REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Z aplikacją niczym na PRL-owskie kartki. Pierwszy monopolowy w Arabii Saudyjskiej

Arabska potęga zmienia nastawienie do alkoholu, który generalnie jest zabroniony w tym kraju. W stolicy kraju Rijadzie powstanie pierwszy sklep monopolowy. Skorzystać będą mogli jednak nieliczni, a zakupy będą obwarowane limitami.

27.01.2024
10:03
Z aplikacją niczym na PRL-owskie kartki. Pierwszy monopolowy w Arabii Saudyjskiej
REKLAMA

Alkohol jest haram, co oznacza, że zgodnie z zapisami Koranu jest zakazany. Prohibicja w Arabii Saudyjskiej została wprowadzona w 1952 roku i nawet turyści mają zakaz wwożenia alkoholu na teren kraju. Sytuacja ta wkrótce ulegnie zmianie. Kraj otwiera się bowiem szerzej na świat i w ramach tego procesu, do którego należy m.in. umożliwienie kobietom prowadzenia samochodów, wprowadzi także sprzedaż alkoholu.

REKLAMA

Wyskokowych trunków jednak nie będą mogli nabyć wszyscy, a jedynie dyplomaci. I to w dodatku ci, którzy nie są muzułmanami.

Arabia Saudyjska otwiera sklep monopolowy

Lokalizacja nie jest przypadkowa. Sklep zostanie otwarty w stolicy kraju i będzie znajdował się w dzielnicy Diplomatic Quarter, czyli dzielnicy, w której znajdują się liczne ambasady.

Dzielnica dyplomatów na mapie Rijadu, źródło Bing Maps

Towary dostępne będą jedynie dla niemuzułmańskich dyplomatów, ale nie będą oni mogli z marszu wejść do sklepu i kupić alkohol. Najpierw będą musieli zarejestrować się w specjalnej aplikacji, aby wykorzystać swój przydział. W czasie zakupów i przeglądania dostępnych napoi nie będą również mogli korzystać z telefonów.

Czy to pierwszy krok w kierunku szerszej dostępności alkoholu?

Guardian podkreśla, że decyzja ta dzieli obywateli. Krytycy pomysłu zauważają, że Arabia Saudyjska może tracić własną tożsamość. Mieszkańcy kraju mogą zaś być narażeni na alkoholizm. Dlatego część z nich preferuje sytuację, w której po alkohol podróżuje się za granicę.

Panorama Rijadu
fot. Karol Kopańko/Bizblog.pl

Arabia Saudyjska stara się jednak przyciągać coraz więcej inwestorów. Rządzący krajem Mohammed bin Salman jest świadom, że złoża ropy naftowej kiedyś się skończą, więc musi inwestować w rozwój innych sektorów gospodarki.

Jednym z nich jest turystyka. Arabia Saudyjska buduje bowiem futurystyczne miasto nad Morzem Czerwonym, o którym już wam pisałem, które ma być testowym poligonem dla najnowocześniejszych technologii na świecie. W jego pobliżu wkrótce zostaną zorganizowane azjatyckie zimowe igrzyska sportowe, a część hoteli już teraz zaprasza odwiedzających.

REKLAMA
Alkoholu nie znajdziemy w menu nawet międzynarodowych sieci restauracji
fot. Karol Kopańko/Bizblog.pl

Jeśli kraj ma na stałe przyciągnąć ekspatów, to musi zapewnić im podobne warunki życia. W przeciwnym wypadku będą oni na weekendy uciekać chociażby do Dubaju, gdzie kupno alkoholu nie nastręcza problemów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA