Podatek Belki przestanie zżerać oszczędności Polaków? Drobni ciułacze czekają na zmiany
Stawka podatku od dochodów kapitałowych, tzw. podatku Belki, od lat pozostaje na niezmienionym poziomie. Inwestorzy spodziewali się zmian w 2025 roku, jednak na ten moment nie wypracowano stosownych rozwiązań legislacyjnych. Minister Finansów zapowiada jednak, że dochody kapitałowe będą opodatkowane na innych zasadach, a podatek Belki nie będzie już tak dotkliwy dla Polaków.
Czym jest podatek Belki i dlaczego wymaga zmian?
Podatek Belki płacą inwestorzy, którzy uzyskali dochód z różnego rodzaju inwestycji kapitałowych, na przykład lokat bankowych, kont oszczędnościowych, obligacji czy funduszy inwestycyjnych. Stawka podatku od lat wynosi 19 proc. i jest niezależna od wysokości dochodu. Oznacza to, że inwestor musi oddać fiskusowi niemal 1/5 wypracowanego zysku. Podatek Belki skutecznie zniechęca do inwestycji kapitałowych, które przy stosunkowo wysokiej inflacji stają się nieopłacalne. Eksperci postulują wprowadzenie zmian, jednak nie są zgodnie co do ich kształtu. Niektórzy uważają, że podatek Belki powinien zostać całkowicie zniesiony, ale mając na uwadze fakt, iż tylko w 2023 roku wpływy do budżetu z tego tytułu wyniosły ponad 9 mld zł, takiego rozwiązania nie powinniśmy się spodziewać.
Zmiany w podatku Belki w 2025 roku – kogo dotyczą?
W 2025 roku nie zmieni się sposób opodatkowania dochodów kapitałowych, na co liczyli inwestorzy. Wprowadzono natomiast pewną zmianę niekorzystną z punktu widzenia uczestników funduszy inwestycyjnych. Do końca 2023 roku to fundusz odprowadzał podatek, natomiast inwestor otrzymywał na konto kwotę już o niego pomniejszoną. W 2024 roku wypłacano całość wypracowanego zysku, od którego podatnik we własnym zakresie będzie musiał odprowadzić podatek Belki. Fundusze inwestycyjne są zobowiązane dostarczyć uczestnikom dokument PIT-8C, ci zaś składają we własnym imieniu deklarację PIT-38. Mają na to czas do 30 kwietnia 2025 roku - po tym terminie muszą także opłacić należny podatek. Ponadto mają możliwość dokonania w swoim zeznaniu kompensacji dochodów i strat z tytułu różnych dochodów i strat z tytułu odkupienia lub konwersji jednostek uczestnictwa.
Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:
Podatek Belki – planowane zmiany
Władza nie planuje wprowadzania żadnych zmian w podatku Belki w trakcie roku podatkowego, dlatego ewentualnych uproszczeń możemy spodziewać się dopiero od 2026 roku. Rząd pracuje nad reformą podatku od zysków kapitałowych, jednak już teraz wiadomo, że zostanie on jedynie ograniczony, a nie całkowicie zlikwidowany. Docelowo zmiany mają objąć:
- oszczędności długoterminowe (trwające przynajmniej rok) – zostaną zwolnione z podatku,
- inwestycje o niskim dochodzie – wprowadzona zostanie kwota wolna od podatku.
Zdaniem Ministra Finansów reforma z jednej strony ma być odpowiedzią na potrzeby inwestorów, z drugiej strony musi uwzględniać ograniczenia budżetowe. Jednocześnie podkreśla, że na chwilę obecną ostateczne rozwiązania nie są znane ze względu na liczne propozycje przedstawicieli zainteresowanych rozwojem rynku kapitałowego. Ponadto przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian zostaną przeprowadzone konsultacje z ekspertami i inwestorami. Korekty w podatku Belki są potrzebne, ponieważ w niezmienionym kształcie obciąża on portfele Polaków od 2004 roku. Przypomnijmy, że dotyczy on wyłącznie osób fizycznych, natomiast dochody spółek opodatkowane są w inny sposób. Obecnie przedsiębiorcy mogą zdecydować się na estoński CIT, który pozwala uniknąć opodatkowania zysków reinwestowanych. Rozwiązanie to nakłada jednak na przedsiębiorców wiele innych obowiązków, dlatego nie wszyscy wybierają tę formę opodatkowania.