REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Wypłaty 800+ płyną do kolejnych rodzin. Sprawdź, kiedy złożyć nowy wniosek

Do rodzin w Polsce popłynął już ponad miliard złotych w formie świadczenia 800+, które zastąpiło słynne 500+. Wypłaty jak co miesiąc będą wykonywane sukcesywnie w styczniu, więc jeśli jeszcze jej nie dostaliście, nie ma powodu do niepokoju. Najwyraźniej wiele osób wciąż obawia się, że trzeba złożyć nowy wniosek, by dostać 800+, bo ZUS cały czas musi uspokajać, że wszystko idzie z automatu. Nowe wnioski faktycznie będą konieczne, ale jeszcze nie teraz.

11.01.2024
15:33
Wypłaty 800+ płyną do kolejnych rodzin. Kiedy złożyć nowy wniosek?
REKLAMA

Od 1 stycznia świadczenie wychowawcze trafia do rodzin w Polsce w wysokości 800 zł na dziecko. ZUS wypłacił z tego tytułu już 1,094 mld zł. Oznacza to, że rodzice prawie 1,4 mln dzieci mają już na swoich kontach wypłaty 800+. Początkowo wypłaty 500+ były realizowane jednocześnie, ale odkąd obsługą tego programu zajmuje się ZUS, przelewy są rozłożone na wiele dni każdego miesiąca.

REKLAMA

Wypłaty 800+

Trwają wypłaty 800 plus. Dziś na rachunki bankowe rodziców i opiekunów trafi ponad 1,094 mld zł. Nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Kwota świadczenia zmieni się automatycznie – przypomina ZUS.

Nie trzeba składać nowego wniosku, bo 800 zł otrzymują osoby, które po prostu według stanu na 1 stycznia 2024 r. mają prawo do świadczenia wychowawczego w okresie świadczeniowym od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. ZUS uspokaja, że wszystkie uprawnione osoby otrzymają wypłaty w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych, czyli PUE ZUS.

Więcej o świadczeniu wychowawczym przeczytacie w tych tekstach:

Warto jednak pamiętać, że niedługo, bo już w 1 lutego ZUS rozpocznie przyjmowanie wniosków o 800+ na nowy okres świadczeniowy od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Nie ma co jednak wpadać w popłoch w okresie feryjnym, bo na złożenie nowego wniosku będziemy mieli aż trzy miesiące. Jeśli jednak przegapimy ostateczny termin, to w czerwcu możemy zauważyć brak przelewu z ZUS-u.

Nowe wnioski już od lutego 2024 r.

REKLAMA

Warto pamiętać, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w czerwcu, wniosek trzeba złożyć do 30 kwietnia. Z kolei złożenie wniosku do końca czerwca będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca, to świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski można składać za pośrednictwem serwisu PUE ZUS, rządowej platformy Emp@tia lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Od zeszłego roku można to robić też przez apkę mZUS, którą uruchomiono jesienią zeszłego roku. ZUS poleca skorzystanie z tej ostatniej opcji, ponieważ jest najbardziej dogodna. Apka ma funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli ktoś składał już wniosek i ZUS go przyznał, to nowy wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można te dane edytować.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA