REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Hiobowe wieści dla kierowców w Polsce. Chciwym Saudom marzy się jeszcze większa drożyzna

Saudowie zaskoczyli rynki, podnosząc cenę ropy naftowej dla odbiorców z Chin. Giełdy błyskawicznie zareagowały wzrostem notowań ropy Brent i WTI. We wtorek rano oglądaliśmy nawet ponad 2,5-procentowe skoki. Na dodatek drożeje dolar. Dla kierowców w całej Europie to hiobowe wieści.

07.02.2023
12:42
Hiobowe wieści dla kierowców w Polsce. Chciwym Saudom marzy się jeszcze większa drożyzna
REKLAMA

Ropa Brent we wtorek przed południem po wzroście 2,35 proc. osiągnęła cenę 82,89 dolarów za baryłkę. Maksymalna cena amerykańskiej ropy West Texas Intermediate (WTI) po wzroście o 2,52 proc. dobiła do 75,98 dolarów.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "VELOCITY:BRENT", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "1D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_9bc77" } );

Ropa West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na marzec kosztowała na giełdzie w Nowym Jorku 75,24 dol., o 1,52 proc. więcej , po zwyżce w poniedziałek o 1 proc.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "OANDA:WTICOUSD", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "1D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_d8430" } );

Saudowie wciąż grają na wzrost cen ropy

Tak zareagował rynek na wieść o podniesieniu ceny przez Arabię Saudyjską dla odbiorców z Azji o 20 centów.

Największy eksporter ropy naftowej zdecydował się na taki ruch po raz pierwszy od sześciu miesięcy. Ekonomiści tłumaczą, że Saudowie podwyższyli cenę ropy, bo spodziewają się ożywienia gospodarczego w Chinach. W sumie nic dziwnego, jeśli uświadomimy sobie, że aż połowa światowego popytu w 2023 r. ma pochodzić z tego kraju.

Decyzja Arabii Saudyjskiej zbiegła się w czasie z wprowadzeniem embargo przez Unię Europejską na pochodzące z Rosji paliwa, przede wszystkim olej napędowy. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to przypadek. Rijad od miesięcy korzysta na zamieszaniu na rynku ropy, jakie powstało po wywołaniu inwazji Rosji na Ukrainę. Konsekwentnie odmawia korzystnego dla Zachodu zwiększenia wydobycia, i kiedy tylko może gra na zwyżki cen.

Wyższe ceny w hurcie, droższe tankowanie

Wzrost notowań ropy naftowej na światowych rynkach przy jednoczesnym umocnieniu dolara, to złe wiadomości dla kierowców w Europie i Polsce.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "OANDA:EURUSD", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "1D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_6a8df" } );

Sytuacja, jak widać na wykresach, jest bardzo dynamiczna. I nie daj Bóg czy inna siła nadprzyrodzona, by taka sytuacja utrzymałaby się dłużej, ceny paliw w hurcie wtedy na pewno wzrosną i w ciągu dwóch tygodni przy dystrybutorach znowu będziemy się szczypać w portfele xD

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA