REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Technologie

Wszyscy polscy operatorzy będą w #Polskie5G

Pod podpisanym pod koniec października memorandum o powołaniu spółki #Polskie5G zabrakło podpisów przedstawicieli sieci Play. W środę operator ogłosił, że lada dzień również przystąpi do porozumienia.

13.11.2019
12:06
Budowa sieci piątej generacji. Play przystępuje do porozumienia #Polskie5G
REKLAMA

Przedstawiciele firmy poinformowali na konferencji prasowej, że zakończyły się korporacyjne procedury, które uniemożliwiały firmie przystąpienie do memorandum podpisanego 28 października. Teraz zarząd dostał zielone światło i w ciągu najbliższych kilku dni Play przystąpi do porozumienia ws. budowy piątej generacji w naszym kraju.

REKLAMA

#Polskie5G. Spółka operatorów i Skarbu Państwa

Dwa tygodnie temu pod dokumentem, będącym promesą utworzenia spółki #Polskie5G podpisali się przedstawiciele Orange’a, Polkomtela, T-Mobile’a, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Exatela, z ramienia rządu wystąpił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co ciekawe Paweł Borys, szef PFR poinformował wtedy o tym, że Play też brał udział w rozmowach zainicjowanych przez rząd.

700 MHz dla #Polskie5G

Sieć piątej generacji będzie w Polsce zbudowana w oparciu o trzy zakresy. Częstotliwości 3,4-3,8 GHz oraz 26 GHz rozdysponowane zostaną przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Spółka #POLSKIE5G ma zająć się budową infrastruktury dla 700 MHz .

„Właścicielem jednolitej infrastruktury dla pasma 700 MHz potencjalnie byłby podmiot – spółka celowa o nazwie #POLSKIE5G, w której Skarb Państwa lub spółka z udziałem Skarbu Państwa byłaby przedsiębiorcą dominującym w rozumieniu art. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2019 r. poz. 369). Założeniem Stron jest, aby Skarb Państwa zapewnił pasmo 700 MHz oraz dostęp do infrastruktury pasywnej na własnych nieruchomościach, a podmioty prywatne infrastrukturę pasywną i aktywną (aport lub długoletnie dzierżawy) oraz ewentualne środki finansowe”

– głosi memorandum.

Do budowy ogólnopolskiej sieci 5G wykorzystana zostanie w maksymalnym stopniu istniejąca infrastruktura telekomunikacyjna, prywatna będąca własnością operatorów, jak i publiczna.

Skarb Państwa ma wskazać operatora sieci, który będzie świadczył usługi na potrzeby sektora publicznego (m.in. obrony, ratownictwa, infrastruktury krytycznej i „systemów łączności kluczowych z punktu widzenia interesu publicznego”).

Sieć 5G bez Huaweia

Na początku września Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi deklarację dotyczącą bezpieczeństwo sieci 5G . W ten sposób Amerykanom udało się zablokować udział chińskich firm, przede wszystkim Huaweia, w budowie sieci w naszym kraju.

REKLAMA

Inne kraje tego nie zrobiły. Na przykład Czechy wzięły przykład z Niemiec i nie zamierzają ograniczać udziału Huaweia w budowie sieci piątej generacji.

Technologia, która jest podstawą budowy sieci 5G, ma charakter globalny i nie mogę sobie wyobrazić, że ustalilibyśmy inne parametry podejścia do Huaweia lub jakiejkolwiek innej firmy w Czechach niż w Niemczech czy w Polsce – powiedział Karel Havlicek, czeski minister przemysłu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA