REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pompy ciepła i fotowoltaika poszły w odstawkę. Polacy stawiają na coś innego

Platforma Oferteo zaprezentowała najnowsze dane dotyczące zapytań użytkowników w 10 wybranych kategoriach usługowych. Powstał w ten sposób Barometr usług - na podstawie zapytań użytkowników platformy. Zdecydowanie największy wzrost widać w budowlance, na co miały wpływ w pierwszej kolejności ułatwienia kredytowe. A kto w tym czasie najwięcej stracił? Wychodzi na to, że sektor odnawialnych źródeł energii.

21.11.2023
13:58
Moj-Prad-nowe-zasady
REKLAMA

W Barometrze usług dane procentowe przedstawiają dynamikę zmian w III kwartale 2023 r. dla dziesięciu kategorii, które pod względem ilościowym należą do najpopularniejszych na platformie. Są to: pompy ciepła, fotowoltaika, budowa domów, elewacje i ocieplenie, remonty, usługi prawne, klimatyzacja, księgowość, ogród oraz usługi elektryczne. W której kategorii jesteśmy świadkami największych wzrostów między lipcem a wrześniem br.? Okazuje się, że bezsprzecznym liderem, ze wzrostem na poziomie 113 proc., jest budowa domów. Eksperci jako jedną z głównych przyczyn wskazują ożywienie na rynku nieruchomości wywołane przez rządowy program wsparcia Bezpieczny kredyt 2 proc. 

REKLAMA

Duże zainteresowanie kategorią budowlaną nie jest zaskoczeniem, ponieważ już w poprzednich kwartałach tego roku mogliśmy zauważyć tendencję wzrostową. Rządowy program wsparcia uruchomił ogromny, skumulowany popyt na rynku nieruchomości i dla wielu Polaków była to jedyna możliwość na posiadanie pierwszego mieszkania lub właśnie domu. Oprócz samych kredytobiorców pośrednimi beneficjentami programu są zarówno deweloperzy, jak też fachowcy zajmujący się budową domów oraz branża remontowa - komentuje Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.

A która branża najbardziej straciła? OZE

Oprócz budowy domu w Barometrze usług Oferteo na plusie trzeci kwartał 2023 r. zakończyły jeszcze cztery kategorie: ogród (+11 proc.), usługi prawne (+26 proc.),remont (+42 proc.) i usługi elektryczne (43 proc.). Na podobnym poziomie pozostała elewacja i ocieplenie (-1 proc.) i klimatyzacja (-3 proc.). A kto jest największym przegranym tego zestawienia? Okazuje się, że OZE w Polsce: pompy ciepła spadły aż o 55 proc., a fotowoltaika o 35 proc. Grono tych z gorszym wynikiem uzupełnia jeszcze księgowość (-14 proc.). Jak zauważają analitycy z Oferteo: tendencja spadkowa, w przypadku pomp ciepła, utrzymywała się również w poprzednich kwartałach tego roku. 

Więcej o OZE w Polsce przeczytasz na Spider’s Web:

Rok temu zainteresowanie Polaków pompami ciepła było rekordowe, teraz widać korektę na tym rynku. W pierwszym kwartale br. zainteresowanie usługami w tym zakresie spadło o 30 proc., a w drugim 56% w porównaniu z 2022 r. W dalszym ciągu nie można mówić o całkowitym zastoju w branży, ponieważ skala zapytań jest niewiele niższa niż 2021 r. - uważa Karol Grygier.

Nieco inaczej jest z fotowoltaiką. W drugim kwartale 2023 r. zapytania o tego typu usługi wzrosły o 40 proc., a teraz spadły o 35 proc.

REKLAMA

Pompy ciepła ze spadkiem też w programie Czyste Powietrze

Malejące zainteresowanie pompami ciepła widać też w ostatnich statystykach rządowego programu wymiany węglowych kopciuchów Czyste Powietrze. Jeszcze w styczniu 2024 r. właśnie pompy ciepła osiągnęły rekordowy udział w składanych wnioskach - na poziomie 64 proc. reszta stawki pozostała daleko w tyle: kotły gazowe kondensacyjne (24 proc.), kotły na biomasę (10 proc.) i pozostałe źródła ogrzewania (2 proc.). Od tego czasu widzimy jednak stały zjazd. W kwietniu 2023 r. pompy ciepła spadły do 56 proc. a we wrześniu to już było tylko 50 proc. Ostatni raz tak słaby wynik pompy ciepłą w Czystym Powietrzu miały w kwietniu 2022 r. Rosną w siłę za to kotły gazowe (we wrześniu stanowiły 33 proc. składanych wniosków o dofinansowanie) i kotły na biomasę (16 proc.). 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA