REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Tankujesz benzynę? No to teraz sobie nie poszalejesz

Na rynku paliw robi się coraz bardziej nerwowo. Wielkimi krokami zbliżamy się do nałożenia embarga na rosyjskie produkty naftowe. W Polsce kierowcy konsumują wcześniejsze podwyżki cen hurtowych. Co gorsza: analitycy przewidują, że na przełomie stycznia i lutego sytuacja nie ulegnie zmianie. Benzyna ma zdrożeć o 10 gr na litrze. Trochę mniej ma wzrośnie cena oleju napędowego.

27.01.2023
15:18
Tankujesz benzynę? No to teraz sobie nie poszalejesz
REKLAMA

Ceny paliw pójdą w górę. Analitycy e-petrol.pl średnią cenę benzyny Pb95 w mijającym tygodniu wyliczyli na 6,59 zł, benzyny Pb98 na 7,34 zł, oleju napędowego na 7,52 zł, a autogazu na 3,20 zł. I chociaż są to poziomy wyższe od tych sprzed tygodnia, to do nich też nie powinniśmy się zbytnio przyzwyczajać. Przed nami kolejne podwyżki, co w pierwszej kolejności jest powodowane konsumpcją wcześniejszych zwyżek cen hurtowych: Pb95 w tydzień podrożała o 90 zł, a Pb98 – o 116 zł. 

REKLAMA

Podwyżki cen benzyn z rynku hurtowego w znacznym stopniu przeniosły się już na stacje paliw, ale dalej jest miejsce na podwyżki do 10 groszy na litrze w kolejnym tygodniu - przestrzega Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z BM Reflex.

Ceny paliw: benzyna zdrożeje najbardziej

Kierowcom za chwilę da się we znaki nowa fala podwyżek na stacjach paliw. Eksperci z e-petrol.pl przewidują, że w tygodniu od 30 stycznia do 5 lutego benzyna Pb98 osiągnie poziom od 7,31 do 7,44 zł, z kolei benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,60 do 6,74 zł.

Głębiej do kieszeni najprawdopodobniej będą musieli sięgnąć właściciele pojazdów napędzanych dieslem. Olej napędowy ma być w przedziale cenowym między 7,64 a 7,79 zł. Najmniejsza zmiana ma dotyczyć autogazu, który powinien kosztować 3,18-3,24 zł. Analitycy z BM Reflex również przewidują wzrost cenowy oleju napędowego, ale ich zdaniem będzie niższy od benzyny.

Prawdopodobnie kolejny tydzień z rzędu będą rosły też ceny autogazu, który od początku roku zdrożał już o 8 proc. – zauważa Urszula Cieślak.

Ceny ropy rosną w reakcji na embargo

Analitycy podkreślają, że te zwyżki mają miejsce na kilka dni przed wejściem w życie unijnego embarga dla importu z Rosji paliw naftowych. 

REKLAMA

Wpływ embarga jest jak na razie trudny do oszacowania, ale można uznać, że strukturalna zmiana, jaką będzie odejście od zaopatrywania się w diesla z Rosji przez całą Europę, może przez jakiś czas jeszcze wiązać się z wyższymi cenami tego paliwa – zaznacza dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z e-petrol.

Tymczasem cena ropy Brent sięgnęła 88,50 dol., a WTI przekroczyła 82 dol. I chociaż jesteśmy świadkami w ostatnich dniach cenowego marszu w górę, to eksperci Standard Chartered twierdzą, że kilka czynników może wspierać rajd cen ropy powyżej poziomu 90 dol. Ale utrzymania się jej powyżej 100 dol. za baryłkę w 2023 r. jest ich zdaniem mało prawdopodobne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA