REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ruszył program Ciepłe mieszkanie. Można już składać wnioski o kasę na wymianę kopciuchów

Samorządowcy mogą już nie narzekać na to, że nie ma żadnego programu dotującego wymianę węglowego pieca albo termomodernizację w mieszkaniach komunalnych. Właśnie ruszyła kolejna rządowa inicjatywa - Ciepłe mieszkanie. Ale w odróżnieniu do Czystego powietrza czy Mojego prądu, w tym przypadku beneficjenci składają swoje wnioski bezpośrednio do gmin, które będą podpisywać umowy z mieszkańcami. Ciepłe mieszkanie wyróżnia się od innych programów obowiązującym kryterium dochodowym.

29.09.2023
9:45
wymiana-kopciuchow-cieple-mieszkanie
REKLAMA

Wymiana nieekologicznych pieców na ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła, kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie; podłączenie lokalu do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku czy do sieci ciepłowniczej; wykonanie lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także wymiana okien i drzwi. Na te wszystkie inwestycje jest dofinansowanie z programu Ciepłe mieszkanie. 

REKLAMA

Program Ciepłe mieszkanie to uzupełnienie Czystego powietrza, który przeznaczony jest dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. W II naborze przewidzieliśmy wyższe dotacje, to jest do 43,9 tys. zł dla osób fizycznych i do 375 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych - informuje na X Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik premiera do spraw programu Czyste powietrze i efektywności energetycznej budynków.

Wymiana kopciuchów: Ciepłe mieszkanie, czyli najpierw wnioskują gminy

Ale nie jest tak, jak w przypadku Czystego powietrza i Mojego prądu, że zainteresowany takim dofinansowaniem mieszkaniec wnioskuje bezpośrednio do NFOŚiGW lub do wojewódzkich oddziałów. W przypadku Ciepłego mieszkania przyszły beneficjent musi najpierw zgłosić się do swojej gminy. Bo to najpierw samorządowcy u siebie zbierają chętnych do programu Ciepłe mieszkanie i jak już taką grupę zbiorę, to wnioskują do NFOŚiGW o stosowne pieniądze.

Nie ma żadnych małych czcionek, przypisów na dole z gwiazdką. Są tylko korzyści, nie tylko ekologiczne, bo poprawiamy jakość powietrza, ale także, w dzisiejszych czasach, przy wysokich cenach nośników energii, czyli oszczędności. Oszczędzamy ilość energii niezbędnej do ogrzania domu, oszczędzamy ilość opału, przez co pozostaje nam więcej środków w budżetach domowych - tak Paweł Mirowski ostatnio chwalił Ciepłe mieszkanie na antenie Radia Wrocław.

Więcej o wymianie kopciuchów przeczytasz na Spider's Web:

Paweł Mirowski przy okazji wzywa samorządowców do większej aktywności w tym względzie, bo na razie ich zainteresowanie Ciepłym mieszkaniem jest dosyć skromne.

Dla jasności samorządy nie bardzo partycypują w programie Ciepłe mieszkanie, ale 144 gminy z regionu mają podpisane umowy na prowadzenie punktów konsultacyjnych w ramach programu Czyste powietrze, tu jest dobrze. W Ciepłym mieszkaniu mogłoby być lepiej, ale samorządy muszą wykazać się inicjatywą - nie ma wątpliwości wiceszef NFOŚiGW.

Wysokość dotacji zależy od dochodów beneficjentów

REKLAMA

W programie Ciepłe mieszkanie obowiązuje kryterium dochodowe, czyli wysokość wypłacanego dofinansowania uzależniona jest od tego, ile zarabiamy. Podstawowy poziom dotyczy rocznych dochodów na poziomie do 135 tys. zł. Wtedy można liczyć do 16,5 tys. zł, ale nie więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych na jeden lokal mieszkalny. Dla gmin najbardziej zanieczyszczonych to do 35 proc. lub do 19 tys. zł. Jeżeli jednak przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 1894 zł, a jednoosobowym - do 2651 zł, to można wtedy uzyskać maksymalnie 27,5 tys. zł (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych) albo 29,5 tys. zł (65 proc.) w przypadku gmin najbardziej zanieczyszczonych.

Na największą pomoc finansową w ramach program Ciepłe mieszkanie mogą liczyć ci najmniej zamożni z przeciętnym miesięcznym dochodem w wysokości 1090 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub 1526 zł (jednoosobowe). Wtedy na swoją energetyczną inwestycję można zgarnąć 41 tys. zł (do 90 proc. kosztów) lub do 43,9 tys. zł (95 proc.) dla gmin ujętych w liście tych najbardziej zanieczyszczonych. Zupełnie oddzielnie traktowane są wspólnoty mieszkaniowe. Nawet 375 tys. zł uzyskają te, które zdecydują się na kompleksową termomodernizację, dodatkowo zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła. Jeżeli jednak projekt zakłada tylko ocieplenie ścian, bez wymiany źródła ciepła, można starać się o dotację do 150 tys. zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA