REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze /
  3. Poradniki
  4. Zasiłki - poradniki

Nadal chcesz dostawać 800+? To ostatni dzień na złożenie wniosku

Zamyka się okienko na złożenie wniosku o świadczenie 800+ na kolejny rok, jeśli w kolejnych miesiącach chcemy otrzymywać pieniądze w regularnym trybie. Termin składania wniosków na nowy okres świadczeniowy upływa we wtorek 30 kwietnia. Nie oznacza to, że jeśli się spóźnimy, to jakaś wypłata nam przepadnie. Jeśli jednak uparcie będziemy odmawiać złożenia nowego wniosku, to w końcu strumień przelewów z ZUS-u wyschnie.

30.04.2024
14:27
Nadal chcesz dostawać 800+? To ostatni dzień na złożenie wniosku
REKLAMA

W ostatni dzień kwietnia jesteśmy od rana atakowani przypomnieniami o konieczności złożenia nowego wniosku o 800+ i choć termin faktycznie mija we wtorek, nie jest to nieprzekraczalna data jak w przypadku rozliczenia rocznego PIT. Jeśli nie wyślemy deklaracji w sprawie 800+ do północy 30 kwietnia, nic się nie stanie, ponieważ jedynie dostaniemy czerwcową wypłatę z opóźnieniem.

REKLAMA

Wniosek o 800+ na kolejny rok

Choć system świadczeń 800+ działa co do zasady automatycznie, czyli comiesięczne wypłaty są wykonywane przez ZUS bez konieczności kiwnięcia palcem przez beneficjentów, to jednak raz w roku trzeba składać wniosek o to świadczenie na kolejne 12 miesięcy. ZUS zaczął przyjmować wnioski o świadczenia z programu 800+ już 1 lutego, ale wielu beneficjentów uśpił długi termin na złożenie wniosku i teraz robią to pod presją czasu.

Dlaczego nie ma jednak powodu, żeby się stresować, jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy już w stanie dzisiaj złożyć wniosku? Niedotrzymanie terminu 30 kwietnia będzie skutkowało jedynie przerwaniem ciągłości wypłat, bo jeśli wniosek złożymy w maju, a nawet w czerwcu, to wszystkie przelewy do nas dotrą, tyle że z opóźnieniem. Problemem będzie dopiero przekroczenie terminu 30 czerwca, bo wtedy wypłata czerwcowa przepadnie bezpowrotnie.

Przypomnijmy, że wniosek o 800+ można złożyć wyłącznie elektronicznie, a do wyboru jest kilka metod. Można to zrobić za pośrednictwem serwisu PUE ZUS, rządowej platformy Emp@tia, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a także przez apkę mZUS. Polecamy skorzystanie z tej ostatniej opcji, ponieważ jest najwygodniejsza. Apka ma funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku. Jeśli ktoś składał już wniosek i ZUS go przyznał, to nowy wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można te dane edytować.

Więcej o ZUS-ie przeczytacie w tych tekstach:

Jeśli ktoś już zainstalował sobie apkę mZUS i zalogował się w niej na konto w PUE ZUS, to w czwartek otrzyma powiadomienie o możliwości złożenia wniosku. Warto wybrać tę metodę, bo główną zaletą apki mZUS jest to, że jeśli tylko przedłużamy wniosek na kolejny rok, to wszystkie dane są już wypełnione i pozostaje nam tylko kilka razy stuknąć w ekran.

Złóż wniosek przez mZUS

Najpierw w apce wyświetla się plansza z przyciskiem „Złóż wniosek”, następnie klikamy „Dalej” na stronie z podstawowymi informacjami o 500+, a następnie pojawia się strona „Przygotuj wniosek”. I tu właśnie kryje się główna zaleta apki mZUS – jeśli rok wcześniej składaliśmy wniosek o 500+, to nie musimy w nim w ogóle grzebać i od razu przejść do potwierdzenia, że wszystko się zgadza. Apka oczywiście daje możliwość zmodyfikowania wniosku, jeśli jakieś informacje się zdezaktualizowały – na przykład jedno z dzieci skończyło 18 lat albo zmieniliśmy adres.

REKLAMA

Po stuknięciu „Dalej” wyświetla nam się podsumowanie poprzedniego wniosku i potwierdzamy, że na jego podstawie chcemy złożyć nowy wniosek. Teraz musimy wybrać okres, na który składamy świadczenie, co w świetle powyższego jest w sumie trochę mało logiczne, ale po prostu wybieramy opcję „od 1 czerwca 2023 r.” i znowu stukamy „Dalej”. Wtedy jeszcze raz musimy potwierdzić, że wszystkie dane są aktualne.

Teraz pozostaje tylko złożyć oświadczenia, w których potwierdzamy, że nie dotyczą nas różne przypadki wykluczające nas z grona beneficjentów 500+. Oświadczeń jest aż siedem, ale możemy wybrać opcję „zaznacz wszystkie” i następnie stukamy „Złóż wniosek”. Pojawi się jeszcze powiadomienie o możliwości pobrania UPP (urzędowe poświadczenie przedłożenia). I to już wszystko, wniosek o 500+ złożony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA