REKLAMA

Zapomnieliście o 800+? Tysiące Polaków może nie dostać kasy

Wnioski o świadczenie 800+ na kolejnych dwanaście miesięcy przyjmowane są już od 1 lutego, ale wciąż nie zrobili tego rodzice lub opiekunowie około stu tysięcy dzieci. Termin na złożenie wniosku na nowy okres świadczeniowy, by zachować regularność wypłat, minął już w kwietniu, a z końcem czerwca zamyka się okienko na zachowanie prawa do wypłaty świadczenia w ogóle. Jeśli konsekwentnie nie złożymy nowego wniosku do 30 czerwca, wypłata świadczenia za ten miesiąc przepadnie bezpowrotnie.

Zapomnieliście o 800+? Tysiące Polaków może nie dostać kasy
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że na około 100 tys. dzieci wciąż nie złożono wniosków o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Jeśli ktoś tego nadal nie zrobił, to już zaliczył duże opóźnienie, ponieważ nowy okres rozpoczął się 1 czerwca, ale przynajmniej wciąż ma szanse na otrzymanie – choć ze sporym opóźnieniem – świadczenia za ten miesiąc. Definitywna granica składania wniosków to jednak 30 czerwca.

REKLAMA

Wniosek o 800+

Jeśli rodzice zrobią to w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec. Jeśli rodzice złożą wniosek po 30 czerwca, nie otrzymają już wyrównania za ten miesiąc – wskazuje twardo ZUS.

Zakład przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku złożenia wniosku po 30 czerwca prawo do świadczenia będzie przysługiwało rodzicom dopiero od momentu złożenia dokumentów, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca. Wypłata czerwcowa przepadnie bezpowrotnie i nie ma tu żadnej drogi odwoławczej.

Wiele osób ma taki problem, że nie pamięta, czy złożyły nowy wniosek lub ma mylne przeświadczenie, że już to zrobiło. To często efekt bardzo długiego okresu na złożenie wniosku, co na wiele osób mogło podziałać usypiająco. Jeśli 1 lutego przeczytały, że nic się wielkiego nie stanie, jeśli wniosek złoży dopiero 30 czerwca, to mogły o tym zupełnie zapomnieć.

Więcej o ZUS-ie przeczytacie w tych tekstach:

Jeśli nie jesteśmy na sto procent pewni, czy złożyliśmy wniosek, to można to łatwo sprawdzić, logując się na platformie PUE ZUS. Będzie tam informacja o tym, czy wniosek został złożony niezależnie od tego, jaki sposób został wybrany – czy był wysyłany przez PUE ZUS, przez bankowość elektroniczną, Emp@tię czy też aplikację mobilną mZUS.

Jak to sprawdzić? Logujemy się do PUE ZUS, a następnie w zakładce „Rodzina 800+” w oknie „Szczegóły Twoich wniosków” można sprawdzić, nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS-u,  ale także to, jaki jest stan obsługi tego wniosku, na przykład że jest w trakcje obsługi albo że świadczenie zostało przyznane.

Jak złożyć nowy wniosek o 800+

Jeśli okaże się, że jednak jeszcze nie złożyliśmy wniosku, to najłatwiej zrobić to za pośrednictwem apki mZUS. Aplikacja ma funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku. Jeśli ktoś składał już wniosek i ZUS go przyznał, to nowy wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można te dane edytować.

Najpierw w apce wyświetla się plansza z przyciskiem „Złóż wniosek”, następnie klikamy „Dalej” na stronie z podstawowymi informacjami o 500+, a następnie pojawia się strona „Przygotuj wniosek”. I tu właśnie kryje się główna zaleta apki mZUS – jeśli rok wcześniej składaliśmy wniosek o 500+, to nie musimy w nim w ogóle grzebać i od razu przejść do potwierdzenia, że wszystko się zgadza. Apka oczywiście daje możliwość zmodyfikowania wniosku, jeśli jakieś informacje się zdezaktualizowały – na przykład jedno z dzieci skończyło 18 lat albo zmieniliśmy adres.

REKLAMA

Po stuknięciu „Dalej” wyświetla nam się podsumowanie poprzedniego wniosku i potwierdzamy, że na jego podstawie chcemy złożyć nowy wniosek. Teraz musimy wybrać okres, na który składamy świadczenie, co w świetle powyższego jest w sumie trochę mało logiczne, ale po prostu wybieramy opcję „od 1 czerwca 2023 r.” i znowu stukamy „Dalej”. Wtedy jeszcze raz musimy potwierdzić, że wszystkie dane są aktualne.

Na koniec pozostaje tylko złożyć oświadczenia, w których potwierdzamy, że nie dotyczą nas różne przypadki wykluczające nas z grona beneficjentów 500+. Oświadczeń jest aż siedem, ale możemy wybrać opcję „zaznacz wszystkie” i następnie stukamy „Złóż wniosek”. Pojawi się jeszcze powiadomienie o możliwości pobrania UPP (urzędowe poświadczenie przedłożenia). I to już wszystko, wniosek o 500+ złożony.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA