REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Mocne wejście Ikei w turbiny wiatrowe i fotowoltaikę. Szwedzi fundują Polakom zieloną rewolucję

Ikea nic sobie nie robi z tego, że pod względem pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł Polska ciągnie się w ogonie UE. Ingka Investments, spółka należąca do Grupy Ingka, właściciela Ikei, poinformowała, że znów inwestuje w budowę kolejnych farm wiatrowych i parku fotowoltaicznego o łącznej mocy 92 MW. Wyłożyła na ten cel 190 mln euro.

01.06.2022
15:08
OZE-w-Polsce-farma-Kleczew
REKLAMA

Ikea poinformowała w środę o podpisaniu umowy z firmą OX2 na budowę do końca 2024 roku farmy wiatrowej o mocy 63 MW w miejscowości Wysoka w Wielkopolsce oraz parku fotowoltaicznego o mocy 29 MW w miejscowości Recz w Zachodniopomorskiem.

REKLAMA

Dzięki temu Ikea pozyska z OZE 210 GWh rocznie, co – jak wyjaśnia – odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez około 36 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja w turbiny wiatrowe i solary ma jednocześnie obniżyć jej ślad klimatyczny, a w dłuższej perspektywie do 2030 r. stać się biznesem przyjaznym dla klimatu.

Ikea wytwarza w Polsce z OZE prawie 400 GW rocznie

Krister Mattsson, dyrektor zarządzający Ingka Investments, przekonuje, że nowa inwestycja przełoży się nie tylko na zapewnienie dostępu do zielonej energii, ale zmniejszy też ślad węglowy w dystrybucji i logistyce i to włączając partnerów Ikei w naszym kraju.

Po ostatnich inwestycjach w energię odnawialną w Hiszpanii i Niemczech, projekty w Polsce są dowodem naszego stałego zaangażowania w projekty w tych krajach, w których działa Ikea Retail oraz zwiększania udziału energii odnawialnej w łańcuchu wartości Ikea – mówi Krister Mattsson, Dyrektor Zarządzający Ingka Investments.

Od 2009 roku Grupa Ingka zainwestowała w OZE 2,9 mld euro. Już w tej chwili w ujęciu globalnym firma wytwarza więcej energii odnawialnej niż jej zużywa. Do końca dekady Ingka Investments ma zainwestować w energię odnawialną nawet 6,5 mld euro.

Paul Stormoen, prezes OX2 AB, podkreśla, że energia słoneczna jest kluczowym elementem strategii OX2.

Będzie ona także równie istotna w miksie energetycznym krajów, w których działamy. Jako OX2 chcemy odgrywać wiodącą rolę w przyspieszaniu tego rozwoju – wskazuje.

Polska jest krajem, w którym Ikea Retail zainwestowała w latach 2011-2016 blisko miliard złotych w OZE. Dzięki temu znaleźliśmy się na drugim miejscu po USA wśród największych rynków, na których działa gigant, pod względem posiadanego portfela OZE.

W Polsce posiadamy obecnie 80 turbin na sześciu farmach wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. W roku finansowym 2021 wyprodukowały one 394 GWh energii, czyli więcej, niż zużywamy w naszej działalności Ikea w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych – wylicza Marina Dubakina, prezeska i dyrektorka generalna ds. zrównoważonego rozwoju Ikea Retail w Polsce.

Ikea montuje panele fotowoltaiczne swoim klientom

Ikea Retail cały czas w naszym kraju inwestuje w OZE rownież w mikroskali, choćby montując instalacje fotowoltaiczne na dachach sklepów i centrów dystrybucyjnych.

Sieć daje możliwość przejścia na energię słoneczną również klientom w Polsce. We współpracy z firmą E.ON gigant opracował ofertę paneli fotowoltaicznych i wraz z partnerem przeprowadzają klientów przez kolejne etapy inwestycji – od wstępnej konsultacji po uruchomienie instalacji w ich domach.

Dzięki gwarancji udzielanej przez firmę E.ON na każdą instalację oferta solarna spełnia wymogi Ikei dotyczące jakości i bezpieczeństwa – zapewnia sieć w komunikacie prasowym.

Grupa Ingka zarządza 575 turbinami wiatrowymi w 17 krajach, 20 parkami solarnymi i posiada 935 tys. paneli słonecznych na dachach sklepów i magazynów IKEA. Łączna moc energii odnawialnej wynosi ponad 2,3 GW, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez ponad 1,25 mln europejskich gospodarstw domowych. Do 2025 roku Grupa Ingka chce, by energia elektryczna zużywana w jej jednostkach pochodziła w stu procentach ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Aby osiągnąć ten cel, Ingka Investments nadal rozwija współpracę z partnerami z branży energii odnawialnej w Europie i Ameryce Północnej, a także planuje działania w kolejnych krajach, takich jak Australia, Japonia, Korea Południowa i Indie.


REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA