Globalny podatek minimalny. Koniec eldorado wielkich korpo
Globalny podatek minimalny wchodzi w życie 1 stycznia 2025 roku. Przepisy zostały wprowadzone na mocy Dyrektywy Rady Unii Europejskiej, której celem jest walka z przedsiębiorstwami unikającymi opodatkowania. Kto będzie musiał zapłacić nowy podatek i jak wprowadzone zmiany wpłyną na polskie firmy?
Czym jest globalny podatek minimalny?
Zakładanie działalności gospodarczej w krajach, w których obowiązuje niskie stawki podatkowe, to popularna praktyka wśród dużych, działających na międzynarodową skalę przedsiębiorstw. Walka z nią nie przynosiła dotychczas oczekiwanych efektów, dlatego Unia Europejska zdecydowała się wprowadzić nowe rozwiązanie, jakim jest globalny podatek minimalny. Jego założeniem jest osiągnięcie efektywnej stawki na poziomie minimum 15 proc. we wszystkich krajach, w których działają międzynarodowe grupy kapitałowe. Globalny podatek minimalny obejmuje przede wszystkim duże grupy kapitałowe, których roczne przychody przekraczają 750 mln euro w przynajmniej dwóch z ostatnich czterech lat podatkowych.
Więcej o podatkach czytaj na Bizblog.pl:
Na czym polegają mechanizmy opodatkowania wyrównawczego?
Celem opodatkowania wyrównawczego jest unikanie niskich poziomów opodatkowania poprzez:
- Globalny Podatek Wyrównawczy – jeśli efektywna stawka podatku wyniesie mniej niż 15 proc., jednostka dominująca będzie musiała zapłacić podatek wyrównawczy,
- Krajowy Podatek Wyrównawczy – jeśli jednostki składowe grup kapitałowych zlokalizowane w Polsce płacą podatek na poziomie poniżej 15 proc., będą zobowiązane zapłacić w Polsce podatek wyrównawczy,
- Podatek od Niedostatecznie Opodatkowanych Zysków – znajduje zastosowanie w przypadku, gdy nie można skorzystać z Globalnego Podatku Wyrównawczego.
Cele i oczekiwane skutki globalnego podatku minimalnego
Podstawowym celem globalnego podatku minimalnego jest walka z przedsiębiorstwami unikającymi opodatkowania. Rozwiązanie to dotyczy głównie grup kapitałowych działających na skalę międzynarodową. Oczekiwanym skutkiem jest rezygnacja z agresywnej strategii podatkowej w dłuższej perspektywie. Z założenia przestanie być ona opłacalna ze względu na konieczność zapłaty podatku wyrównawczego.
Co globalny podatek minimalny oznacza dla korporacji?
Globalny podatek minimalny to wyzwanie dla międzynarodowych korporacji, które dotychczas stosowały strategię podatkową opartą na unikaniu opodatkowania. Będą one musiały zmierzyć się z następującymi wyzwaniami:
- utrata korzyści podatkowych – problem ten dotyczy nie tylko grup kapitałowych, ale również firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych i korzystających z różnego rodzaju ulg i zwolnień,
- konieczność dostosowania systemów księgowych i finansowych – każda zmiana w kontekście rozliczeń podatkowych generuje konieczność dostosowania programu księgowego, tak aby generował użyteczne raporty,
- dodatkowe prace administracyjne – polskie firmy będą musiały wywiązać się z obowiązku raportowania, co generuje konieczność zatrudnienia doradców podatkowych lub korzystania z usług outsourcingowych.
Jak przygotować się na zmiany?
Obowiązkiem każdej firmy jest zweryfikować efektywną stawkę podatkową i ocenić, czy nie jest ona niższa niż 15 proc. Warto zrobić to już dziś, przygotowując się jednocześnie na nadchodzące zmiany. Warto również dostosować systemy ERP, które będą generować odpowiednie raporty zewnętrzne i wewnętrzne. Aby prawidłowo zidentyfikować problemy podatkowe i odpowiedzieć na nowe wyzwania, menedżerowie działów podatkowych i finansowych powinny wziąć udział w wartościowych szkoleniach prowadzonych przez doradców podatkowych.
Blaski i cienie globalnego podatku minimalnego
Globalny podatek minimalny ma zlikwidować nierówności w płatnościach podatku. Innymi słowy, najwięksi rynkowi gracze nie unikną już opodatkowania, wykorzystują luki prawne. Niemniej jednak nowe rozwiązanie w dużym stopniu obciąża korporacje. Powodem jest nie tylko konieczność zapłaty wyższego podatku, ale również sposób jego obliczania. Globalny podatek minimalny zakłada opodatkowanie nawet tych firm, które odnotowują stratę.