REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Plaże totalnie wolne od odpadów. Saudowie wysyłają roboty do sprzątania

Niewiele naturalnych zasobów przyciąga turystów tak bardzo, jak nieskazitelne plaże pokryte złocistym piaskiem. Dobrze wiedzą o tym Saudowie, którzy do ich oczyszczania zatrudnią roboty.

03.02.2024
22:02
Plaże totalnie wolne od odpadów. Saudowie wysyłają roboty do sprzątania
REKLAMA

Każdy, kto odwiedził azjatyckie kurorty będzie zapewne w stanie poświadczyć, że czystość plaż nie jest zaletą szczególnie obleganych ośrodków. Jeśli ośrodki dysponują prywatnymi plażami, to najczęściej same inwestują w ich oczyszczanie. Publiczne plaże zostawia się zaś najczęściej samym sobie, co w praktyce oznacza większe zaśmiecenie. Arabia Saudyjska będzie chciała się go pozbyć z pomocą automatyzacji.

REKLAMA

Robot posprząta plaże nad Morzem Czerwonym

W ciągu godziny oczyści powierzchnię 3 tys. metrów kwadratowych.

 class="wp-image-2328202"
fot. Red Sea Global

Wykrywa i omija ludzi, aby nie zakłócać odpoczynku

Zbiera zanieczyszczenia tak małe, jak 1 cm sześcienny.

 class="wp-image-2328199"
fot. Red Sea Global

To zresztą niejedyny pro-ekologiczny projekt Saudów

Arabia Saudyjska celuje w zasadzenie nawet 30 mln drzew do 2030 roku

Pierwsze sadzonki rosną już od 2 lat. Zatrudnieni specjaliści zajmują się również sprawdzaniem, które z zagranicznych roślin najlepiej sprawdzą się w saudyjskim klimacie. Pielęgnacja pustynnych roślin może nastręczać wiele trudności. Zwłaszcza, że ze 100 ziarenek wykiełkuje przeciętnie tylko 5.

Organizacja może się pochwalić sprowadzaniem 50 drzew oliwnych, które w 115 roku zostały zabrane do Hiszpanii przez cesarza Trajana. Ich obecny wiek ocenia się więc na 2-2,5 tys. lat. Każde z drzew kosztowało Red Sea Global bagatela 15 tys. euro. Co ciekawe, w przeciwnym razie Hiszpanie by z nich nie skorzystali - zagradzały one drogę powstającej autostradzie.

Finalizacja obu projektów została zaplanowana na 2030 rok

Będzie to szczególny czas dla całego kraju. Stanowił on będzie ukoronowanie wielu lat modernizacji w ramach programu Wizja 2030. Zakłada ona otwieranie się kraju na Zachód i odejście od oparcia gospodarki o wydobycie surowców naturalnych. Dywersyfikacja gospodarki zakłada m.in większe skupienie się na turystyce - zwłaszcza tej nad Morzem Czerwonym (ostatnio wprowadzono m.in. sprzedaż alkoholu).

Więcej wiadomości o Arabii Saudyjskiej w Bizblog.pl

Projekt zakłada powstanie 50 ośrodków wypoczynkowych, obejmujących łącznie 8 tys. pokoi i ponad tysiąc willi zbudowanych nie tylko na stałym lądzie, ale i na 22 wyspach. W skład inwestycji wchodzą również pola golfowe oraz obiekty rozrywkowe i rekreacyjne.

Nie wszystkie projekty spotykają się jednak z ciepłym przyjęciem przez ekologów. Krytykują oni choćby projekt Neom, czyli długiego na 500 km miasta, który ma zakłócić ścieżki migracji zwierząt.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA