjne systemy oczyszczające wody płynące, by nie dopuścić do zasilenia fosforem zbiorników wodnych, takich jak jeziora i stawy. A jeżeli nawet zanieczyszczenia te przedostaną się do wskazanych powyżej jezior, to mamy w zanadrzu innego pogromcę fosforanów – hydrożelowe mikrokapsuły, które są bardzo efektywnym sorbentem (sorbent to materiał absorbujący - przyp. red.) tego niepożądanego w wodzie pierwiastka - wyjaśnia Tomasz Woszczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej APRS SA.

Więcej na temat technologicznych zdobyczy polskich firm

Mniej fosforanów w jeziorze, to w konsekwencji brak zakwitów sinicowych, które bezpośrednio wpływają na dobrostan ludzi i zwierząt. Rozwiązanie APRS nie ingeruje również krajobraz, bo wszelkie warstwy denitryfikacyjne ukryte są pod ziemią.

 class="wp-image-2293285"
Park maszynowy i linia produkcyjna do wytwarzania mikrokapsuł do usuwania fosforanów ze zbiorników wodnych

Czas na komercjalizację technologii

APRS rozmawia już z holenderskimi gminami

Posiadają one problematyczne zlewnie rolnicze.  Dogadujemy obecnie zasady współpracy z jednym z naszych potencjalnych partnerów na tamtejszym rynku. Nie ukrywam, że skala tego projektu jest bardzo duża - wyjaśnia Brenk.

Przedsiębiorca podkreśla, że duży wkład w rozwój technologii miało otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Nielbarku z 740 m kw. przestrzeni laboratoryjno-produkcyjnej (na zdjęciu poniżej). To właśnie tam znajduje się linia produkcyjna do mikrokapsułkowania, czyli otaczania substancji czynnej otoczką.

 class="wp-image-2293237"

Jako jedyni w Polsce oferujemy technologię kapsułkowania metodą wykraplania. Mikrokapsułki  produkowane są poprzez wkraplanie substancji aktywnej oraz materiału otoczkującego. Ciecz przechodzi przez system specjalnych dysz i za pomocą wibracji i specjalnie dobranych ultradźwięków, jej strumień rozpada się na jednolite kropelki - podkreśla Brenk.

Z takiego mikrokapsułkowania korzystają m.in. branże: kosmetyczna, spożywcza czy weterynaryjna. Najbardziej prozaicznym przykładem jest zakapsułkowanie aromatu mięty i zamknięcie go w czekoladzie.

W dotychczasowej praktyce mięta w czekoladzie po pewnym czasie traciła swój aromat, smak, faktura ulegała rozpadowi. Przy zakapsułkowanej mięcie jej właściwości nie ulegają w czekoladzie destrukcji i w pełni uwalniają się podczas konsumpcji - wyjaśnia Brenk.

 class="wp-image-2293282"
Przykłady mikrokapsułkowania dla branży kosmetycznej

Polacy mogą zamykać w kapsułkach probiotyki, tak by nie ulegały zniszczeniu w kwasach żołądkowych, a uwalniały się w jelitach. Podobna zasada jest w kosmetykach, gdzie substancja aktywna np. retinol ulega w swojej bazie naturalnej destrukcji i jego oddziaływanie z biegiem czasu jest coraz słabsze, aż w końcu zanika. Przy zastosowaniu kapsułkowania nie ma takiego zagrożenia - zakapsułkowany retinol jest chroniony i zachowa swoją aktywność.

Dotychczas firma finansowała rozwój ze środków własnych oraz dotacji. Teraz idzie na NewConnect

REKLAMA

Nakłady inwestycyjne przez 8 lat działalności przekroczyły 37 mln zł. Teraz Brenk i Woszczyk liczą, że zainteresowanie inwestorów pozwoli na dalsze  finansowanie rozwój infrastruktury. APRS w 2022 roku wypracowała 2 mln zł przychodów ze sprzedaży, natomiast po trzech kwartałach 2023 r. przychody przekroczyły 6 mln zł. Debiut na NewConnect zaplanowany jest na przyszły rok.

 class="wp-image-2293288"
Laboratorium i park maszynowy w Nielbarku
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA