REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Amerykański gigant zapłaci za skażenie wody. Ugoda opiewa na gigantyczne pieniądze

Amerykański gigant chemiczny 3M poinformował, że osiągnął porozumienie z osobami, które złożyły przeciw niemu pozwy w związku z produkowaniem przez spółkę toksycznych substancji, które doprowadziły do skażenia wody, co mogło przyczynić się do wielu chorób, w tym nowotworowych. Spółka zapłaci w ramach ugody ponad 10 mld dol.

23.06.2023
16:31
Firma 3M zapłaci za skażenie wody
REKLAMA

Sprawa dotyczy stosowania od wielu lat przez 3M tak zwanych związków perfluoroalkilowych oraz związków polifluoroalkilowych (PFAS), które były używane jako bardzo skuteczne substancje o właściwościach hydrofobowych. Problem polega na tym, że związki te są klasyfikowane jako trwałe zanieczyszczenie organiczne o silnych właściwościach toksycznych.

REKLAMA

Inwestycje w wodociągi

W opublikowanym w czwartek oświadczeniu spółka zobowiązała się do przeznaczenia przez 13 lat kwoty 10,3 mld dol. na sieci wodociągowe w Stanach Zjednoczonych. 3M ma w ten sposób ufundować stacje oczyszczania wody, które mają wyeliminować PFAS z wody dostarczanej obywatelom. Kwota jest astronomiczna, ale dzięki tej ugodzie spółka nie będzie mogła być w przyszłości obiektem roszczeń w sprawach o skażenie wody tymi substancjami.

To ważny krok naprzód dla 3M, który nastąpił po naszych działaniach, które obejmują wycofanie się z produkcji PFOA i PFOS ponad 20 lat temu, nasze ostatnie inwestycje w najnowocześniejszą technologię filtracji wody w naszej produkcji chemicznej operacji oraz naszą deklarację, że zakończymy całą produkcję PFAS do końca 2025 roku – powiedział prezes 3M Mike Roman.

Branża chemiczna płaci

Spółka zaznacza, że zawarcie porozumienia wcale nie oznacza, że przyjmuje na siebie odpowiedzialność za aferę. Wyjaśnia, że jeśli umowa nie zostanie zatwierdzona przez sąd lub niektóre uzgodnione warunki nie zostaną spełnione, to będzie walczyć o swoje w postępowaniu sądowym. 3M będzie nadal uczestniczyć w innych sporach sądowych związanych z PFAS.

REKLAMA
Źródło: 3M

3M nie jest jedyną wielką spółką chemiczną, która musi sięgnąć głęboko do kieszeni z powodu zanieczyszczenia środowiska związkami perfluoroalkilowymi oraz związkami polifluoroalkilowymi. W ostatnim czasie takie firmy jak Chemours, DuPont i Corteva ogłosiły, że w ramach ugody zapłacą miliard dolarów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA