REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Energetyka - poradniki

100 tys. zł na docieplenie domu i wymianę pieca. Jak złożyć wniosek o pieniądze z programu Czyste Powietrze?

Przez ponad cztery lata funkcjonowania programu Czyste Powietrze nie było żadnych waloryzacji kwot dotacji. Do teraz. Od nowego roku jesteśmy świadkami nowej odsłony tej rządowej inicjatywy, w ramach której można obecnie uzyskać maksymalnie ponad 136 tys. zł. Trzeba tylko spełnić kilka warunków. Jakich? To tłumaczymy krok po kroku w naszym poradniku.

03.03.2023
8:20
100 tys. zł na docieplenie domu i wymianę pieca. Jak złożyć wniosek o pieniądze z programu Czyste Powietrze?
REKLAMA

Do tej pory trudno było mówić o sukcesie programu Czyste Powietrze. Ta rządowa inicjatywa, z budżetem rozpisanym na 103 mld zł, ruszyła z kopyta we wrześniu 2018 r. Podpisywanie umów o dofinansowanie zaplanowane jest do końca 2027 r. Jesteśmy więc mniej więcej w połowie trwania tego programu. Kiedy startował, Bank Światowy i Komisja Europejska przewidywały, że zakończy się sukcesem, o ile rocznie podpisywanych będzie co najmniej 400 tys. umów. Tymczasem po blisko 4,5 latach w sumie podpisano ich raptem lekko ponad 483 tys. Ale to ma się niebawem zmienić. Bo rząd w końcu od nowego roku zwaloryzował kwoty dotacji. I teraz można z Czystego Powietrza wyciągnąć maksymalnie ponad 136 tys. zł. - na docieplenie domu i na wymianę kopciucha. 

REKLAMA

Pozyskane w ten sposób bezzwrotne środki pozwolą na zaoszczędzenie nawet 70 proc. kosztów energii. Program Czyste Powietrze jest więc również doskonałą lokatą środków finansowych - przekonywał ostatnio Paweł Mirowski, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków, w TVP3 Kielce.

Czyste Powietrze: kto może starać się o bezzwrotną dotację?

Kto może stać się beneficjentem programu Czyste Powietrze? Właściciel lub współwłaściciel jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Nabór wniosków, jak czytamy w regulaminie, prowadzony jest w trybie ciągłym. Szczegóły najlepiej sprawdzać na stronach internetowych poszczególnych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obowiązuje też kryterium finansowe. Dochód roczny beneficjenta programu nie może przekraczać 135 tys. zł. 

W przypadku uzyskiwania dochodów z różnych źródeł, dochody te sumuje się, przy czym suma ta nie może przekroczyć kwoty 135 tys. zł - czytamy w regulaminie programu.

Na co możemy dostać pieniądze z programu Czyste Powietrze?

W ramach programu Czyste Powietrze bezzwrotną dotację możemy otrzymać też na audyt energetyczny (do 1200 zł), który pozwoli uzyskać kompletną informację o potrzebach budynku, jak go najskuteczniej ocieplić, wybrać najlepsze dla domu źródło ciepła, uzyskać maksymalną dotację i następnie płacić niższe rachunki za ogrzewanie. 

To dokument, który pokazuje, jak najskuteczniej wydatkować pieniądze uzyskane z programu Czyste Powietrze - podpowiada Paweł Mirowski.

Dotacje wydamy także na ocieplenie ścian, stropu, podłogi; wymianę okien, drzwi, bramy garażowej; wymianę starego pieca na paliwo stałe; instalację CO i CWU; wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz także na mikroinstalację fotowoltaiczną.

Jak złożyć wniosek o wsparcie z programu Czyste Powietrze?

Wniosek o dotację w ramach programu Czyste Powietrze możemy złożyć na dwa sposoby. Pierwszym jest osobista wizyta w odpowiednim WFOŚiGW i przekazanie podpisanego dokumentu w wersji papierowej. Wcześniej w tym celu trzeba wypełnić wniosek w serwisie Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Od 3 stycznia obowiązuje nowy formularz. Skorzystamy z niego w serwisie GWD, po wybraniu naboru Czyste Powietrze – wnioski składane od 03.01.2023 r.

Innym sposobem na staranie się o dotację w ramach Czystego Powietrza jest złożenie wniosku online. W takim przypadku podstawowym warunkiem jest posiadanie Profilu Zaufanego. W przypadku o ubieganie się o podwyższone lub najwyższe dofinansowanie - niezbędne jest też zaświadczenie do tego upoważniające. Te nie może być jednak wydane wcześniej niż na trzy miesiące od daty złożenia wniosku. 

Niezbędny będzie również dokument potwierdzający własność danego domu. A jeżeli występuje na nieruchomości współwłasność - wymagana jest podpisana zgoda współwłaściciela. Podobnie jest ze zgodą współmałżonka - o ile występuje wspólnota majątkowa. Jeżeli wnioskujemy zaś o dotacje z prefinansowanie, to musimy dorzucić jeszcze umowę z wykonawcą zaplanowanych prac.

REKLAMA

Czyste Powietrze - potwierdzenie przyjdzie e-mailem

Samo złożenie wniosku online w ramach programu Czyste Powietrze jest dziecinnie proste. Logujemy się na stronie GWD, a następnie klikamy w przycisk złóż wniosek. Wypełniamy dokument i załączamy wszystkie niezbędne skany. Tak przygotowany wniosek podpisujemy profilem zaufanym albo podpisem kwalifikowanym. Potwierdzenie otrzymamy na podany we wniosku adres mailowy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA