Takich pomp ciepła jeszcze nie było. Będzie można stosować je w mieszkaniach, a nie tylko w domach
Chyba powoli kończy się gehenna właścicieli mieszkań w blokach, do tej pory zerkających z zazdrością na tych z domków jednorodzinnych, którzy na różne sposoby mogli obniżać swoje rachunki za ciepło. W czym też pomagają rządowe programy, takie jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Ci bardziej uparci oblepiali swoje balkony panelami fotowoltaicznymi, narażając przy okazji bardziej estetycznych sąsiadów na zawał. A też ulga dla portfela była wtedy dosyć umiarkowana. Ale zbliża się prawdziwa rewolucja, bo właśnie wymyślono pompę ciepła na propan - do zastosowania w mieszkaniach.
Do tej pory właściciele mieszkań mieli mocno ograniczone możliwości oszczędzania energii. Owszem, w ramach programu Czyste Powietrze mogą wymienić swoje źródło ciepła na bardziej efektywne, mniej kosztogenne i nie determinujące kolejnych zmian klimatu. Ale na tym ich możliwości raczej się kończą. Nie ma gdzie instalować, ani pompy ciepła, ani paneli fotowoltaicznych.
Tymczasem właściciele domów takich rozterek nie mają w ogóle. Nic dziwnego, że już w marcu 2022 r. pompy ciepła wskoczyły na fotel lidera jeżeli chodzi o udział nowych źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze. W efekcie w styczniu 2023 r. udział tych urządzeń w tej rządowej inicjatywie wyniósł już 64 proc. Ale niebawem to wszystko może się zmienić nie do poznania. Bo kolejne firmy wymyślają nowe pompy ciepła, z których będzie można korzystać także w mieszkaniach.
Wymyślili nową pompę ciepła na propan
Szwedzki producent Qvantum opracował pompę ciepła o mocy 6 kW dla mieszkań podłączonych do systemów ciepłowniczych. Urządzenie jako czynnik chłodzący wykorzystuje propan (R290).
Pomysł opiera się na lokalnych niskotemperaturowych sieciach ciepłowniczych, wykorzystujących napływającą wodę obiegową o temperaturze od 10 do 20 st. C i pompy ciepła jako centrum energetycznego.
Pompy ciepły zastąpią kotły gazowe
O nowej pompie ciepła na propan rozmawiamy z Pawłem Lachmanem, prezesem Stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Jego zdaniem takie urządzenie może zastąpić klasyczny mieszkaniowy gazowy kocioł dwufunkcyjny. W takim przypadku sama pętla wodna może być prowadzona przewodami kominowymi. A przy tym propan R290 nie ma żadnego wpływu na globalne ocieplenie, w odróżnieniu od węgla, czy gazu ziemnego.
Jest to rozwiązanie znane również z galerii handlowych jako tzw. pętle wodne, a w przypadku sieci ciepłowniczych nazywa się siecią ciepłowniczą V generacji.
Sprzedaż pomp ciepła. Włosi i Niemcy nie odstają w tyle
Pompę ciepła, która wykorzystuje jako materiał chłodniczy gaz propan, wymyśliła również włoska firma Rhoss. Urządzenie może wytwarzać od 47,4 do 190,5 kW ciepła oraz ciepłą wodę użytkową o temperaturze do 75 st. C. Jak zapewnia producent: jest to pompa do zastosowania w mieszkaniach.
Podobne urządzenie, czyli powietrzną pompę ciepła na propan, pokazał też już niemiecki Bosch. W tym przypadku można wytwarzać od 3,9 do 6,7 kW ciepła oraz ciepłą wodę użytkową o temperaturze do 75 st. C. Tutaj, również zgodnie z deklaracją producenta, pompa ciepła Compress 6800i AW jest przeznaczona do instalacji modernizacyjnych i nowych budynków, zarówno dla domów jedno- jak i wielorodzinnych. Bosch przekonuje, że ich pompa na propan to najbardziej ciche urządzenie w tej klasie. Poziom hałasu wynosi od 51,2 do 57,5 dB(A) w ciągu dnia oraz od 43,4 do 46,2 dB(A) w nocy.