REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o 800+. Po weekendzie stracisz pieniądze

Tylko do końca czerwca można złożyć wniosek o świadczenie 800 plus na kolejny okres, bez konsekwencji w postaci bezpowrotnej utraty świadczenia za czerwiec. Wielu Polaków zostawiło sobie składanie wniosku na ostatnią chwilę, ale dotąd jedyną niedogodnością było opóźnienie kolejnych wypłat. Teraz żarty się kończą i utrata wypłat będzie nieodwołalna.

29.06.2024
11:40
Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o 800+. Po weekendzie stracisz pieniądze
REKLAMA

Wnioski o świadczenie 800+ na kolejnych dwanaście miesięcy przyjmowane są już od 1 lutego, a standardowy termin upłynął z końcem kwietnia, ale w połowie czerwca wciąż nie zrobili tego rodzice lub opiekunowie około stu tysięcy dzieci. Na razie nie przepadły im żadne świadczenia, bo mogą je dostać z opóźnieniem, ale jeśli wniosku nie złożą do 30 czerwca, co najmniej jeden przelew przepadnie.

REKLAMA

Wniosek o 800+

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku złożenia wniosku po 30 czerwca prawo do świadczenia będzie przysługiwało rodzicom dopiero od momentu złożenia dokumentów, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca. Wypłata czerwcowa przepadnie bezpowrotnie i nie ma tu żadnej drogi odwoławczej.

W większości przypadków niezłożenie wniosku zapewne wynika z fałszywego przeświadczenia, że już to dawno zrobiliśmy, dlatego w razie wątpliwości lepiej upewnić się, że jednak wniosek został do ZUS-u wysłany. Możliwe, że taki efekt daje bardzo długi okresu na złożenie wniosku, co na wiele osób działa usypiająco. Jeśli takie osoby 1 lutego przeczytały, że nic się wielkiego nie stanie, jeśli wniosek złoży nawet 30 czerwca, to mogły o tym zupełnie zapomnieć.

Sprawdzić, czy złożyliśmy wniosek, można łatwo sprawdzić, logując się na platformie PUE ZUS. Będzie tam informacja o tym, czy wniosek został złożony niezależnie od tego, jaki sposób został wybrany – czy był wysyłany przez PUE ZUS, przez bankowość elektroniczną, Emp@tię czy też aplikację mobilną mZUS.

Więcej o ZUS-ie przeczytacie w tych tekstach:

Jak to zrobić? Logujemy się do PUE ZUS, a następnie w zakładce „Rodzina 800+” w oknie „Szczegóły Twoich wniosków” można sprawdzić, nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS-u,  ale także to, jaki jest stan obsługi tego wniosku, na przykład że jest w trakcje obsługi albo że świadczenie zostało przyznane.

Jak złożyć nowy wniosek o 800+

Jeśli okaże się, że jednak jeszcze nie złożyliśmy wniosku, to najłatwiej zrobić to za pośrednictwem apki mZUS. Aplikacja ma funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku. Jeśli ktoś składał już wniosek i ZUS go przyznał, to nowy wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można te dane edytować.

Najpierw w apce wyświetla się plansza z przyciskiem „Złóż wniosek”, następnie klikamy „Dalej” na stronie z podstawowymi informacjami o 800+, a następnie pojawia się strona „Przygotuj wniosek”. I tu właśnie kryje się główna zaleta apki mZUS – jeśli rok wcześniej składaliśmy wniosek o 800+, to nie musimy w nim w ogóle grzebać i od razu przejść do potwierdzenia, że wszystko się zgadza. Apka oczywiście daje możliwość zmodyfikowania wniosku, jeśli jakieś informacje się zdezaktualizowały – na przykład jedno z dzieci skończyło 18 lat albo zmieniliśmy adres.

REKLAMA

Po stuknięciu „Dalej” wyświetla nam się podsumowanie poprzedniego wniosku i potwierdzamy, że na jego podstawie chcemy złożyć nowy wniosek. Teraz musimy wybrać okres, na który składamy świadczenie, co w świetle powyższego jest w sumie trochę mało logiczne, ale po prostu wybieramy opcję „od 1 czerwca 2023 r.” i znowu stukamy „Dalej”. Wtedy jeszcze raz musimy potwierdzić, że wszystkie dane są aktualne.

Na koniec pozostaje tylko złożyć oświadczenia, w których potwierdzamy, że nie dotyczą nas różne przypadki wykluczające nas z grona beneficjentów 800+. Oświadczeń jest aż siedem, ale możemy wybrać opcję „zaznacz wszystkie” i następnie stukamy „Złóż wniosek”. Pojawi się jeszcze powiadomienie o możliwości pobrania UPP (urzędowe poświadczenie przedłożenia). I to już wszystko, wniosek o 800+ złożony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA