Wszyscy polscy operatorzy będą w #Polskie5G
Pod podpisanym pod koniec października memorandum o powołaniu spółki #Polskie5G zabrakło podpisów przedstawicieli sieci Play. W środę operator ogłosił, że lada dzień również przystąpi do porozumienia.
Przedstawiciele firmy poinformowali na konferencji prasowej, że zakończyły się korporacyjne procedury, które uniemożliwiały firmie przystąpienie do memorandum podpisanego 28 października. Teraz zarząd dostał zielone światło i w ciągu najbliższych kilku dni Play przystąpi do porozumienia ws. budowy piątej generacji w naszym kraju.
#Polskie5G. Spółka operatorów i Skarbu Państwa
Dwa tygodnie temu pod dokumentem, będącym promesą utworzenia spółki #Polskie5G podpisali się przedstawiciele Orange’a, Polkomtela, T-Mobile’a, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Exatela, z ramienia rządu wystąpił minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Co ciekawe Paweł Borys, szef PFR poinformował wtedy o tym, że Play też brał udział w rozmowach zainicjowanych przez rząd.
700 MHz dla #Polskie5G
Sieć piątej generacji będzie w Polsce zbudowana w oparciu o trzy zakresy. Częstotliwości 3,4-3,8 GHz oraz 26 GHz rozdysponowane zostaną przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Spółka #POLSKIE5G ma zająć się budową infrastruktury dla 700 MHz .
„Właścicielem jednolitej infrastruktury dla pasma 700 MHz potencjalnie byłby podmiot – spółka celowa o nazwie #POLSKIE5G, w której Skarb Państwa lub spółka z udziałem Skarbu Państwa byłaby przedsiębiorcą dominującym w rozumieniu art. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2019 r. poz. 369). Założeniem Stron jest, aby Skarb Państwa zapewnił pasmo 700 MHz oraz dostęp do infrastruktury pasywnej na własnych nieruchomościach, a podmioty prywatne infrastrukturę pasywną i aktywną (aport lub długoletnie dzierżawy) oraz ewentualne środki finansowe”
– głosi memorandum.
Do budowy ogólnopolskiej sieci 5G wykorzystana zostanie w maksymalnym stopniu istniejąca infrastruktura telekomunikacyjna, prywatna będąca własnością operatorów, jak i publiczna.
Skarb Państwa ma wskazać operatora sieci, który będzie świadczył usługi na potrzeby sektora publicznego (m.in. obrony, ratownictwa, infrastruktury krytycznej i „systemów łączności kluczowych z punktu widzenia interesu publicznego”).
Sieć 5G bez Huaweia
Na początku września Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi deklarację dotyczącą bezpieczeństwo sieci 5G . W ten sposób Amerykanom udało się zablokować udział chińskich firm, przede wszystkim Huaweia, w budowie sieci w naszym kraju.
Inne kraje tego nie zrobiły. Na przykład Czechy wzięły przykład z Niemiec i nie zamierzają ograniczać udziału Huaweia w budowie sieci piątej generacji.