REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

5 mld zł - Polacy pokonują magiczną barierę. A to tylko kropla kasy, którą mają na wyciągnięcie ręki

Zaraz minie 55 miesięcy odkąd ruszył rządowy program Czyste Powietrze, które z jednej strony miał nakłonić Polaków na wymianę węglowego kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Z drugiej zaś na tej inicjatywie opierała się głównie i tak po prawdzie dalej opiera walka rządu ze smogiem. Jakie są efekty? Pewnie pomysłodawcy programu wierzyli, że w jego połowie rezultaty będą znacznie lepsze. Chociaż już za chwilę będzie co świętować. W Czystym Powietrzu pęknie okrągła suma wypłaconego dofinansowania.

05.04.2023
10:03
kurs franka dolara i euro
REKLAMA

Program Czyste Powietrze ruszył we wrześniu 2018 r. Składanie wniosków zaplanowano do końca 2027 r., a wypłata przyznanych środków realizowana będzie do końca września 2029 r. Można więc powiedzieć, że jesteśmy w połowie drogi. Niestety, ale na razie wychodzi na to, że nie za bardzo jest się czym chwalić. Może byłoby inaczej, gdyby na samym początku rząd posłuchał rad Banku Światowego i Komisji Europejskiej, którzy zalecali włączenie już na starcie w dystrybucję przyznawanych środków także gmin i banków komercyjnych. Bo, jak przekonywało to międzynarodowe towarzystwo, program tylko wtedy miał szansę zrobić różnice, jak byłoby podpisywanych do 400 tys. umów rocznie. Tymczasem obecnie (stan na 31 marca) złożonych jest raptem ponad 583 tys. wniosków i przeszło 498 tys. podpisanych umów.

REKLAMA

Z opublikowanego niedawno przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy raportu wynika, że w 2022 r. pod względem złożonych w programie Czyste Powietrze wniosków zdecydowanie wyróżniało się województwo śląskie. Drugie miejsce przypadło kujawsko-pomorskiemu, a trzecie - Małopolsce.

Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów - komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Czyste Powietrze: zaraz pęknie granica 5 mld zł

Chociaż wynik programu Czyste Powietrze, po blisko pięciu latach trwania, mógłby być znacznie lepszy, to też nie jest tak, że ta rządowa inicjatywa nie przyniosła żadnej różnicy. Tylko w ostatnim tygodniu marca liczba złożonych wniosków przekracza 4 tys. Chętnych na takie energetyczne dofinansowanie jest coraz więcej, po tym jak zwiększono dotacje i można sięgnąć maksymalnie po ponad 136 tys. zł. 

Rok 2022 był rewolucyjny dla programu Czyste Powietrze. Byliśmy świadkami potężnych wzrostów cen nośników energii. Zmiany, jakie nastały od 3 stycznia br., mają zachęcić Polaków w inwestowanie we własne gospodarstwo domowe. I obserwujemy ponownie przyspieszenie w programie - twierdzi w rozmowie z Radiem Kraków Paweł Mirowski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze.

Co więcej: za chwilę operatorzy programu Czyste Powietrze będą mieli poważne powody do świętowania. Wypłacone bowiem dofinansowanie, liczone od startu programu, czyli od 19 września 2018 r., zaraz przekroczy magiczną barierę 5 mld zł. Przypomnijmy: cały budżet programu to w sumie 103 mld zł.

Uwaga na nową metodę oszustów

Tymczasem kolejne WFOŚiGW zgłaszają próby oszustwa metodą na program Czyste Powietrze. Chodzi o firmy zewnętrzne, które powołują się na współpracę z daną gminą albo WFOŚiGW albo NFOŚiGW i gwarantują pomoc w otrzymaniu dofinansowania lub w samym sporządzeniu wniosku. Rzecz jasna odpłatnie. 

REKLAMA

Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują wyłącznie usługę pod warunkiem przesłania dofinansowania z Programu Priorytetowego Czyste Powietrze- bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres – czy nie budzą Państwa wątpliwości - apeluje WFOŚiGW w Białymstoku.

Warto pamiętać, że bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie Czyste Powietrze w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz gminy, a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA