REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Dostałeś dopłatę do fotowoltaiki? Możesz dostać kolejną na Mój Prąd

Zdecydowanie najpopularniejsza rządowa inicjatywa, czyli program Mój Prąd, doczekała się istotnych zmian. W pierwszej kolejności sporo dosypano do budżetu, dzięki czemu z tego systemu dopłat będzie mogło skorzystać więcej osób. Ucieszyć też powinni się ci, którzy już skorzystali z innych dofinansowań na fotowoltaikę. Od teraz mogą starać się również o dodatkową pomoc z programu Mój Prąd.

23.10.2023
10:08
Moj-Prad-nowe-zasady
REKLAMA

Nie ma co porównywać innych, rządowych programów do Mojego Prądu. To zdecydowanie najpopularniejsza inicjatywa, o czym najlepiej świadczy to, że najczęściej kolejne edycje kończą się przed terminem ze względu na wydanie już całego budżetu. Ale trwająca właśnie piąta edycja ma szansę to naprawić, bo rząd zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dosypał pieniędzy. I to całkiem sporo. Budżet programu kolejny raz wzmocniono, tym razem kwotą 450 mln zł. I być może dzięki temu uda się dotrwać do skończenia tej odsłony programu, czyli do 22 grudnia 2023 r. 

REKLAMA

W sumie – w całym programie, który realizowany jest od 2019 r. – przeznaczamy już ponad 3 mld zł na rozwój fotowoltaiki w Polsce - podlicza Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

Mój Prąd. Inne dofinansowanie nie jest już przeszkodą

Ale na większych pieniądzach nie kończą się zmiany w piątej edycji programu Mój Prąd. Od 20 października poszerzono też grupę tych, którzy mogą składać wnioski o wsparcie finansowe. Do tej pory osoby, które wcześniej otrzymały już dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej ze środków publicznych z takich programów, jak Mój Prąd, Czyste Powietrze lub z inicjatyw oferowanych przez samorządy terytorialne, miały już drzwi zamknięte do kolejnych dopłat. Ale to już przeszłość.

Poszerzyliśmy też krąg potencjalnych wnioskodawców o tych, którzy dotychczas korzystając z innych dofinansowań na fotowoltaikę, nie mogli już uzyskać wsparcia z NFOŚiGW w ramach Mojego Prądu - informuje Mirowski.

Od teraz ci, którzy już wcześniej skorzystali na dopłatach do fotowoltaiki, mogą składać wnioski w ramach programu Mój Prąd o dotacje na urządzenia dodatkowe, czyli magazyny energii lub ciepła, pompy ciepła, systemy EMS/HEMS, a także kolektory słoneczne.

Kto konkretnie może starać się o te pieniądze? Prosumenci, których mikroinstalację fotowoltaiczną zgłoszono do przyłączenia od 1 kwietnia 2022 r. Ci, którzy zrobili to do 31 marca 2022 r., ale zmienili już system rozliczania, mogą ubiegać się o pieniądze na urządzenie dodatkowe lub na mikroinstalację PV (do 3 tys. zł). Przypomnijmy, że podstawowym warunkiem jest rozliczanie się w systemie net-billing.

Więcej o programie Mój Prąd przeczytasz na Spider’s Web:

REKLAMA

Nowy wniosek tylko online

Tym samym od 20 października obowiązuje nowy wniosek dotyczący dofinansowania w ramach programu Mój Prąd, który uwzględnia te zmiany. Podobnie, jak w poprzednich edycjach programu Mój Prąd, tak i w tej regulamin przewiduje składanie wniosku wyłącznie za pośrednictwem platformy Generator Wniosków o Dofinansowanie. Później wszelka komunikacja z NFOŚiGW będzie odbywać się drogą mailową, ze skrzynki mp5@nfosigw.gov.pl. Trzeba jeszcze dokument podpisać: Profilem Zaufanym lub cyfrowym podpisem kwalifikowanym i przesłać elektronicznie przez ePUAP.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA