REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Nowość w PKO BP. Wybrańcy mogą odkładać na mieszkanie na superwarunkach

Od czwartku we wszystkich oddziałach banku PKO BP można zakładać Konto Mieszkaniowe. To kolejny element rządowego programu Pierwsze mieszkanie po uruchomionym w lipcu Bezpiecznym Kredycie 2 proc. Ideą Konta Mieszkaniowego jest odkładanie pieniędzy na zakup mieszkania na preferencyjnych warunkach. Oszczędzanie nie jest jednak dostępne dla wszystkich oraz trzeba spełnić odpowiednie warunki, jeśli chodzi o wysokość wpłat.

10.08.2023
15:44
Nowość w PKO BP. Wybrańcy mogą odkładać na mieszkanie na superwarunkach
REKLAMA

Państwowy bank PKO BP poinformował w czwartek, że od 10 sierpnia oferuje możliwość zakładania Konta Mieszkaniowego we wszystkich swoich oddziałach. Przedstawiciele PKO BP spodziewają się, że wprowadzenie Konta Mieszkaniowego do oferty największego polskiego banku detalicznego zaowocuje większym zainteresowaniem tym instrumentem programu Pierwsze mieszkanie.

REKLAMA

Z Konta Mieszkaniowego mogą skorzystać wyłącznie osoby pomiędzy 13. a 45. rokiem życia, które chcą zacząć systematycznie oszczędzać na swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Trzeba zobowiązać się do comiesięcznych wpłat na konto, a zakres tych kwot to od 500 do 2000 zł. Raz w roku można nie dokonać wpłaty bez konsekwencji.

Konto Mieszkaniowe już w trzech bankach

PKO BP jest największym polskim bankiem, który wprowadził do oferty Konto Mieszkaniowe w ramach rządowego programu, ale nie jest pierwszym, który to zrobił. Wcześniej uruchomiły go inne państwowe banki – Pekao i Alior. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który w rządzie jest odpowiedzialny na nowy program mieszkaniowy, liczy na to, że teraz popularność Konta Mieszkaniowego wzrośnie.

Przypomnijmy, że zgodnie z zasadami tego programu każda osoba może założyć tylko jedno Konto mieszkaniowe, a maksymalny okres prowadzenia rachunku to dziesięć lat. Prowadzenie konta jest bezpłatne, a bank PKO BP oferuje obecnie oprocentowanie 5,35 proc. w skali roku.

Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. wystartował 3 lipca. Rząd zapewnia, że wszyscy, którzy złożą wniosek w 2023 r., będą mogli skorzystać z programu. Taki preferencyjny kredyt będzie mógł uzyskać każdy, kto w chwili składania wniosku nie skończył 45. roku życia, a jednocześnie nie ma i nie miał mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Co istotne, w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiała chociaż jedna osoba.

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi pół miliona złotych. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za metr kwadratowy mieszkania, ale przy tak ograniczonej kwocie kredytu zakup odpowiednio dużego mieszkania w większych miastach może być utrudniony.

Obniżony podatek PCC

REKLAMA

Kluczowym elementem programu jest oczywiście dopłata do rat kredytu mieszkaniowego. Jest to różnica między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata ta będzie przysługiwała przez 10 lat. Potem spłaty będą dokonywane na warunkach rynkowych.

Kolejne rozwiązanie ułatwiające zakup mieszkania ma się pojawić w sierpniu. Chodzi o obniżony do 0 proc. podatek od czynności cywilnoprawnych. Z programem Bezpieczny Kredyt 2 proc. łączy się inne rozwiązanie, które ma ułatwić dostęp do własnego mieszkania osobom, które na zasadach rynkowych nie mają na to szans. Chodzi o gwarantowany przez BGK wkład własny. Co ciekawe, nawet jeśli ktoś ma zdolność kredytową na całość inwestycji, to i tak będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA