REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Takich pomp ciepła jeszcze nie było. Będzie można stosować je w mieszkaniach, a nie tylko w domach

Chyba powoli kończy się gehenna właścicieli mieszkań w blokach, do tej pory zerkających z zazdrością na tych z domków jednorodzinnych, którzy na różne sposoby mogli obniżać swoje rachunki za ciepło. W czym też pomagają rządowe programy, takie jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Ci bardziej uparci oblepiali swoje balkony panelami fotowoltaicznymi, narażając przy okazji bardziej estetycznych sąsiadów na zawał. A też ulga dla portfela była wtedy dosyć umiarkowana. Ale zbliża się prawdziwa rewolucja, bo właśnie wymyślono pompę ciepła na propan - do zastosowania w mieszkaniach.

28.03.2023
15:20
pompy-ciepla-wodor-emisja-gazow-cieplarnianych
REKLAMA

Do tej pory właściciele mieszkań mieli mocno ograniczone możliwości oszczędzania energii. Owszem, w ramach programu Czyste Powietrze mogą wymienić swoje źródło ciepła na bardziej efektywne, mniej kosztogenne i nie determinujące kolejnych zmian klimatu. Ale na tym ich możliwości raczej się kończą. Nie ma gdzie instalować, ani pompy ciepła, ani paneli fotowoltaicznych.

REKLAMA

Tymczasem właściciele domów takich rozterek nie mają w ogóle. Nic dziwnego, że już w marcu 2022 r. pompy ciepła wskoczyły na fotel lidera jeżeli chodzi o udział nowych źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze. W efekcie w styczniu 2023 r. udział tych urządzeń w tej rządowej inicjatywie wyniósł już 64 proc. Ale niebawem to wszystko może się zmienić nie do poznania. Bo kolejne firmy wymyślają nowe pompy ciepła, z których będzie można korzystać także w mieszkaniach.

Wymyślili nową pompę ciepła na propan

Szwedzki producent Qvantum opracował pompę ciepła o mocy 6 kW dla mieszkań podłączonych do systemów ciepłowniczych. Urządzenie jako czynnik chłodzący wykorzystuje propan (R290).

Pompy ciepła są dostępne od wielu lat, ale jako technologia zarezerwowana dla osób posiadających własne domy. Jednak większość ludzi mieszka w mieszkaniach w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, gdzie ogrzewanie paliwami kopalnymi było gotowym rozwiązaniem - twierdzi Qvantum.

Pomysł opiera się na lokalnych niskotemperaturowych sieciach ciepłowniczych, wykorzystujących napływającą wodę obiegową o temperaturze od 10 do 20 st. C i pompy ciepła jako centrum energetycznego.

Energia w tej sieci może być następnie wykorzystana przez pompy ciepła w mieszkaniach, zarówno do zapewnienia ogrzewania, jak i chłodzenia. Wzdłuż obwodu zbierany jest nadmiar ciepła i chłodu, a energia jest ponownie przekazywana do sieci - przekonują Szwedzi.

Pompy ciepły zastąpią kotły gazowe

O nowej pompie ciepła na propan rozmawiamy z Pawłem Lachmanem, prezesem Stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Jego zdaniem takie urządzenie może zastąpić klasyczny mieszkaniowy gazowy kocioł dwufunkcyjny. W takim przypadku sama pętla wodna może być prowadzona przewodami kominowymi. A przy tym propan R290 nie ma żadnego wpływu na globalne ocieplenie, w odróżnieniu od węgla, czy gazu ziemnego.

Inną zaletą jest brak strat ciepła z rurociągu do otoczenia. Pompa ciepła pracuje jako pompa ciepła typu woda/woda z możliwością grzania w sezonie grzewczym czy chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej - tłumaczy szef PORT PC w rozmowie z Bizblog.pl.

Jest to rozwiązanie znane również z galerii handlowych jako tzw. pętle wodne, a w przypadku sieci ciepłowniczych nazywa się siecią ciepłowniczą V generacji.

Sprzedaż pomp ciepła. Włosi i Niemcy nie odstają w tyle

REKLAMA

Pompę ciepła, która wykorzystuje jako materiał chłodniczy gaz propan, wymyśliła również włoska firma Rhoss. Urządzenie może wytwarzać od 47,4 do 190,5 kW ciepła oraz ciepłą wodę użytkową o temperaturze do 75 st. C. Jak zapewnia producent: jest to pompa do zastosowania w mieszkaniach.

Podobne urządzenie, czyli powietrzną pompę ciepła na propan, pokazał też już niemiecki Bosch. W tym przypadku można wytwarzać od 3,9 do 6,7 kW ciepła oraz ciepłą wodę użytkową o temperaturze do 75 st. C. Tutaj, również zgodnie z deklaracją producenta, pompa ciepła Compress 6800i AW jest przeznaczona do instalacji modernizacyjnych i nowych budynków, zarówno dla domów jedno- jak i wielorodzinnych. Bosch przekonuje, że ich pompa na propan to najbardziej ciche urządzenie w tej klasie. Poziom hałasu wynosi od 51,2 do 57,5 dB(A) w ciągu dnia oraz od 43,4 do 46,2 dB(A) w nocy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA