REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Fotowoltaika opłaca się bardziej niż kiedyś. Najnowsze dane

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się już pop 4,4 roku - wynika z najnowszych danych z maja 2022 r., które uwzględniły aktualne ceny energii. To szybciej niż kiedykolwiek dotąd.

20.06.2022
16:23
Panele fotowoltaiczne. Najlepszy czas na inwestycję
REKLAMA

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną

REKLAMA

Index PVPI opiera się na rynkowych danych cen energii, materiałów i kosztów monterskich za miniony miesiąc i pokazuje, w jak szybkim tempie zwraca się przeciętnej wielkości instalacja fotowoltaiczna.

Z danych rynkowych wynika, że w czerwcu br. wyraźnie widać, że opłacalność fotowoltaiki mierzona zwrotem z inwestycji poprawiła się o ponad trzy miesiące. 

Opłacalność fotowoltaiki - zwrot zainwestowanych środków następuje w krótszym czasie

W ostatnich miesiącach  pojawiło się wiele różnych teorii na temat sensowności inwestowania w fotowoltaikę. Niejeden ekspert przewiduje koniec epoki szybkiego przyrostu liczby przydomowych instalacji wraz ze zmianą  obowiązującego w ostatnich latach systemu rozliczeń.

Jak wynika z wyliczeń ekspertów Da Vinci Green Energy, wartość wskaźnika PVPI, pokazującego opłacalność inwestycji, jest niższa niż kilka miesięcy temu. To znaczy, że zwrot środków zainwestowanych w budowę instalacji fotowoltaicznej następuje w krótszym czasie. Przy obecnym poziomie cen może to być niewiele ponad cztery lata. 

W nowym wariancie rozliczeń prosumentów (net-billingu) ceny odkupu energii odzwierciedlają sytuację na rynku. Perspektywa utrzymujących się, wysokich cen energii pozytywnie wpływa na tempo zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.

Według naszych wyliczeń średniej wielkości przydomowa elektrownia może zwrócić się już w 4,35 roku

- mówi Krzysztof Lalik z Da Vinci Green Energy. 

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), przeciętna moc instalacji zamontowanej w Polsce to blisko 6 kWp i najczęściej była przewymiarowana o 20 procent względem realnych potrzeb gospodarstwa domowego. Według raportu IEO ceny instalacji fotowoltaicznej wahają się pomiędzy 3 900 zł, a 5 700 zł za kWp. 

Jak to wygląda na konkretnych przypadkach?

Przygotowaliśmy symulację opartą o dwa przypadki. Pierwszy to klient rozliczający się na starych, to jest obowiązujących do końca marca, zasadach z 20 proc. opustem, który zainstalował fotowoltaikę o mocy 6 kWp

- opowiada Krzysztof Lalik.  
Obraz zawierający tekst, urządzenie, pomiar

Opis wygenerowany automatycznie

Drugi przypadek to klient zużywający taką samą ilość energii w skali roku, ale nieprzewymiarowujący instalacji i rozliczający się na nowych zasadach. Wyniki zaskoczyły nas samych.

Jak wynika z symulacji Da Vinci Green Energy, koszt przeciętnej wielkości instalacji fotowoltaicznej w przypadku klientów rozliczających się według nowych zasad powinien zwrócić się nawet trzy lata szybciej niż w przypadku korzystających z dotychczasowych zasad. Jak to możliwe?  

REKLAMA

Niższy koszt inwestycji oraz wysokie ceny prądu wpływające na stawki, po jakich prosumenci odsprzedają swoje nadwyżki, sprawiają, że przeciętnej wielkości instalacja zwróci się w odrobinę więcej niż osiem lat, a po uwzględnieniu dotacji w niewiele ponad cztery lata.

Okazuje się, że w przypadku przewymiarowanych, a tym samym droższych inwestycji, na które decydowali się klienci korzystający z obowiązującego w ostatnich latach systemu opustów,  instalacja zwraca się dłużej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA