PayPo lider rynku BNPL (Buy Now, Pay Later) ogłosił właśnie kolejny sukces, jakim jest otrzymanie od Komisji Nadzoru Finansowego zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Decyzję podjęto podczas posiedzenia KNF, które odbyło się 26 lipca 2024 r.
PayPo prowadzi działalność od 2016 r. i z danych wynika, że aktualnie liczba aktywnych użytkowników wynosi już 1,8 mln osób, a w 2023 r. obsłużyła ona około 13,5 mln transakcji na łączną kwotę 3,7 mld zł.
KNF potwierdza wiarygodność PayPo
Badanie „Koszyk roku 2022” pokazuje, że PayPo to aktualnie jedna z podstawowych form płatności. 75 proc. największych sklepów online w Polsce oferuje usługi BNPL od co najmniej jednego operatora. Firma wskazuje, że z ich rozwiązania można skorzystać w 30 tys. sklepów online, w tym m.in. CCC, eobuwie.pl, Modivo, Reserved, Answear, MediaMarkt, Sephora, Decathlon, AliExpress i Temu.
Uzyskanie licencji krajowej instytucji płatniczej to ważny moment w rozwoju PayPo. Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego potwierdza naszą wiarygodność oraz profesjonalizm w świadczeniu usług płatniczych komentuje Radosław Nawrocki, Założyciel i CEO PayPo.
I wspomina, że dzięki tej licencji można planować szerzej zakrojony rozwój, który pozwoli im na jeszcze lepsze wspieranie naszych klientów i partnerów biznesowych.
Jest to dla nas również niezwykle istotne w kontekście najbliższych działań, już wkrótce udostępnimy klientom nowe produkty płatnicze, które zrewolucjonizują sposób, w jaki płacimy za zakupy - mówi Radosław Nawrocki.
Więcej wiadomości na temat PayPo można przeczytac poniżej:
Usługi, które zostały objęte licencją
Zezwolenie udzielone przez KNF obejmuje następujące usługi:
- przyjmowanie wpłat gotówki i wykonywanie wypłat gotówki z rachunku płatniczego oraz wszelkie działania niezbędne do prowadzenia rachunku;
- wykonywanie transakcji płatniczych, w tym transfer środków pieniężnych na rachunek płatniczy u dostawcy użytkownika lub u innego dostawcy:
- przy użyciu karty płatniczej lub podobnego instrumentu płatniczego;
- przez wykonywanie usług polecenia przelewu, w tym stałych zleceń;
- wykonywanie transakcji płatniczych wymienionych w pkt 2 w ciężar środków pieniężnych udostępnionych użytkownikowi z tytułu kredytu, a w przypadku instytucji płatniczej – kredytu, o którym mowa w art. 74 ust. 3 ustawy o usługach płatniczych;
- wydawanie instrumentów płatniczych;
- umożliwianie akceptowania instrumentów płatniczych oraz wykonywanie transakcji płatniczych, zainicjowanych instrumentem płatniczym płatnika przez akceptanta lub za jego pośrednictwem, polegających w szczególności na obsłudze autoryzacji, przesyłaniu do wydawcy instrumentu płatniczego lub systemów płatności zleceń płatniczych płatnika, lub akceptanta, mających na celu przekazanie akceptantowi należnych mu środków, z wyłączeniem czynności polegających na rozliczaniu i rozrachunku tych transakcji w ramach systemu płatności w rozumieniu ustawy o ostateczności rozrachunku – acquiring.